ایجاد قطب علمی حبوبات در پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی، بانک بذر بقولات دستاوردی مهم درکشور

به گزارش مجله زیبایی زندگی، رئیس پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: پژوهشکده علوم گیاهی، قدیمی ترین و با سابقه ترین پژوهشکده دانشگاه فردوسی به شمار می رود و محققان آن جزو جوان ترین و با انگیزه ترین پژوهشگران این دانشگاه هستند که این امر باعث شده است یکی از پیروز ترین پژوهشکده ها در سطح دانشگاه محسوب شود.

ایجاد قطب علمی حبوبات در پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی، بانک بذر بقولات دستاوردی مهم درکشور

دکتر ابراهیم ایزدی دربندی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، با بیان اینکه پژوهشکده علوم گیاهی یکی از قدیمی ترین پژوهشکده ها در سطح کشور است، اظهار کرد: در سال 1360 جرقه ها و مقدمات اولیه ای برای شکل گیری هرباریوم در دانشگاه ایجاد شد. هرباریوم دانشگاه با هدف جمع آوری و شناسایی ذخایر ژنتیکی ارزشمند شکل گرفت که بعدها به پژوهشکده علوم گیاهی تبدیل شد و در سال 1370 هرباریوم به گروه پژوهشی ارتقا پیدا کرد.

وی افزود: با توجه به سیاست های دانشگاه فردوسی، مبنی بر توسعه واحدهای پژوهشی، در سال 1379 دو گروه بقولات که عمدتاً در حوزه حبوبات فعالیت می کنند و گیاهان زینتی شکل گرفتند. موافقت قطعی برای راه اندازی این دو گروه در سال 1383 توسط شورای گسترش آموزش عالی صورت پذیرفت و کار خود را با سه گروه فعال پژوهشی در پژوهشکده علوم گیاهی آغاز کردند.

رئیس پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در حال حاضر این مجموعه به همت محققان پژوهشکده، 65 هزار نمونه گیاهی دارد که در نوع خود یکی از کم نظیرترین و معتبرترین هرباریوم های سطح کشور به شمار می رود. ما در شرق کشور بعنوان یک مرجع گیاه شناسی در حال فعالیت هستیم و با سایر هرباریوم های داخل کشور و برخی از هرباریوم های خارج شور مانند وین، ایتالیا و نیز کشورهای مجاور در ارتباط هستیم.

ایزدی دربندی اظهار داشت: با توجه به سیاست هایی که پژوهشکده علوم گیاهی در نظر گرفته است؛ قراردادهایی بین المللی منعقد و گیاه شناسان پژوهشکده با اتحادیه اروپا به صورت جدی وارد فعالیت های پژوهشی مشترک شده اند. در شرق کشور، مسئولیت هایی به عهده پژوهشکده علوم گیاهی است و متخصصان گیاه شناسی، پژوهش های مربوط به این قرارداد را دنبال می کنند. سال گذشته با کشورهایی از جمله روسیه که در مسکو یک هرباریوم بزرگ، بین المللی و در سطح دنیا بی نظیر دارد، رایزنی هایی انجام شد.

وی با تاکید بر اینکه مذاکرات ابتدایی با پژوهشگران مسکو آغاز شده و امیدواریم در سال جاری بتوانیم وارد مذاکره شویم، افزود: اخیراً نیز با هرباریوم کابل ارتباطاتی برقرار شده و امیدواریم با توجه به نیاز وافر آن ها به استفاده از خدمات تخصصی گیاه شناسی، بتوانیم علاوه بر انجام خدمات داخل کشور، این خدمات را در خارج از کشور نیز توسعه دهیم.

رئیس پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی گفت: برخی از نمونه های گیاهی موجود بیش از 50 سال قدمت دارند که در نوع خود، ذخایر ارزشمندی به شمار می روند. در بین گیاهان موجود بیش از 500 نمونه گیاهی برای اولین بار توسط هرباریوم دانشگاه فردوسی در سطح کشور جمع آوری شده و از این تعداد، 57 گونه گیاهی برای اولین بار در دنیا، توسط گیاه شناسان کشور کشف و معرفی شده اند که بسیاری از آن ها به نام محققان خود ما نامگذاری شده اند.

وی اظهار کرد: با توجه به سیاست های گسترش کیفی پژوهش در سطح دانشگاه و نیازهای واقعی که در بخش های مختلف علوم گیاه شناسی پایه وجود دارد، بعدها گروه پژوهشی بقولات به گروه گیاه شناسی اضافه شد و ما در این گروه اهم مطالعات، پژوهش و انرژی خود را بر روی بقولات متمرکز کرده ایم.

بقولات نقش مهمی در سبد غذایی دارد

رئیس پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه مطالعات خوبی در زمینه نخود و عدس اجرا شده است، خاطر نشان کرد: سوالی که ممکن است به ذهن خطور کند، آن است که چرا مطالعه و تحقیقات پژوهشکده بر روی این گیاهان متمرکز شده است. متأسفانه ما در سطح دنیای درگیر برخی از اصول غلط در کشاورزی هستیم، زیرا با کشاورزی فشرده زمین های زراعی از بین می روند، در حالی که بقولات و حبوبات می توانند نقش عمده ای برای زنده نگه داشتن خاک های کشاورزی، پایداری اکوسیستم های کشاورزی و نیز تثبیت نیتروژن هوا در خاک ایفا کنند.

وی اظهار کرد: متأسفانه طی چند دهه اخیر نظام های کشاورزی حذف شده و خاک ها، پتانسیل لازم برای تولید محصولات زراعی را ندارند که این امر باعث شده تا یکی از اهداف پژوهشکده، تمرکز بر روی این گیاهان باشد که این امر می تواند در پایداری زمین های کشاورزی مؤثر واقع شود.

ایزدی دربندی گفت: به هر حال در دنیا به موضوع کشاورزی توجه ویژه ای می شود و ما نباید از این قافله عقب بمانیم. شاید بتوان گفت برگشت تاکتیکی و استراتژیکی در کشاورزی از عقبه خودمان است.

وی گفت: همانطور که گفته شد، بقولات نقش مهمی در سبد غذایی مردم کشور و همچنین کشورهای آسیای میانه دارند، حبوبات بخش اعظمی از پروتئین را تأمین می کنند که باید به این موضوع توجه خاصی شود.

رئیس پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: در گذشته کشورهایی مانند کانادا، ترکیه و استرالیا که حرفی برای گفتن در تولید نخود، عدس و سایر حبوبات نداشتند، متأسفانه اکنون از ما پیشی گرفته اند و به دلیل بی توجهی، از این قافله عقب افتاده ایم. امیدواریم که بتوانیم این عقب افتادگی ها را با توجه خاصی که صورت می گیرد، جبران کنیم.

وی شرح داد: با توجه به شرایط اقلیمی کشور، حبوبات به ویژه گیاهانی که ما بر روی آن ها متمرکز شده ایم، گیاهانی هستند که در کارایی مصرف آب به مراتب نسبت به دیگر محصولات ارزشمند هستند. اصطلاحی تحت عنوان ردپای اکولوژیک آب وجود دارد و اگر مقایسه ای در ارتباط با رد پای اکولوژیک گیاهان مختلف داشته باشیم، متوجه می شویم برای تولید برخی مواد غذایی مقدار زیادی آب مورد استفاده قرار می گیرد.

ایزدی دربندی گفت: از دو سال گذشته، پروژه کلان تولید پایدار حبوبات به پژوهشکده علوم گیاهی واگذار شده است که با همکاری دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی و با تاکید بر تولید نخود و عدس، کار را دنبال می کنیم. خوشبختانه از دو تا سه ماه گذشته مصوبه ای به تأیید وزیر علوم در مورد تشکیل قطب علمی حبوبات به این گروه واگذار شده که با این پشتوانه علمی به اهداف خوبی دست یافته ایم. در این زمینه ارتباطات و تبادل ژنتیکی خوبی با خارج از کشور برقرار شده است.

بانک بذر بقولات یکی از دستاوردهای مهم و کم نظیر در سطح کشور است

وی عنوان نمود: بانک بذر بقولات یکی از دستاوردهای مهم و کم نظیر در سطح کشور است که در پژوهشکده علوم گیاهی تجمیع و در حال حاضر بیش از 1000 نمونه نخود از سراسر کشور در پژوهشکده جمع آوری شده و هر ساله آن را احیا می کنیم تا ذخایر ژنتیکی را از دست ندهیم. ارزش گذاری مادی برای ذخایر ژنتیکی سخت است، این پتانسیل در هرباریوم و بانک بذر وجود دارد و امیدواریم که آن ها را حفظ و به نسل های آینده منتقل کنیم.

رئیس پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: با توجه به اینکه تعدادی از نمونه های بذر، حاصل جمع آوری از ذخایر ژنتیکی خارج از کشور است، باید گفت جمع آوری این نمونه بذر از اقصی نقاط کشور با رعایت اصول علمی، مشکل است.

وی گفت: آخرین و جوان ترین گروه تشکیل شده در پژوهشکده علوم گیاهی، گروه پژوهشی گیاهان زینتی است و کشور ما به لحاظ تنوع اقلیمی، گیاهان کم نظیری دارد. بنابراین به دلیل تنوع پوشش اقلیمی و نیازهایی که در حوزه فضای سبز و شهری وجود دارد، لازم بود یک مرکز تخصصی پژوهشی در کشور با موضوع پژوهشکده تأسیس شود.

ایزدی دربندی شرح داد: خوشبختانه در حال حاضر این گروه، دستاوردهای نسبتاً خوبی به همراه داشته است و برای اولین بار طرح مطالعه فضای سبز شهر مشهد با همکاری پژوهشکده علوم گیاهی انجام شد و در این زمینه با شهرداری مشهد همکاری هایی داشتیم. شناسنامه پارک ها و شناسنامه علمی و تخصصی آن ها را آماده کرده و در حال ارائه به شهروندان هستیم.

وی گفت: طرح مطالعاتی فضای سبز شهر جدید گلبهار و بینالود توسط گروه پژوهشی گیاه شناسی پژوهشکده علوم گیاهی و دانشکده کشاورزی انجام شد و فعالیت های مقدماتی کم نظیری در حوزه فضای سبز صورت گرفت.

رئیس پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: برای اولین بار در کشور شناسایی سریش های ایران توسط پژوهشکده به لحاظ تنوع ژنتیکی و قابلیت هایی که این گیاهان می توانند در حوزه فضای سبز شهری داشته باشند، انجام شد. همچنین در مورد گیاهان پاییزی، مطالعاتی در فضای پژوهشکده علوم گیاهی تحقق یافت.

ایزدی دربندی اظهار داشت: هدف کلی این گروه، تاکید بر آزادسازی و معرفی گیاهان زینتی است که مقاوم به تنش های محیطی از جمله آب، خشکی و شوری است. بومی سازی گیاهان اهلی به منظور کاهش وابستگی کشور و حضور گیاهان زراعی از خارج از کشور به عنوان یکی از اهداف پژوهشکده علوم گیاهی به شمار می رود تا همکاران در این گروه بتوانند به اهداف تعیین شده و طبق برنامه های راهبردی که تعیین کرده اند، دست یابند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 409

به "ایجاد قطب علمی حبوبات در پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی، بانک بذر بقولات دستاوردی مهم درکشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد قطب علمی حبوبات در پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی، بانک بذر بقولات دستاوردی مهم درکشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید