موافقت با خروج نام اکثریت افراد، اشخاص و نهادها از فهرست تحریم ها

به گزارش مجله زیبایی زندگی، معاون وزیر امور خارجه از موافقت با خروج نام اکثریت افراد، اشخاص و نهادها از فهرست تحریم ها اطلاع داد و گفت: دیگرانی هستند که هنوز به دلایل مختلف در فهرست وجود دارند و مذاکره ما برای این قسمت از کار هنوز ادامه دارد.

موافقت با خروج نام اکثریت افراد، اشخاص و نهادها از فهرست تحریم ها

به گزارش خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات وین پس از نشست امروز (شنبه) کمیسیون مشترک برجام در گفت وگویی درباره فهرست تحریم ها و تبادل نظرهای انجام شده در این زمینه، مطرح کرد: تحریم های موضوعی و بخشی مثل تحریم بخش انرژی ایران که شامل نفت و گاز می گردد یا تحریم صنعت خوردو، تحریم اقتصادی، بانکی و بنادر، براساس توافقاتی که تا الان صوت گرفته همه این تحریم ها باید برداشته گردد و توافق هم در این زمینه وجود داد.

مذاکرات درباره لیست تحریم افراد، اشخاص و نهادها هنوز ادامه دارد

وی اضافه نمود: در کنار این بعضی افراد، اشخاص و نهادها هستند که به صورت خاص مورد تحریم واقع شدند و لیست بلندبالایی است. مذاکرات درباره این لیست هنوز ادامه دارد و بیش از اکثریت آنها تا الان موافقت شده که از فهرست تحریم ها خارج شوند.

عراقچی یادآور شد: دیگرانی هستند که هنوز به دلایل مختلف در فهرست وجود دارند و مذاکره ما برای این قسمت از کار هنوز ادامه دارد.

مباحث به یک پختگی رسیده

معاون وزیر خارجه همچنین درباره نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد: این دور سوم مذاکرات است که در وین برگزار گردید و امروز تصمیم گرفتیم که مجددا یک توقفی برای جمع بندی از مجموعه بحث هایی که انجام شده است.

وی با بیان این که مذاکرات این دور خیلی فشرده بود، گفت: این مذاکرات در سطوح و قالب های مختلف برگزار گردید، الان مباحث به یک پختگی رسیده هم در مباحث مورد اختلاف و هم در بخش هایی که مشترک هستیم و توافق درباره آن وجود دارد.

عراقچی اعلام کرد: بحث ها یک مقدار پختگی پیدا نموده و روشن تر شده است. فاصله ها دقیق تر شده و اختلافات روشن تر است.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: هم در مباحث هسته ای و هم در بحث تحریم ها، نکات ریز فنی داریم و جزییاتی داریم که باید درباره آن ها بحث و آنالیز صورت بگیرد و دقیق گردد. در بسیاری از موارد نقاط مشترک وجود دارد. در بعضی از موارد هنوز نقاط اختلاف است و نقاط اختلاف الان روشن تر شده است.

شکل توافق قطعا بر اساس مواضع قطعی نظام خواهد بود

رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام گفت: در بعضی از حوزه ها وارد نگارش متن شدیم و این جایی است که اتفاقا کار خیلی آهسته و بطئی صورت می گیرد به علت این که کار روی متن دقت خودش را می خواهد و با توجه به این که بعضی از موضوعات کماکان مورد اختلاف است، لذا کار به آهستگی پیش می رود.

نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) و با حضور نماینده اتحادیه اروپا در وین برگزار گردید.

حاضران در این نشست آخرین شرایط رایزنی های کارگروه های کارشناسی در حوزه های لغو تحریم، هسته ای و ترتیبات اجرایی را مورد بحث و آنالیز قرار دادند.

مقرر شد پس از این جلسه هیأت ها به پایتخت ها بازگردند و گفت وگوها مجددا از آدینه آینده از سر گرفته گردد. طرف ها همچنین توافق کردند که در دور آینده گفت وگوها کار با سرعت و جدیت بیشتری ادامه پیدا کند.

معاون وزیر خارجه ایران در ادامه این تبادل نظر همچنین یادآور شد: در عین حال فرایند رو به جلو است، اگر چه آهسته است و اگرچه نمی توانیم هنوز پیش بینی کامل کنیم که چه زمانی و به چه شکلی می توانیم به توافق برسیم.

عراقچی توضیح داد: شکل توافق قطعا بر اساس مواضع قطعی نظام خواهد بود و هیچ تردیدی در آن نیست. آن ها هم مواضع خودشان را دارند و نزدیک کردن مواضع به همدیگر کار آسانی نیست.

معاون وزیر خارجه گفت: به هر حال، امروز تصمیم گرفتیم یک جمع بندی از بحث های خودمان داشته باشیم. متونی که مورد مذاکره قرار گرفته، شکل و جمع بندی درباره آن صورت بگیرد و هیأت ها به پایتخت های خودشان ببرند و در پایتخت ها آنالیز گردد و مجددا ان شاءالله آدینه آینده مباحث و مذاکرات را از سر خواهیم گرفت.

این قدر مذاکره می کنیم که این مواضع به هم نزدیک گردد و خواسته های ما مبتنی بر مواضع قطعی نظام تأمین گردد

وی درباره اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر این که آمریکا بخش هایی از تحریم ها را برطرف خواهد نمود و این که آیا ایران این مواضع را قبول می نماید؟ توضیح داد: اگر که دو طرف مواضع همدیگر را قبول داشتند احتیاجی به مذاکره نبود. مذاکره در مورد همین اختلاف نظرهایی است که وجود دارد، ما این قدر مذاکره می کنیم که این مواضع به هم نزدیک گردد و خواسته های ما مبتنی بر مواضع قطعی نظام تأمین گردد.

عراقچی یادآور شد: اگر خواسته های ما تأمین گردد توافق صورت می گیرد و اگر تأمین هم نگردد طبیعتا توافقی هم در کار نیست.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام 13 فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه شنبه 17 فروردین این گفت وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال گردد و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل و آنالیز ها را انجام دهد.

نتایج آنالیز های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز آدینه 20 فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت های برای تنفس و مشورت به پایتخت ها برمی گردند و مقرر شد روز چهارشنبه 25 فروردین دوباره در وین گردهم بیایند.

این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه 26 فروردین برگزار و مقرر شد که نشست های کارشناسی به کار خود ادامه دهند.

نشست کمیسیون مشترک برجام نیز روز شنبه 28 فروردین ماه در وین برگزار گردید و در این چند روز رایزنی ها در سطوح کارشناسی و کارگروه ها ادامه داشت.

نشست بعدی هم روز سه شنبه 31 فروردین ماه در وین برگزار و هیأت های توافق کردند که دوباره گفت وگوها را از سر بگیرند که نشست مزبور سه شنبه هفتم اردیبهشت ماه در گرندهتل وین برگزار گردید و عصر امروز نیز روسای هیأت های ایران و 1+4 در جلسه ای دوباره گردهم آمدند.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1670

به "موافقت با خروج نام اکثریت افراد، اشخاص و نهادها از فهرست تحریم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت با خروج نام اکثریت افراد، اشخاص و نهادها از فهرست تحریم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید