تاثیر موسیقی در درمان مسائل جسمی و روحی

به گزارش مجله زیبایی زندگی، موسیقی پدیده پیچیده ای است که می تواند بر بهبود شرایط روحی، جلوگیری از زوال عقل، کم شنوایی، بهبود روابط اجتماعی و حتی رشد گیاهان اثر بگذارد

تاثیر موسیقی در درمان مسائل جسمی و روحی

موسیقی یک پدیده خارق العاده است. وقتی خیلی غمگین هستید با یک موسیقی شاد می توانید دیوانه وار آغاز به رقصیدن کنید و از مسائل خود فاصله گرفته، غرق در جهانی موسیقی و ترانه شوید. اما فقط این نیست، موسیقی تاثیرات علمی شگفت انگیزی نیز دارد. دیده شده که مبتلایان به بیماری هایی نظیر زوال عقل موقع شنیدن موسیقی قدیمی مورد علاقه شان واکنش های مثبتی از خود نشان داده اند و اصطلاحا دوباره زنده شده اند. آن ها همراه با شنیدن موسیقی آواز می خوانند و به سوالاتی درباره گذشته خود که فراموش کرده اند پاسخ می دهند و حتی آغاز به صحبت کردن با دیگران می نمایند.

الیور ساکس، متخصص مغز و اعصاب معتقد است که موسیقی بیش از هرچیز دیگری بر اعماق ذهن انسان تاثیر می گذارد. موسیقی احساسات انسان را برمی انگیزد و برانگیختن احساسات می تواند باعث یادآوری خاطرات گردد.

در اینجا نگاهی می اندازیم به موارد و مسائل دیگری که با تاثیر از موسیقی درمان شده اند.

1. موسیقی و درمان کمبود وزن نوزاد

نوزادانی که زودتر از موعد به جهان می آیند باید برای مراقبت های بیشتر مدتی در بیمارستان بستری شوند. برای تسهیل فرایند بهبود این نوزادان، پزشکان در بسیاری از بیمارستان ها از موسیقی یاری می گیرند. تیمی از محققان کانادایی به این نتیجه رسیده اند که پخش موسیقی برای نوزادان زودرس با تاثیر بر کاهش سطح درد و تشویق آن ها به تغذیه، در بهبود شرایط جسمی و افزایش وزن آن ها موثر خواهد بود. بیمارستان ها با استفاده از آلات موسیقی، صدای ضربان قلب مادر را برای نوزادان تداعی می نمایند تا آن ها با آرامش بیشتری به خواب بفرایند. پزشکان همچنین معتقدند که پخش موسیقی های آرامش بخش موتزارت، به میزان قابل توجهی به احساس آرامش و ذخیره انرژی این نوزادان یاری می نماید و در نتیجه باعث افزایش وزن آن ها می گردد.

2. تاثیر موسیقی در بهبود گیاهان پژمرده

حال که موسیقی به رشد نوزادان یاری می نماید آیا درمورد گیاهان نیز همین تاثیر را دارد؟ دروتی ریتالاک معتقد است که بله، همین طور است. او که در سال 1973 کتابی با نام آوای موسیقی و گیاهان نوشته به تفصیل درباره تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان صحبت کرده است. ریتالاک برای تعدادی از گیاهان موسیقی راک و برای تعدادی دیگر موسیقی ملایم و آرامش بخش پخش کرده. در سرانجام مطالعات او هر دو گروه را مورد آنالیز قرار داده و مشاهده کرده که گیاهانی که برای آن ها موسیقی آرام پخش می شده دارای برگ های یک اندازه و سبز هستند و تاحدودی به سمت دستگاه پخش موسیقی متمایل شده اند. از طرف دیگر گیاهانی که در معرض پخش موسیقی راک بوده اند قد کشیده و برگ های آن ها پژمرده شده اند و حتی گیاه از دستگاه پخش موسیقی رو برگردانده است!

3. پیشگیری از اثرات مخرب آسیب های مغزی

از میان 1.5 میلیون آمریکایی که سالانه با صدمات و آسیب های مغزی روبرو می شوند متاسفانه حدود 90 هزار نفر از آن ها دچار مسائل حرکتی و گفتاری بلند مدت یا مادام العمر می شوند. محققان برای تحریک نواحی از مغز که کنترل این دو مورد را برعهده دارند از موسیقی یاری گرفته اند. اگر به افرادی که با مسائل مغزی مانند سکته مغزی یا بیماری پارکینسون مبتلا هستند ریتم معینی داده گردد، آن ها یک قدم در به دست آوردن تعادل حرکتی نزدیک تر می شوند.

همچنین ریتم و گام موسیقی به بیماران در بیان کلماتی که قادر به گفتن آن ها نیستند نیز یاری می نماید. موسیقی تراپی همچنین به بچه ها مبتلا به اوتیسم که قادر به تکلم نیستند نیز یاری کرده است. برخی از این بچه ها بعد از این دوره های درمانی پیروز به بیان اولین کلمات در زندگی خود شده اند.

انسان به تازگی آغاز به درک قدرت موسیقی کرده و به همین دلیل میزان تاثیرگذاری موسیقی هنوز برای متخصصان کاملا معین نیست.

4. ولگردی نوجوانان

طبق گزارش لس آنجلس تایمز، معینا نوجوانان از موسیقی کلاسیک خوش شان نمی آید. در واقع تنفر نوجوانان از موسیقی کلاسیک به اندازه ای است که آن ها را مانند موش به داخل لانه فراری می دهد. طبق فرضیات محققان وقتی چیزی را که دوست نداریم، بشنویم مغز ترشح دوپامین (عامل شیمیایی ایجاد لذت و خوشی) را سرکوب می نماید بنابراین نوجوانان در این شرایط به دنبال جاهای دیگری می فرایند تا این احساس را برای آن ها تامین کند.

5. جلوگیری از کم شنوا شدن

شاید موسیقی نتواند کم شنوایی را درمان کند اما ممکن است از آن جلوگیری کند. نتایج آنالیز دو گروه از افراد میانسال که شغل نیمی از آنان نوازندگی بوده نشان می دهد که افرادی که همواره با موسیقی و ساز سروکار داشته اند نسبت به کسانی که کم تر با موسیقی در ارتباط بوده اند مسائل شنوایی کم تری دارند. لیندا سیرلینگ در نشریه واشنگتن پست می نویسد: یک موسیقی دان 70 ساله هم اندازه یک فرد معمولی 50 ساله قادر به شنیدن صحبت های افراد در یک مکان شلوغ و پرسروصدا است.

6. یاری به پیشگیری از بیماری های قلبی

موسیقی می تواند به وسیله کاهش فشار خون، کاهش ضربان قلب و کاهش اضطراب به بیمارانی که دچار حملات قلبی شده و یا عمل جراحی قلب انجام داده اند، یاری نماید. می توانید برای پیشگیری از چنین مواردی به انواع موسیقی هایی که باعث شادی و نشاط شما می گردد گوش کنید. تحقیقات نشان می دهد که گوش کردن به آهنگ هایی که حس شادی و نشاط فرد را بر می انگیزد، باعث افزایش گردش خون و سلامت عروق بدن می گردد.

7. بهبود عملکرد ورزشی

تحقیقاتی که در سال 2005 در انگلستان انجام گرفت نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی هنگام انجام تمرینات ورزشی همانند تاثیری که داروهای نیروزا بر بدن می گذارند عملکرد بدن را تا 20% بهبود می بخشد. با این تفاوت که گوش کردن به موسیقی یک عمل غیرقانونی نیست و در تست دوپینگ نیز معین نمی گردد. برای اینکه از این عمل نتایج بهتری بگیرید بهتر است در طول ورزش موسیقی تند و پرانرژی تر و در زمان استراحت موسیقی آرام گوش کنید.

8. موسیقی و بدخلقی نوجوانان

محققی به نام توبیاس گریتمیر در سال 2008 تصمیم گرفت تا تاثیر شعر و موسیقی را بر اخلاق و رفتار نوجوانان آنالیز نماید. برای این تحقیق او دو گروه از نوجوانان را انتخاب کرد و برای یک گروه از آنان آهنگی به نام Heal the World از مایکل جکسون که حاوی پیغام های اخلاقی مثبت و تاثیرگذار بود و برای گروه دیگر یک آهنگ معمولی پخش کرد. او سپس به طور تصادفی دست خود را به یک جعبه مداد رنگی زد و آن ها پخش زمین شدند. گروهی از نوجوانان که به موسیقی مثبت گوش داده بودند برای یاری به او با سرعت بیشتری عمل کرده و 5 مرتبه سریعتر از گروه دیگر مدادها را از روی زمین جمع آوری کردند.

9. موسیقی و مقابله با بی سوادی

نتیجه یک سری تحقیقات علمی در سال 2008 نشان می دهد که موسیقی بر مهارت خواندن افراد تاثیر می گذارد. در این تحقیق دو گروه از دانش آموزان کلاس دوم انتخاب شدند که به یکی از این گروه ها نمادهای موسیقی، نت خوانی و مهارت های دیگر آموخته شد و به گروه دوم هیچ یک از این مهارت ها آموزش داده نشد. از هر دو این گروه ها قبل و بعد از انجام آزمایش، تست گرفته شد و در سرانجام سال مشاهده شد که گروهی که مهارت های موسیقی آموخته بودند نمرات بالاتری در تست سرانجام سال کسب کرده اند.

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1359

به "تاثیر موسیقی در درمان مسائل جسمی و روحی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر موسیقی در درمان مسائل جسمی و روحی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید