حرف های صریح شهره لرستانی درباره تلویزیون

به گزارش مجله زیبایی زندگی، شهره لرستانی عمده مسائل سازمان صداوسیما را اینگونه مطرح نمود که این رسانه در دایره بسته یکسری کارگردان، برنامه ساز و نویسنده گیر نموده است و به همین علت، اغلب آثار خروجی تلویزیون تکراری است.

حرف های صریح شهره لرستانی درباره تلویزیون

به گزارش ایسنا، این بازیگر درباره عملکرد سازمان صداوسیما و پیشنهادش به رییس نو، چنین اظهار کرد: امیدوارم که با این تغییرات بنیادی، مشکل قدیمی سازمان صداوسیما مبنی بر انحصاری بودن، رفع و فضای کار برای همه دوستداران همکاری با صداوسیما فراهم گردد و فضا های نوی را مهیا نمایند تا کسانی که توانایی این را دارند که با قصه های مجذوب کننده مردم را شاد نمایند، دوباره دعوت شوند.

همواره این گروه خاصی هستند که در تلویزیون راه پیدا نموده اند

این بازیگر و کارگردان در ادامه توضیح داد: در سال های گذشته فضای صداوسیما انحصاری بود و درصد کمی اجازه نویسندگی، کارگردانی و برنامه سازی داشتند. امیدوارم با یاری ریاست نو، این در های بسته باز گردد و افراد خلاق را دعوت نمایند، قصه های تازه و کارگردان های تازه نفس را به این فضا راه بدهند، از بازیگران پرتوان فراموش شده یا بازیگران پرتوان تئاتری یاری بگیرند که معمولا در گروه خاصی نیستند. چون همواره گروه خاصی هستند که به تلویزیون راه پیدا نموده اند و عده ای دیگر از هنرمندان هیچگاه امکان راه یافتن به تلویزیون را نداشتند تا هنرنمایی نمایند.

راه نفسی برای نیرو هایی ارزشمند باز گردد

لرستانی ضمن تبریک به رییس نو صداوسیما، گفت: تقاضای من این است که این سد ها شکسته گردد و راه نفسی هم برای نیرو های ارزشمند، باز گردد. رفیق بازی و باندبازی کنار برود. یک نویسنده پشت سر کار تمام نشده اش، آغاز به نگارش کار دیگری می نماید یا کارگردانی بلافاصله پس از کار نوش، سریال دیگری را کلید می زند؛ خب، این ها نمی خواهند فرصتی برای فکر کردن داشته باشند؟ تفحص و آنالیز نمایند و ببینند به مردم چه چیزی آموزش می دهند. اگر کمی راه برای آدم های تازه باز گردد، آن ها هم می توانند کمی نفسی بکشند. می توانند خلاق تر برگردند.

صداوسیما در دایره بسته یکسری کارگردانان و نویسنده

این هنرمند عرصه نمایش و تصویر، درباره ساخت آثار نمایشی طنز در تلویزیون، پیشنهاد داد: باید به طنزپردازان اجازه دهند که در این حوزه متخصص شوند. یک کار طنز را به آقا یا خانم ایکس می دهند که اصلا نمی تواند یک لطیفه را درست تعریف کند حالا او چگونه می تواند یک کار طنز بسازد و یا اینکه به خانم ها برای ساخت کار طنز اعتماد نمی نمایند.

خانم و آقای ایکس تکرارنشدنی هستند، درست؛ ولی آیا نسل نو یک نیروی نو به عنوان کارگردان و برنامه ساز خلاق نمی خواهد؟ تا چه زمان سراغ افراد قدیمی می فرایند. صداوسیما در دایره بسته یکسری کارگردان، برنامه ساز و نویسنده گیر نموده است؛ به همین علت اغلب آثار خروجی تلویزیون تکراری است.

مگر یک کارگردان و نویسنده چقدر می تواند فکر کند که همین طور پشت سر هم در حال کار هستند و فرصتی برای سفر، مطالعه یا تجربه زندگی ندارند و دائم فراوری اثر می نمایند. چطور می خواهند این اثر ها با هم فرق داشته باشند. این ها فقط به هم چسباندن یکسری پلان و کمی هم ربط دادن چند تا آدم و صحنه به هم است.

این بازیگر تاکید نمود: اثر هنری زمانی به وجود می آید که خالق اثر بتواند بر اساس فکر، تحقیق و تفحص کند و زمان بگذارد و تجربه کند، نه اینکه مدام کار کند. در حالی که اگر فرصتی فراهم گردد که بقیه هم کار نمایند، آن ها هم می توانند با کار های قوی تری برگردند. قصد من این نیست که بگویم قدیمی ها کار ننمایند، اگر فرصتی برای بقیه ایجاد گردد آن ها هم راه نفسی دارند که کمی زندگی نمایند و تجربه هایشان بیشتر گردد.

ما دیگر حرفه ای این ماجراییم آقای رئیس نو!

لرستانی با یادآوری اینکه در طول هشت سال گذشته تلویزیون هیچکدام از طرح هایی را که او پیشنهاد داد، نپذیرفته است، گفت: در طول این سال ها هر طرحی در هر شبکه ای دادم، رد شد. حتی یک بار هم در برنامه ای در شبکه پنج سیما از من دعوت شد و جلوی آنتن قول دادند که حتما کار می دهند، اما هیچکدام از وعده ها درست نبود. بعد از آن سه طرحم در شبکه پنج رد شد و اینکه آدم ها را سر کار می گذارند.

اگر با کسی بخواهند کار نمایند با یک نصفه صفحه طرح هم کار می نمایند، اما اگر کسی را بخواهند رد نمایند، می گویند برو 10 صفحه ای بنویس، 40 صفحه ای بنویس و در انتها هم می گویند رد شد. ما دیگر حرفه ای این ماجراییم آقای رئیس نو! شما دیگر اجازه ندهید این فضا باقی بماند. امیدواریم با آمدن شما دور باطل شکسته گردد و آدم ها بتوانند کار خلاقانه انجام دهند و مردم متنوعی را پای تلویزیون نگه دارید نه اینکه فقط یک قشر خاص حرف بزنند و یک عده خاص مخاطب آن باشند.

دلم می خواست کار های خلاقانه ای برای مردم سرزمینم انجام دهم

شهره لرستانی در انتها به آثاری اشاره نمود که برای تلویزیون ساخته است و درباره ادامه فعالیتش در این رسانه که با موانع و سد همراه بوده، سخن گفت.

این بازیگر و کارگردان یادآور شد: من در دوره آقای ضرغامی هم تهیه نمایندگی کردم و هم هفت تله فیلم ساختم که یکی از آن ها ماه منیر بود که مورد استقبال نهاده شد. سریال ماجرای خاله دنا و شپلک را کارگردانی کردم. منتهی در سال های اخیر آنقدر باندبازی وجود داشت که اصلا اجازه ندادند من کار کنم؛ من که پر از شوق بودم برای سرزمینم و دلم می خواست کار های خلاقانه ای برای مردمم انجام دهم. شاید حضور رئیس نو فتح بابی گردد که این سد شکسته گردد و من هم بتوانم برای مردم کشورم برنامه سازی کنم.

منبع: فرارو
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1889

به "حرف های صریح شهره لرستانی درباره تلویزیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرف های صریح شهره لرستانی درباره تلویزیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید