نمایشگاه مجموعه آثار فضانوردی در موزه ملی علوم و فناوری برگزار خواهد شد

به گزارش مجله زیبایی زندگی، موزه ملی علوم و فناوری ایران طی تفاهم نامه ای با روزنامه نگار علمی پیشکسوت کشور و برنده جایزه ترویج علم سال 1392 به زودی نمایشگاهی از مجموعه آثار فضایی برگزار می کند.

نمایشگاه مجموعه آثار فضانوردی در موزه ملی علوم و فناوری برگزار خواهد شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، این نمایشگاه مجموعه ای از آثار گردآوری شده فضایی توسط سیروس برزو، روزنامه نگار علمی کشور، پژوهشگر تاریخ کیهان نوردی و مروج دانش فضانوردی است. بر اساس این تفاهم نامه سه ساله که میان دکتر سیف اله جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری و سیروس برزو به امضا رسید، اتاق فکر و کارگروهی برای طراحی ساختار و محتوای نمایشگاه فضانوردی و رویداد های مرتبط تشکیل می شود.

مجموعه نمایشی فضایی

این مجموعه شامل اشیایی می شود که طی نیم قرن اخیر توسط سیروس برزو جمع آوری شده است. اکثر قریب به اتفاق این اشیا هدایایی است که فضانوردان مختلف و کارشناسان فضایی به وی اهدا کرده اند، برخی نیز خریداری شده اند؛ این مجموعه، تاکنون دستمایه نمایشگاه هایی در شهر های مختلف ایران شده که با استقبال بسیار خوبی از سوی مردم همراه بوده است.

تعداد این اقلام به بیش از 1500 مورد می رسد که بسیاری از آن ها منحصر به فرد هستند؛ از جمله لباس فضایی، قطعه هایی از ایستگاه فضایی میر، دستکش لباس فضایی و سردیس فضانوردان.

بر اساس اعلام روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، وجود ده ها نمونه از تمبر های فضایی، غذای فضانوردان، عکس های امضا شده توسط فضانوردان نام آور جهان، ماکت سفینه ها و موشک ها و پوستر های فضایی غنای این مجموعه را بسیار بالا برده است.

بر اساس این گزارش، سیروس برزو متولد 1332 کار مطبوعاتی خود را از سال 1359 با ترجمه و نوشتن مقالات فضایی در نشریات معتبر علمی ایران مانند دانشمند، علم و زندگی و اطلاعات علمی آغاز کرد. وی سردبیر ماهنامه کیهان علمی، نخستین ماهنامه علمی ویژه نوجوانان در ایران بود که اولین شماره اش در اواخر دهه 1360 منتشر شد. وی همچنین صاحب دو کتاب با نام های انسان و فضا و نخستین های فضانوردی است. وی اندوخته های علمی و حاصل مصاحبه های خود با دانشمندان و فضانوردان بزرگ جهان را در قالب نزدیک به 30 جلد کتاب در زمینه فضانوردی گردآوری کرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 404

به "نمایشگاه مجموعه آثار فضانوردی در موزه ملی علوم و فناوری برگزار خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه مجموعه آثار فضانوردی در موزه ملی علوم و فناوری برگزار خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید