هارمونی هوآوی علیه گوگل

به گزارش مجله زیبایی زندگی، نتیجه واقعی کنفرانس توسعه دهندگان هوآوی، اما بسیار جالب تر است و برای اندروید تهدیدی بسیار خطرناک تر از تغییر سیستم عامل کاربرانش است، البته به شرط آن که جواب دهد!

هارمونی هوآوی علیه گوگل

غول چینی حوزه فناوری یعنی شرکت هوآوی طی روز های گذشته با برگزاری کنفرانس توسعه دهندگان خود نوید انقلابی عظیم در حوزه فناوری را داد و به نظر می رسد برنامه این شرکت تسخیر عظیم ترین سهم از بازار جهانی تلفن های همراه است.

سیستم عامل هارمونی او اس هوآوی به دنبال کنار زدن اندروید گوگل و iOS اپل در بازار تلفن های هوشمند است. با توجه به قدرت بسیار بالایی این شرکت چینی به نظر می رسد تحریم های دونالد ترامپ علیه هوآوی تنها باعث شده است که این شرکت به دنبال ایجاد انحصار عظیم تری بر بازار باشد که ممکن است باعث آسیب بسیار عظیمی به شرکت گوگل و سامسونگ شود.

هارمونی هوآوی علیه سامسونگ و گوگل

شرکت هوآوی در شرف تغییر سیستم عامل بیش از 600 میلیون کاربر تلفن های هوشمند خود از اندروید به سیستم عامل اختصاصی خود یعنی HarmonyOS یا همان HMS است. حداقل از کنفرانس توسعه دهندگان هوآوی (HDC) در هفته گذشته می توان چنین چیزی را به عنوان یکی از کلیدی ترین نکات برداشت کرد.

نتیجه واقعی کنفرانس توسعه دهندگان هوآوی، اما بسیار جالب تر است و برای اندروید تهدیدی بسیار خطرناک تر از تغییر سیستم عامل کاربرانش است، البته به شرط آن که جواب دهد!

دلیل تلاش هوآوی برای جایگزین کردن سیستم عامل خود با اندروید، قرار دریافت این شرکت در لیست سیاه ایالات متحده آمریکا است که منجر به حذف دسترسی به نرم افزار های مبتنی بر گوگل در تلفن های هوشمند این شرکت شده است. طبق همین لیست سیاه هم اکنون چیپ ست ها و نمایشگر های این شرکت را هم حذف کرده است.

باید در نظر داشت که غیرمنطقی خواهد بود اگر قرار باشد سیستم عامل جدید هوآوی شامل تلفن های همراه کم شماری شود. عظیمترین تهدید برای اندروید این نیست که کاربران هوآوی سیستم عامل خود را به OS تغییر دهند؛ مهم ترین مسئله آسیب احتمالی است که در بازار به وجود می آید و کارخانه های تولیدکننده عظیم دیگر را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

هوآوی سامسونگ را شکست داد

هوآوی این تغییر را به عنوان استراتژی بر هم زدن معادلات بازار تلفن های همراه هوشمند طراحی کرده است که هم بتواند به گوگل حمله کند و هم سامسونگ را در بازار از پیش رو بردارد. این برنامه جاه طلبانه غول چینی همزمان دو هدف را پی می گیرد: مبارزه با اندروید و رهبری بازار.

همان طور که احتمالا می دانید هوآوی در اوایل سال جاری میلادی از نظر فروش جهانی تلفن های همراه هوشمند توانست سامسونگ را پشت سر بگذارد و بیشترین سهم را از بازار تلفن های هوشمند را در دست بگیرد.

حالا اقدام جدید ایالات متحده تضمین می کند که سامسونگ، بار دیگر به عنوان برند پیشرو اندروید، بازار را از چینی ها باز پس بگیرد. به نتیجه رسیدن جاه طلبی هوآوی در بازار، به معنای سرنگونی تخت سلطنت سامسونگ است و به همین دلیل اکنون چینی ها لازم است استراتژی کاملا متفاوتی را برای رسیدن به هدف خود اتخاذ کنند.

در کنفرانس توسعه دهندگان هوآوی، رئیس بخش مشتریان این شرکت، ریچارد یو، همزمان با ارائه گزارش بی نظیر فروش پررونق هوآوی اشاره ای هم به محدودیت ها و کمبود های نرم افزاری این شرکت نیز کرد.

اما در گزارش فروش هوآوی رکورد های بی نظیری از سوی این شرکت گزارش شد. این شرکت در فروش بخش های پوشیدنی ها، ساعت ها و نوت بوک ها رتبه های اول یا دوم را در سراسر جهان و در چین را به خود اختصاص داده بود. در میان فروشندگان تبلت هم رتبه سوم در جهان را به خود اختصاص داده است.

اما مهم ترین و خیره کننده ترین بخش این گزارش مربوط به تلفن های همراه هوشمند شرکت هوآوی بود که در چین و همزمان در سراسر جهان پرفروش ترین بودند که رهبری بازار عظیم تلفن های همراه را به دست غول تکنولوژی چین داد.

اکوسیستم 1+8+N؛ ایده انقلابی هوآوی

حالا شرکت هوآوی با طراحی اکوسیستم خود که بیش از یک سال است درباره آن صحبت می کند به دنبال اجرایی کردن استراتژی 1+8+N است. اکوسیستم ارتباطی بی نقصی که مبتنی بر هوش مصنوعی میان دستگاه های هوشمند است و در قلب آن 1 تلفن هوشمند کاربر قرار گرفته و با 8 دستگاه هوشمند او مانند رایانه شخصی، لپ تاپ، تبلت، ساعت، لباس های پوشیدنی می تواند ارتباط برقرار کند.

N. نیز در این میان تعدادی بیشمار از دستگاه هایی است که به اینترنت اشیا مجهز هستند که با اتصال به این اکوسیستم، آن را کامل می کنند و کنترل مرکزی چنینی اکوسیستمی از طریق سخت افزار هوآوی صورت می پذیرد.

وانگ چنگلو، رئیس بخش نرم افزار هوآوی، در HDC گفت که این شرکت بیش از یک سال است که مشغول به کسب داده های جدید درباره اکوسیستم خود است. او می گوید: توسعه یک اکوسیستم خوب بسیار سختتر از توسعه فناوری های خوب است. ما تا به امروز سابقه توسعه نرم افزاری در چین را نداشته ایم.

اکوسیستم تلفن هوشمند محور شرکت هوآوی که شامل دستگاه های ممتازی است که در هرکدام در بازار خود رقابتی عظیم را با سامسونگ و اپل سازمان داده اند. تصور اینکه این اکوسیستم اکنون ممکن است به رهبر بازار این پرچمداران تبدیل شود بسیار سخت است. امری که تا ماه گذشته به هیچ عنوان حتی قابل تصور و پیش بینی پذیر بود.

هارمونی به دنبال تسخیر بازار؟

شرکت هوآوی در نهایت تایید کرد که سیستم عامل اختصاصی خود هارمونی او اس (HarmonyOS) را برای تلفن های هوشمند آماده خواهد کرد و قرار است تا جایگزینی برای اندروید باشد. یو در کنفرانس توسعه دهندگان گفت: شاید از سال آینده شاهد تلفن های هوشمند با سیستم عامل HarmonyOS باشیم.

البته این سوال که چه کسی این تلفن های هوشمند را تولید خواهد کرد، ممکن است سوال بسیار اساسی تر و مهم تری باشد. اگر -این اگر بسیار عظیمی است- هوآوی بتواند سازندگان تلفن های همراه هوشمند چینی و شاید حتی غیرچینی ها را از تکیه بر اندروید باز دارد و به سیستم عامل و فروشگاه برنامه خود بکشاند، موفقیت بسیار عظیمی خواهد بود.

عملی شدن این ایده تهدیدی بسیار عظیم و جدی علیه گوگل و اندروید در بازار خواهد بود و سامسونگ رهبر بازار را هم می تواند به شدت آسیب پذیر شود.

البته بهتر است باز هم پیش بینی های خیلی عجولانه نکنیم. ما حتی هنوز بحثی راجع به اینکه آیا تحریم های ایالات متحده تا آنجا پیش خواهند رفت که تولیدکنندگان آمریکایی بتوانند سیستم عامل هوآوی را برای تلفن های همراه خود انتخاب کنند را شروع نکرده ایم.

منبع: فرادید
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1268

به "هارمونی هوآوی علیه گوگل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هارمونی هوآوی علیه گوگل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید