چگونه دانشجویان دارای ناتوانی های جسمی در خارج از کشور تحصیل کنند

به گزارش مجله زیبایی زندگی، بسیاری از دانشجویان دارای ناتوانی های جسمی اعتقاد دارند که تحصیل در خارج از کشور عملا برای آنها امکان پذیر نیست ، و در مقابل تعدادی از آنها در تلاش هستند که این باورها را از بین ببرند، و از سالیان دور همیشه سعی کرده اند که با تشکیل تیم هایی به جامعه و دانش آموزان شبیه به خود این مسئله را القا کنند که همگان باید بتوانند به آنچه که دوست دارند جامه عمل بپوشانند و ثابت کنند که معلولیت محدودیت نیست. با خبرنگاران همراه باشید تا در این مقاله به این موضوع بپردازیم که چگونه دانشجویان یا دانش آموزان ناتوان جسمی قادر به تحصیل در خارج از کشور هستند:

چگونه دانشجویان دارای ناتوانی های جسمی در خارج از کشور تحصیل کنند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات انواع ویزای تحصیلی انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات انواع ویزای تحصیلی استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین جهت را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

در این مقاله از تجربیات افراد فارغ التحصیلی که با وجود ناتوانی های جسمی به تحصیل در خارج از کشورشان پرداخته اند و در غالب تیمی به نام در خارج از کشور با معلولیت (Abroad with Disabilities ) با یکدیگر در ارتباط هستند نیز استفاده می کنیم و از تاثیرات مثبتی که این تحصیلات در زندگی آنها داشته است برایتان می گوییم.

دانشجویان دارای ناتوانی جسمی چگونه قادر به ادامه تحصیل در خارج ازکشور هستند

زمانی که به موسسه تحصیلات بین المللی (IIE) که در حال مطالعه بر روی دانشجویان دارای معلولیت مشغول به تحصیل در خارج از کشور است، نگاهی می اندازیم به این نقطه می رسیم که در این زمینه پیشرفت های زیادی وجود داشته است. و از دلایل عمده این امر افزایش اطلاعات، حمایت ها و کمک رسانی ها از راه های گوناگون به کسانی است که واقعا به آنها نیاز دارند. با این اوصاف تعداد دانشجویانی که با ناتوانی های جسمی به تحصیل در خارج از کشور خواهد پرداخت افزایش می یابد. طبق گزارشی که در سال تحصیلی 2006-2007 وجود دارد تنها 116 موسسه از این دانشجویان حمایت می کردند. و اما این تعداد بسیار کم است و ما امیدواریم روز به روز به شمار این موسسات افزوده شود. در ادامه اطلاعاتی را به شما خواهیم داد که شاید بر طبق آنها بتوانیم تعداد این دانشجویان را اقزایش دهیم. و البته لازم به ذکر است در بسکمک از موارد برای کمک به این امر فقط کافی است میزان درک و آگاهیمان را از این افراد افزایش دهیم . و اما برای دانشجویان ناتوانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند قدم اول تحقیق و پرس و جو است:

1. جزئیاتی که والدین می خواهند بدانند

مسلما زمانی که شخصی دارای ناتوانی های جسمی است والدین یا سرپرستانش نگران شرایط او خواهند بود که چگونه می تواند به تنهایی به یک کشور دیگر سفر کند و درآنجا به تحصیل بپردازد. یکی از دانش آموزان فارغ التحصیل و فعال در گروهی که پیشتر از آن نام بردیم می گوید : اگر شما واقعا قصد ادامه تحصیل داشته باشید پایان می توانید والدین خود را متقاعد کنید وبه هدفی که در ذهنتان است برسید. اما وقتی شما به عنوان یک دانشجو با ناتوانی جسمی تصمیم به تحصیل در خارج از کشور را می گیرید باید ابتدا به تحقیق درمورد موسساتی که امکان ادامه تحصیل را برای شما فراهم می کنند بپردازید، امکاناتی که برای شما در نظر می گیرند و اداراتی که در زمان بروز مشکل می توانید به آنها مراجعه کنید را بررسی کنید. در واقع باید اطلاعات کافی در این زمینه را جمع آوری کنید تا در مقابل سوالات متعدد و نگرانی های طبیعی والدینتان پاسخی منطقی داشته باشید.

2. جزئیاتی برای مسئولین محل تحصیلتان

حتی زمانی که والدین یا سرپرستان خود را متقاعد کردید که علاقه شدیدی به تجربه یک زندگی جدید در یک دنیای دیگر را دارید و می توانید به تنهایی در خارج از کشور تحصیل کنید بازهم کاراهای مهم دیگری خواهید داشت. مثلا حتما باید با موسسه ای (دانشگاه)که قرار است در آن تحصیل کنید درتماس باشید تا کاملا مطمئن شوید که آنها از شرایط جسمی شما آگاهی کامل دارند و آیا می توانند شما را از بسکمک جهات حمایت کنند، حتی اگر در ابتدا پاسخ مثبت دهند بازهم آنها را در جریان ناتوانی های خود قرار دهید. یکی از این دانشجویان گروه Abroad with Disabilities می گوید: با اینکه خانواده ام کاملا من را در ادامه تحصیل در شیلی حمایت می کردند اما موسسه ای که قصد ادامه تحصیل درآن را داشتم نمی دانستند چگونه باید به یک دانش آموز نابینا کمک کنند بنابراین من باید تمام تلاش خود را می کردم که آنها را متقاعد کنم که می توانم از پس تحصیل در آن موسسه برآیم.او در ادامه می گوید: با مسئولین موسسه صحبت کنید و شرایط خود را به طور کامل توصیف کنید، نگرانی هایتان و همچنین نقاط قوتتان را با آنها در میان بگذارید و اجازه دهید آنها در این تصمیم مهم شما را کمک دهند.

3.تحقیقات شخصی

یک نکته مهم که این گروه بر روی آن تاکید دارند این است که خود دانشجویان باید در کنارکمک های موسسات و ادارات مخصوص معلولین ، شخصا نیز تحقیقاتی را انجام دهند. زیرا با وجود اینکه این ادارات به شما کمک شایانی را در تحقق یافتن اهدافتان خواهند کرد اما کسی که با توانایی ها و درجه اعتماد به نفستان و اینکه شما در چه شرایطی راحت تر هستید آشنایی کامل دارد خود شما هستید. در ابتدا می توانید به این سایت که مربوط به کشور آمریکا است سری بزنید تا شاید اطلاعات خوبی در زمینه تحصیل در خارج از کشور و طریقه آمادگی در اختیارتان قرار دهد و بتوانید موسساتی مشابه این را خود پیدا کنید. Mobility International USA . اطمینان حاصل کنید که تمامی سوالاتی که برایتان مهم است را یادداشت کرده اید از جمله محل تحصیلی که در آن راحت تر هستید. و همچنین منابعی را در هر شهر یا کشورکه می توانند به دانشجویان ناتوان جسمی کمک کنند شناسایی کنید و اطلاعات مربوط به خود را در اختیار آنها قرار دهید تا بتوانند در پیدا کردن بهتر گزینه به شما کمک کنند.

4.یک منبع برای کمک دریافت بیابید

درحال حاضر یک منبع خوب همین گروه Abroad with Disabilities است . یکی ازدانشجویان همین گروه به نام Junita که با وجود ناتوانی جسمی در کاستاریکا تحصیل کرده است، به این نتیجه می رسد که برای دانشجویان معلول منابع زیادی وجود ندارد که آنها بتوانند پاسخ بسکمک از سوالات خود را درآن بیابند به همین دلیل و البته با تشویق های استادش پروفسور Dr.Natalia Gomes تصمیم می گیرد این گروه و در واقع وب سایت را راه اندازی کند که اطلاعاتی را در اختیار دانشجویان ناتوان قرار دهد و پروسه تحصیل آنها را هموارتر سازد. تمرکز در این وب سایت بر روی این قضیه است که هم افراد سوالات خود را مطرح کنند و هم تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار دهند. Junita همچنین می گوید که هدف آنها بیشتر در این گروه بحث و مصاحبه و بالابردن آگاهی دانشجویان معلول است.

5.نگرانی هایتان را مدیریت کنید

زمانی که با افراد گروه Abroad with Disabilities صحبت می کنیم بسکمک ازآنها عنوان می کنند بیشترین نگرانی هایشان در موارد زیر خلاصه می شود:
  • محلی که آنها قرار است در آنجا سکونت داشته باشند.
  • وسایل نقلیه ای که قرار است برای رفت و آمد و خرید از آن استفاده کنند.
  • تمامی وظایف روزمره دیگر که نیاز به رسیدگی دارند.
Junita می گوید: او بسیار خوش شانس بوده است که توانسته با یک خانواده بومی همان کشور زندگی کند و از آنها در بسکمک از موارد کمک بگیرد زیرا آنها پیشتر نیز تجربه زندگی با یک دانشجویی دیگر که دارای معلولیت جسمی بوده را داشته اند و در واقع می دانستند در چه کارهایی باید به آنها کمک کنند و چه کارهایی را می توانند خودشان مدیریت کنند . پس احتمالا برای دانشجویان با ناتوانی جسمی این گزینه مناسبی خواهد بود که با یک خانواده بومی همان کشور محل تحصیلشان زندگی کنند. یکی دیگر از این افراد می گوید: که در ابتدای حضورش در لندن برای سوارش شدن و پیاده شدن به وسایل نقلیه خیلی زمان زیادی طول می کشید اما با تحقیق و تماس های متعدد با مسئولین این امر و بازگو کردن مشکلش تا حدود زیادی توانست بر این مشکل فائق آید و می گوید بسکمک از مردم در این مواقع کمک حال شما خواهند بود.

6.دل را به دریا بزنید

پس از آنکه تصمیم گرفتید که در خارج از کشور تحصیل کنید و همه چیز را برای رسیدن به این هدف و قراردریافت در این جاده پرپیچ و خم محیا کردید به احتمال فراوان بازهم نگران مسافرت و نهایتا زندگی در دنیای جدید خواهید بود. این حالت برای تمام کسانی که می خواهند کشور خود را ترک کنند و برای تحصیل به کشور دیگری بروند وجود دارد، اما زمانی که شما تحقیقات لازم را انجام داده اید و با مسئولین مشورتکرده اید دیگر نگران نباشید قدم خود را محکم بردارید که مطمئنا این کار ارزش این دوری را خواهد داشت.

سخنی با دانشجویان :درک کردن تحصیل در خارج از کشور و ناتوانی های جسمی

به احتمال زیاد شمایی که این مقاله را می خوانید دارای ناتوانی جسمی نسیتید اما ممکن است کسی در کلاس شما یا حتی در میان دوستانتان باشد که دارای معلولیت است. در بسکمک از موارد افرادی که دارای ناتوانی جسمی نیستند نمی دانند که چگونه باید با افرادی از این قبیل که درخارج از کشور تحصیل می کنند رفتار کنند. وقتی که این پرسش را در این گروه مطرح می کنیم تقریبا تمامی آنها پاسخ می دهند که فقط از ما سوال کنید! در واقع آنها اغلب ترجیح می دهند که از آنها در مورد اینکه در چه کاری می توانید کمکشان کنید و چه کاری را خودشان می توانند انجام دهند سوال بپرسید. هرگز تصور نکنید که آنها افرادی استثنایی یا خاص هستند که به وجود این ناتوانی در خارج از کشور تحصیل می کنند. آنها فقط و فقط کاری را که دوست دارند انجام می دهند و حتی بیشتر از آن چیزی که تصور می کنید برای این کار اشتیاق دارند. اعضای این گروه Abroad with Disabilities در تلاش هستند که به همگان این آگاهی را بدهند که افراد معلول انسانهایی مستقل هستند و در بسکمک موارد به کمک کسی نیازی ندارند. آنها این عهد و پیمان را با خودشان نیز بسته اند و تلاش می کنند که به تمامی اهدافشان برسند. در هنگامی که این افراد در انجام کارهایشان مصمم هستند و با اعتماد به نفس آنها را انجام می دهند شما می توانید به عنوان یک دوست یا از روی انسانیت در کنار آنها باشید. همیشه در نظر داشته باشید که یک انسان معلول یک انسانی ناتوان در انجام کارها نیست در واقع شرایط جسمی آنها توصیف کننده آنها نخواهد بود. آنها معتقدند هرطوری که با دیگران رفتار می کنید با آنها نیز برخورد کنید اگر مسئله ای باشد که آنها را آزار دهد با شما در میان خواهند گذاشت.

مواردی که (مسئولین)دوره های تحصیل در خارج از کشور و معلمان باید بدانند

متاسفانه هنوز ادامه تحصیل در خارج از کشور با وجود ناتوانی های جسمی یک مفهوم جدید برای بسکمک از دوره ها و دانشگاه ها است. و این مسئله ای است که باید سریعتر برطرف شود. آیا شما هم در یک دانشگاه یا موسسه مشغول به کار هستید و می خواهید بدانید که از چه روش هایی می توانید به این افراد کمک کنید؟ در اینجا نکاتی را به اختصار بیان می کنیم شاید در این راستا کمکی برایتان باشد

1. بیش از حد معقول قول ندهید

یکی از مشکلاتی که این دانشجویان با آن روبرو می شوند این است که در هنگام پیدا کردن یک دوره مناسب در خارج از کشور، بسکمک از این دوره ها بیش از آن چیزی که برای کمک به دانشجویان معلول می توانند انجام دهند به آنها قول می دهند. هرگز این کار را نکنید. محدودیت های دوره هایتان را مطرح کنید. دانش آموزان دارای معلولیت کاملا درک می کنند که منابع برای تحصیل در خارج از کشور محدود است و آنها به هیچ عنوان به دنبال این نیستند که به آنها وعده هایی را بدهید که عملی نخواهند شد. سعی کنید که جزئیات را برایشان بازگو کنید که بتوانند سختی ها و آسانی های مربوط به دوره را به درستی درک کنند.

2.تصور نکنید که اهداف آنها را می دانید و هرگز به آنها نگویید نمی توانند

Junita می گوید: گاهی اوقات راهنماها یا معلمان تصور می کنند که هدف این بچه ها را از تحصیل در خارج از کشور می دانند اما ممکن است آنها کاملا در اشتباه باشند. یکی از این افراد که در اداره های مربوط به تحصیل در خارج از کشور شاغل بوده است می گوید: زمانی در اداره بودم و شخصی به آنجا آمد به دنبال اطلاعاتی در مورد تحصیل در خارج از کشور بود به دلیل شرایط خاصی که داشت قادر به سفر با هواپیما نبود. اما مسئولین به جای اینکه او را از تحصیل منصرف کنند به او کمک کردند و رساله هایی را در جهت اطلاع رسانی به او دادند و سعی کردند که بهترین راه را برای کمک به او پیدا کنند. و در واقع این فرصتی که به آن دختر دادند کمک خیلی بزرگی برای او بود که بتواند اطلاعاتی را که می خواهد جمع آوری کند و شخصا یک تصمیم خوب برای تحصیلش بگیرد. دانشگاه ها باید افراد را با توجه به توانایی هایشان تشویق به تحصیل در خارج از کشور کنند. برای هر شخصی در زندگی اش هدفی وجود دارد زمانی که آنها را مصمم می بینید، تا آنجایی که می توانید به آنها در رسیدن اهدافشان کمک کنید.

3.تمامی دانشجویان ناتوان جسمی مانند هم نیستند

زمانی که به عنوان یک معلم یا راهنما با این افراد برخورد می کنید تصور نکنید که تمامی آنها شبیه به هم هستند. هر شخصی تجربیات و توانایی های خود را دارد و اصلا منضفانه نیست که با توجه به تانوانی های جسمیشان آنها را دسته بندی کنیم. به عنوان مثال اگر دو دانشجوی نابینا مشغول به تحصیل در خارج از کشور باشند و یکی ازآنها در یک رشته خاص پیروز باشد . این بدان معنا نیست که دانشجوی دیگرهم در همین رشته پیروز خواهد بود، بلکه باید مدنظر داشته باشیم اهداف دانشگاهی و دوره ها و برنامه های هرشخص با دیگری متفاوت است و نه اینکه دانشجوی دیگر پیروز نیست بلکه خروجی ها متفاوت خواهد بود. اگر مدارس یا دانشگاه ها برای هر شخص یک زمان خاصی را برای شناسایی نیازهایش قرار دهد ، در میزان پیروزیت های دانشجویان با ناتوانی های جسمی که در حال تحصیل در خارج از کشورهستند پیشرفت چشمگیری حاصل خواهد شد و کمک شایانی به این قشر کم تعداد و تقریبا محروم خواهد بود.

4. تنوع صفحات در وب سایت های دانشگاه یا موسسات

این گروه Abroad with Disabilities پیشنهاد می کند که تمامی دانشگاه ها دارای صفحاتی متنوعی برای قشرهای متفاوت باشند. به طور مثال برای کمک و دادن اطلاعات به دانشجویان معلول یک صفحه معین و جداگانه داشته باشند.

5.متوجه باشید که تحصیل در خارج از کشور ممکن است برای برخی دانشجویان واقعا بهتر باشد

برخی از این دانشجویان براین باورند که تحصیل در خارج از کشور از ماندن در کشور خودشان بهتر است! زمانی که شما با وجود ناتوانی جسمی مشغول به تحصیل در یک کشور دیگر می شوید این شانس برایتان وجود خواهد داشت که از امکاناتی که آن کشور جدید در زندگی روزمره این قبیل افراد در اختیارشان قرار می دهد باخبر می شوید و شاید نسبت به کشور خودشان امکانات بهتری نیز باشند. به عنوان مثال در برزیل دوره های برقراری ارتباط برای یادگیری زبان اشاره به صورت محدود برای مردم وجود دارد که باعث می شود افرادی که ناشنوا و کم شنوا هستند منظور آنها و در واقع صحبت هایشان را بهتر متوجه شوند. در پایان امیدواریم که این مقاله کمک کوچکی در بالابردن آگاهی افراد در ارتباط با تحصیل در خارج از کشور با وجود ناتوانی های جسمی داشته باشد و در آینده هیچ انسانی به سبب داشتن معلولیت از اهداف خود دوری نکند. منبع:gooverseasمنبع: کجارو
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 7 فروردین 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 782

به "چگونه دانشجویان دارای ناتوانی های جسمی در خارج از کشور تحصیل کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه دانشجویان دارای ناتوانی های جسمی در خارج از کشور تحصیل کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید