200 دفتر متخلف فروش سیم کارت شناسایی و تعلیق شد

به گزارش مجله زیبایی زندگی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور گفت: 200 دفتر متخلف فروش سیم کارت به دلیل سوء استفاده از معافیت رجیستری حجاج شناسایی و تعلیق شد.

200 دفتر متخلف فروش سیم کارت شناسایی و تعلیق شد

به گزارش ، چند روز پیش محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حساب کاربری خود در توییتر از وجود عده ای کلاهبردار اطلاع داد. این کلاهبرداران که به حجاج، سیم کارت رایگان داده بودند، با سوءاستفاده از مدارک آن ها، گوشی قاچاق ثبت نموده اند. آذری جهرمی ضمن اعلام این که با دزدی هر چقدر بزرگ یا کوچک مبارزه خواهد نمود، به سازمان تنظیم مقررات دستور دارد این مسئله را پیگیری نمایند.

در حال حاضر چرخه ای برای مطالبات مردم شکل گرفته که معمولا از صفحات مجازی وزیر ارتباطات و تعدادی از معاونان او آغاز می گردد؛ به این شکل که پیگیری حق الناس معمولا از سوی مردم به آذری جهرمی سپرده می گردد و او دستور رسیدگی به موارد مختلف را به زیرمجموعه های مرتبط می دهد و در نهایت هم این چرخه به اطلاع رسانی ختم می گردد.

مسافران چگونه در دام قاچاقچیان تلفن همراه نیفتند؟

یکی از چرخه های مطالبه مردمی که طی دو روز گذشته شکل گرفت درباره سوء استفاده از پاسپورت حجاج و صدور سیم کارت رایگان برای ثبت گوشی تلفن همراه در سامانه رجیستری بود. کاری که حجاج اصلا از آن اطلاع نداشتند. آذری جهرمی پس از دریافت اخبار این کلاهبرداری، در توییتر خود نوشت: عده ای کلاهبردار به حاجیان سال جاری، سیم کارت رایگان داده اند. سپس از مدارک آن ها سو استفاده نموده و گوشی قاچاق ثبت نموده اند. ولی انگار ما را نشناخته اند. خواهند دید که حق الناس گفتن های ما الکی نیست و با دزدی مبارزه می کنیم، چه بزرگ باشد و چه کوچک.

حسین فلاح جوشقانی با اشاره به تعلیق 200 دفتر متخلف فروش سیم کارت، گفت: با توجه به در پیش بودن مراسم اربعین و زیارت عتبات عالیات، باید منافذ سوءاستفاده های این چنین بسته گردد.

او اضافه کرد: طی دو روز گذشته پیرو دستور وزیر ارتباطات به شناسایی دفاتر و اشخاصی پرداختیم که با در دست داشتن مدارک حجاج سال جاری، دست به کلاهبرداری و ثبت گوشی همراه زدند. از آن جایی که حق الناس همیشه در صحبت های وزیر ارتباطات در سخنرانی ها، جلسات و شورای معاونین وزارتخانه مورد تاکید قرار می گیرد، ما با جدیت این مساله را پیگیری کردیم.

رئیس سازمان تنظیم مقررات رادیویی کشور گفت: تاکنون دستور تعلیق بیش از 200 دفتر فروش سیم کارت برای ثبت گوشی همراه صادر و مشخصات کلاهبرداران و گوشی های ثبت شده قاچاق برای دادستانی کل کشور و ستاد مبارزه با قاچاق ارسال شده است.

جوشقانی درباره شیوه ثبت تلفن به نام حجاج بدون این که خودشان از این مسئله مطلع باشند، گفت: برای ثبت گوشی مسافری احتیاج به مشخصات هویتی و سیم کارت به نام همان فرد است. در این مورد که از سوی تعدادی از حجاج گزارش شد، کلاهبرداران با در دست داشتن مشخصات و مدارک حجاج، از دفاتر متخلف سیم کارت تهیه می کردند و به این ترتیب می توانستند به راحتی از معافیت پاسپورت حجاج استفاده نمایند.

او با اشاره به اینکه متاسفانه عده ای کلاهبردار به دنبال سودجویی از نا مطلعی بعضی از مردم هستند، گفت: در حال حاضر بازاری برای خرید و فروش معافیت پاسپورت جهت رجیستری شکل گرفته است. طبق قانون، مسافر می تواند سالی یک گوشی تلفن همراه در سفر خارجی خود وارد کشور کند که به این ترتیب گوشی معاف از مالیات است. افراد سودجود روال کاری شان به این شکل است که معافیت پاسپورت مسافران را با قیمت 600 هزار تومان خرید و فروش می نمایند. البته در مورد دوم، افراد مانند حجاج از این معامله بی خبر نیستند، اما احتمالا نمی دانند اگر احتیاج باشد خودشان در سفر بعدی گوشی مسافری وارد نمایند، باید مالیات آن را مانند گوشی تجاری پرداخت نمایند.

جوشقانی درباره برخورد با این مسئله گفت: باید با این موضوع به صورت جدی و سیستماتیک برخورد کرد. خلائی در سامانه رجیستری وجود دارد که باید در مورد آن اقدامات مقرراتی انجام گردد. به علاوه برای این اختلاف نظری هم در مورد تعرفه های گمرکی بین گوشی مسافری و تجاری است که موجب سوء استفاده می گردد براین اساس در حال تعامل با مسئولان مرتبط در وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) هستیم تا مسائل این چنینی برطرف گردد.

او به مسافران، حجاج و کسانی که به هر دلیل از مرز خارج می شوند توصیه کرد: حق شهروندی خود را به این شکل به فروش نرسانند و با این افراد همراهی ننمایند، چرا که این کار باعث می گردد گوشی های بدون پشتوانه و گارانتی وارد کشور شوند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 23 مهر 1398 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 352

به "200 دفتر متخلف فروش سیم کارت شناسایی و تعلیق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "200 دفتر متخلف فروش سیم کارت شناسایی و تعلیق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید