وعده بازگشایی پالایشی یکم در هفته آینده

به گزارش مجله زیبایی زندگی، به گزارش خبرنگاران، حسن علائی، معاون واگذاری سهام و بنگاه ها در سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه دو نماد شپنا و شتران در زمان پذیره نویسی این ETF افزایش سرمایه داشته اند، گفت: اصلاحیه ای روی مصوبه هیئت وزیران در مورد صندوق پالایشی یکم زده شد تا سهام جایزه این دو نماد در پورتفوی صندوق پالایشی یکم قرار گیرد. تصویب این اصلاحیه موجب تاخیر در بازگشایی نماد صندوق پالایشی یکم شد.

وعده بازگشایی پالایشی یکم در هفته آینده

علائی در ادامه اطلاع داد که هیات وزیران این اصلاحیه را دیروز تصویب نموده است و از این رو تغییر پورتفوی پالایشی یکم ظرف روزهای آینده انجام و حداکثر تا انتها هفته بعد خرید و فروش سهام پالایشی یکم شروع خواهد شد.

معاون خصوصی سازی در پاسخ به این پرسش که آیا جو عمومی بازار و شرایط معاملات موجب به تعویق افتادن بازگشایی پالایشی یکم نمی گردد، گفت: خیر. انجام معاملات این صندوق ربطی به جو بازار ندارد. او همچنین بعضی گمانه ها در مورد افزایش تخفیف به خریداران پالایشی یکم را رد کرد و گفت: تخفیف 30 درصدی اعمال شده و قابل تغییر نیست.

با وجود اینکه تخفیف ابتدایی 20 درصدی، بعد از انتها پذیره نویسی به 30 درصد افزایش یافت، اما کاهش قیمت نمادهای پالایشی موجب شد که نه تنها تمام این تخفیف 30 درصدی محو گردد، بلکه خریداران واحدهای این صندوق پیش از بازگشایی نماد آن در بازار سهام، در محدوده زیان قرار بگیرند.

جو بازار اجازه بازگشایی می دهد؟

صندوق پالایشی یکم شامل سهام چهار پالایشگاه تهران، اصفهان، تبریز و بندرعباس است. مهلت پذیره نویسی در صندوق پالایشی یکم آخر شهریور به انتها رسید. از این رو و بر اساس قانون، معاملات نماد این صندوق باید از ابتدای ماه جاری شروع می شد.

در حالی که بعضی نشستن افزایش سرمایه در پورتفوی این صندوق را موجب تاخیر در بازگشایی نماد آن می دانند، بعضی نیز بر این باورند که پالایشی یکم مانند شستا به دلیل جو بد بازار بسته مانده است. از این رو با وجود وعده معاون خصوصی سازی در مورد بازگشایی نماد پالایش در هفته آینده، ممکن است این اتفاق رخ ندهد؛ به خصوص اینکه چنین گمانه ای از سوی مدیر صندوق پالایشی یکم نیز مطرح شده است.

داوود رزاقی در حالی که از زمان بازگشایی معاملات این صندوق اظهار بی اطلاعی می کرد، گفت: همه منتظر بهبود جو بازار هستند. او همچنین سازمان خصوصی سازی را مسئول بازگشایی نماد پالایشی یکم دانست.

از این رو باید منتظر بود و دید وعده معاون خصوصی سازی هفته آینده محقق خواهد شد یا ادامه جو بد بازار، پالایش یکم را به سرنوشت شستا دچار خواهد نمود؟

منبع: بورسان

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1329

به "وعده بازگشایی پالایشی یکم در هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده بازگشایی پالایشی یکم در هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید