ایمنی در کارگاه ساختمانی ؛ مهم ترین اصول و استانداردها

به گزارش مجله زیبایی زندگی، جدا از اصول فنی و مهندسی، اصول و استانداردهای ایمنی از مهم ترین جوانب کار در محیط ساختمان سازی است که هر دو طرف کارگر بر کارفرما ملزم به رعایت کردن این استانداردها هستند. در ادامه سعی شده است که با استناد به سازمان ایمنی و بهداشت شغلی، چند مورد از مهم ترین اصول ایمنی در کارگاه ساختمانی تعریف و هر کدام را به طور مختصری از دیدگاه کارگر و کارفرما توضیح دهیم.

ایمنی در کارگاه ساختمانی ؛ مهم ترین اصول و استانداردها

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

مسئولیت و آگاهی حفاظت از خود در برابر سقوط

یکی از مهمترین اصول ایمنی در کارگاه ساختمانی، دانش و آگاهی کارگر و کارفرما است. این اصل یکی از پرکاربردترین و پرتکرارترین استانداردها در صنعت ساختمان سازی است. به عبارتی سقوط یکی از شایع ترین حوادث اتفاق افتاده در این صنعت است. در این خصوص کارفرما موظف است که ارزیابی بهتری از کارگاه ساختمانی به عمل آورد و برای حفاظت از کارگران، سیستم های حفاظت در مقابل سقوط را در ارتفاع 2 تا 3 متری از سطح زمین مستقر کند.

کارگران نیز به نوبه خود باید به تمامی انواع حوادث سقوط آشنایی داشته باشند. هرگز خود را در موقعیت هایی قرار ندهند که سیستم های حفاظت در مقابل سقوط در دسترس نیست یا نصب نشده است. کارگران قبل از آغاز به استفاده از سیستم های حفاظت در مقابل سقوط خود باید آن ها را کاملاً بازرسی نمایند و از کارکرد مناسب آن ها اطمینان حاصل نمایند.

الزامات و پیش نیازهای آموزشی حفاظت در مقابل سقوط

بر اساس این اصل ایمنی در کارگاه ساختمان، کارگران باید دوره های آموزشی مناسبی را بگذرانند و قادر به تشخیص و شناسایی حوادث سقوط و همچنین بکارگیری رویه های لازم برای به حداقل رساندن حوادث و جلوگیری از سقوط باشند.

کارفرما نیز بر اساس این اصل و استاندارد موظف است که دوره های آموزشی مناسبی را برای تمامی کارکنانی که ممکن است در معرض خطر سقوط قرار بگیرند فراهم کند. بهتر این است که این دوره های آموزشی برای تمامی کارکنان در دسترس باشد، زیرا که در یک کارگاه ساختمانی تقریباً همه کارگران در معرض انواع مختلفی از خطرات سقوط هستند.

موضوعات و مقوله های آموزشی باید شامل ماهیت حوادث سقوط، نصب، بازرسی و نگهداری مناسب از سیستم محافظت در برابر سقوط، استفاده از سیستم های حفاظت در مقابل سقوط و نقش کارفرما در نظارت بر ایمنی و برنامه محافظت در برابر سقوط باشد.

ایمنی در کارگاه ساختمانی با رعایت الزامات استفاده از داربست ها

طبق آمار سازمان جهانی ایمنی و بهداشت شغلی، تقریباً 65 درصد از کارگران ساختمانی با داربست ها سر و کار دارند. بر اساس این اصل ایمنی در کارگاه ساختمانی، کارگران باید در هنگام کار بر روی داربست یا قرار دریافت در زیر آن کلاه ایمنی به سر داشته باشند و از پوتین های مناسب استفاده نمایند. برای جلوگیری از لغزش در روی داربست ها از طناب ایمنی استفاده نمایند. کارگران باید از کار کردن بر روی داربست های پوشیده شده با مواد لغزنده از جمله برف، یخ و آب پرهیز نمایند. استفاده از نردبان و جعبه یا هر وسیله دیگری برای افزایش ارتفاع روی داربست ها کاملاً ممنوع است. کارگر موظف است که قبل از آغاز کار، وسایل و تجهیزات ایمنی خود را باید کاملاً آنالیز نمایند.

کارفرماها ملزم هستند که تمامی داربست ها را به طور صحیح و دقیق طراحی و نصب نمایند. قبل از آغاز به کار کارگران، تمامی داربست ها به منظور اطمینان از ایمن بودن آن ها باید بازرسی شوند. داربست ها باید بر روی زمین های سخت و سفت و با فاصله حداقل 3 متری از خطوط برق مستقر شوند.

نردبان ها

استفاده از نردبان نامناسب یکی از دلایل عمده سقوط کارگران ساختمانی است که موجب آسیب های جسمی و گاهی نیز فوت فرد می گردد. از دلایل عمده سقوط از روی نردبان باید به انتخاب نردبان نامناسب، عدم محکم کردن مناسب نردبان و کوشش برای حمل ابزارها و وسایل با دست در حین بالا رفتن از نردبان اشاره نمود.

کارگران در هنگام بالا و پایین رفتن از نردبان حتماً باید حداقل از سه نقطه یعنی دو پا و یک دست با نردبان در تماس باشند. نردبان مناسب باید درازای کافی برای ثابت شدن در یک زاویه مناسب و قرارگیری در ارتفاع مناسب از سطح کار یعنی 1 متر داشته باشد. کارگران باید نردبان ها را در هر دو انتهای بالا و پایین به یک نقطه مطمئن محکم نمایند. ابزار و وسایل نیز باید حتماً با استفاده از کمربند مخصوص حمل گردد.

کارفرماها نیز موظف هستند که تمام این نردبان ها را هر روزه و قبل از استفاده با دقت بازرسی نمایند. نردبان های معیوب باید علامت گذاری و از رده خارج شوند. آموزش های لازم در مورد ایمنی نردبان و انتخاب نردبان مناسب برای کار به کارگران داده گردد.

ایمنی در کارگاه ساختمانی با محافظت از صورت و چشم

سازمان ایمنی و بهداشت شغلی کارگران را ملزم به استفاده از پوشش های حفاظتی صورت و چشم در مقابل ذرات معلق، فلزات ذوب شده، مواد شیمیایی، مواد اسیدی و سوزش آور، گازها و بخارات شیمیایی نموده است. بر اساس این اصل ایمنی در کارگاه ساختمانی، کارگران باید اطمینان حاصل نمایند که این پوشش های حفاظتی دست و پا گیر نیستند و کاملاً متناسب و اندازه صورت آن ها است. کارگران باید قبل از آغاز به کار این پوشش ها را کاملاً بازرسی نمایند و از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل نمایند.

کارفرماها نیز موظف هستند که پوشش های حفاظتی صورت و چشم را به صورت رایگان در اختیار کارگران قرار دهند. این پوشش ها باید از استانداردهای ANSI Z87.1-1989 و ANSI Z87.1-2003 پیروی نمایند. کارفرما باید بر اساس ارزیابی هایی که در مورد خطرات و حوادث پیش بینی شده انجام داده است، حفاظت از صورت و چشم ها را به کارگران تذکر دهد.

ایمنی در کارگاه ساختمانی با حفاظت از سر

استفاده از کلاه ایمنی در کارگاه های ساختمانی بسیار معمول و رایج است. کارگران باید در تمام طول زمان حضور در کارگاه ساختمانی از این پوشش حفاظتی استفاده نمایند. کارگران باید سالم بودن کلاه ایمنی خود را قبل از آغاز به کار بازرسی نمایند و مطمئن باشند که از نظر اندازه نیز متناسب است.

کارفرما بر اساس این اصل ایمنی در ساختمان سازی موظف است که بر طبق استانداردهای موجود، کلاه ایمنی مناسب را به طور رایگان برای کارگران فراهم کند. کلاه های ایمنی باید در شرایط و شرایط خوبی نگهداری و کلاه های معیوب نیز سریعاً از رده خارج شوند.

حفاظت در مقابل مواد شیمیایی و سمی

این استاندارد ایمنی در کارگاه ساختمانی یک استاندارد صنعتی کلی است. بر اساس این اصل کارگران باید با مواد شیمیایی خطرناکی که با آن سر و کار دارند آشنایی مناسب و کافی داشته باشند. از طرفی نیز کارفرما نیز موظف است که تجهیزات و امکانات حفاظتی مناسب را در اختیار کارگران قرار دهد. تمامی مواد شیمیایی خطرناک باید با علامت خاص خود معین شوند.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 910

به "ایمنی در کارگاه ساختمانی ؛ مهم ترین اصول و استانداردها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایمنی در کارگاه ساختمانی ؛ مهم ترین اصول و استانداردها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید