پیش بینی یائسگی زودرس با یک آزمایش خون ساده

به گزارش مجله زیبایی زندگی، محققان به تازگی یک آزمایش توسعه داده اند که می تواند یائسگی را چند سال قبل از بروز آن پیش بینی کند تا به زنانی که دچار یائسگی زودرس می شوند برای کاهش عوارض ناشی از آن یاری گردد.

پیش بینی یائسگی زودرس با یک آزمایش خون ساده

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله زیبایی زندگی به نقل از دیلی میل، محققان به تازگی یک آزمایش توسعه داده اند که می تواند یائسگی را دو سال قبل از بروز آن پیش بینی کند.

براساس این مطالعه، آزمایش خون می تواند میزان هورمون AMH را اندازه گیری کند و با میزان آن نشان دهد که چه اندازه تا بروز این پروسه از زندگی زنان باقی مانده است.

آنتی مورلین (AMH) یک هورمون پروتئینی است که در زمان بلوغ و باروری توسط سلول های گرانولزای فولیکول های اولیه ترشح می گردد.

از آنجایی که AMH تنها توسط فولیکول های اولیه و با قطر کمتر از 6 میلی متر ترشح می گردد، مقدار آن در خون می تواند نشان دهنده فولیکول های در حال رشد و میزان کل ذخایر فولیکولی تخمدان یا در واقع همان رزرو تخمدان باشد.

این آزمایش ممکن است یائسگی را تقریباً یک تا چهار سال پیش بینی کند؛ دانشمندان می گویند، آزمایش خون جدید می تواند دقیقاً پیش بینی کند که یائسگی تا دو سال قبل از وقوع به چه میزان پیش می رود.

در حال حاضر هیچ روش قابل اطمینانی برای پیش بینی اینکه چه موقع یک زن یائسگی را تجربه خواهد نمود وجود ندارد و پزشکان با نظارت بر دوره های چکاپ فرایند کار خود را پیش می برند.

دانشمندان می گویند، آزمایش جدید می تواند به آماده سازی زنان و ترغیب آنها برای معالجه یاری کند تا عوارض یائسگی زودرس برای سلامتی آنها را کاهش دهد.

این آزمایش با اندازه گیری سطح هورمون AMH در خون کار می نماید؛ هنگامی که میزان این هورمون کم است، به این معنی است که تخمک ها در حال از بین رفتن هستند.

دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو می گویند: آزمایش خون می تواند پیش بینی کند که یائسگی در مدت زمان یک سال در چه شرایطی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 21 اسفند 1398 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 744

به "پیش بینی یائسگی زودرس با یک آزمایش خون ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی یائسگی زودرس با یک آزمایش خون ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید