فیلم لتیان؛ یک درام اجتماعی

به گزارش مجله زیبایی زندگی، علی تیموری می گوید که شخصیت های فیلمش هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند که مابه ازای ویژگی های عمومی طیف های مختلف است و همین هم به واسطه آشنا بودن برای مخاطب کاراکتر ها را باورپذیر و جذاب می نماید.

فیلم لتیان؛ یک درام اجتماعی

پولاد امین| در شرایطی که شیوع کرونا فروش فیلم ها در سینما ها را با رکودی باورنکردنی روبرو نموده؛ اکران آنلاین تنها امید این روز های سینمای ایران به شمار می آید. امکانی که برخی از فیلم ها- به خصوص آن هایی که بعد از گذشت چند سال از زمان ساخته شدنشان هنوز نتوانسته اند روی پرده بیایند، به عنوان تنها راه بازگشت سرمایه و شاید هم جلوگیری از ورشکستگی دنبال می نمایند.

یکی از فیلم هایی که این روز ها از این امکان سود برده و به صورت آنلاین به نمایش درآمده؛ لتیان علی تیموری است. فیلمی کنجکاوی برانگیز که پیش از غائله کرونا به واسطه داستان حساس و ملتهب و گروه محبوب بازیگرانش یکی از امید های گیشه قلمداد می شد.

اما در چرخش چرخ روزگار، ناامید از نمایش عمومی، چاره را در این دید که از این تنها فرصت موجود استفاده کند و به وسیله پلتفرم های نمایش آنلاین مخاطبانش را بجوید. در خلاصه داستان لتیان آمده است: لتیان یک سد است. سدی بر روابط انسانی. رودخانه های روابط، پشت سدی ایستاده اند و راه، بن بست است. یک نفر می خواهد این سد را بشکند، اما خوب می داند که شکستن سد به این سادگی نیست. شهر خراب خواهد شد. تکلیف چیست؟

علی تیموری کارگردان فیلم لتیان اکران آنلاین را تن ها راه موجود برای اکران این فیلم می داند: به هر حال این آرزوی هر فیلمساز یا هر کسی است که محصولی هنری فراوری نموده تا بتواند فیلمش را ارایه دهد و آن را در فضای امن و مناسب در محضر مخاطبانش قرار دهد. ما هم در شرایطی که کشور به شدت با کرونا درگیر و دغدغه های سلامتی و بهداشت اکران فیلم در سینما ها را بی رونق نموده بود، حس کردیم که اکران آنلاین تنها راهی است که می توانیم برای نمایش فیلم انتخاب کنیم.

اکران آنلاین البته گذشته از محاسن پرشمارش و امکانات جدیدی که برای گسترش طیف مخاطبان سینما در اختیار فیلمسازان می گذارد، آسیب هایی هم دارد که باعث می گردد پا گذاشتن در این حیطه کاری ریسکی و خطرناک جلوه کند. ازجمله اینکه در این چند ماه که اکران آنلاین به عنوان راهی ناگزیر پیش پای سینمای ایران قرار گرفته، حتی یک فیلم هم نتوانسته از دام قاچاقچیان برهد و همزمان یا درنهایت یکی دو روز بعد از شروع اکران نسخه های غیرقانونی و قاچاق آن در سایت ها و کانال ها و حتی کانال های ماهواره ای عرضه نشده باشد.

علی تیموری گفته که با آگاهی کامل از خطرات قاچاق فیلم به اکران فیلم دست زده اند: ما هم نگران قاچاق شدن فیلم بودیم. اما به هرحال برای اینکه مردم در خانه بمانند و یاری نمایند از بحران کرونا عبور کنیم، باید کاری کرد. در چنین شرایطی کتمان نمی توان کرد که بهترین و تنها راه نمایش فیلم- هر فیلمی- نمایش آنلاین است و تنها کاری هم که از ما برمی آید، این است که امیدوار باشیم مردم برای حمایت از سینما فیلم را به شکل قانونی ببینند. حالا هم امیدوارم تماشاگران از تماشای لتیان لذت ببرند.

داستان طبقات اجتماعی

علی تیموری، لتیان را براساس فیلمنامه ای از اکتای براهنی ساخته است. یک درام اجتماعی که می کوشد به وسیله روایت داستان چند زن و مرد که در یک سفر چند روزه دور هم جمع می شوند، به آسیب شناسی روابط انسانی بپردازد. روابطی که قرار است در نهایت هشداری باشد برای اضمحلال یک طیف و طبقه اجتماعی که در سال های اخیر به گوشه رینگ رانده شده است. علی تیموری، کارگردان فیلم لتیان آن را فیلمی درباره طبقه متوسط فرهنگی می داند:

در مناسبات اجتماعی طبقه متوسط فرهنگی نقش بسیار مهمی دارد، چرا که این طبقه نگاهی رو به جلو دارد و می توان گفت: هر پیشرفتی در اجتماع از این طبقه می گذرد. در ایران، اما در تمام این سال ها طبقه متوسط نادیده گرفته شده- اگر نگوییم که تجمیع سیاست ها برای حذف این طبقه بوده. این در حالی است که به دلیل نقشی که طبقه متوسط در سیاست، اقتصاد و فرهنگ یک کشور دارد، حذف آن می تواند خطرات پرشمار سیاسی، مالی و فرهنگی داشته باشد.

در لتیان، البته تمرکز روایت نه روی مسائل طبقاتی بلکه بر روابط و مناسبات انسانی است. کارگردان فیلم می گوید که جای پرداخت به مسائل طبقاتی- به نوعی که تمرکز روی مفهوم طبقه باشد- در چنین فیلمی نمی تواند باشد و در سینمای داستانی تنها می توان از آن به عنوان بستری برای روایت داستان آدم های فیلم بهره گرفت: کمتر فیلمی امکان پرداخت به تمام مسائل طبقات اجتماعی را دارد و در این بین کارگردان تنها می تواند از آن به عنوان بستری در خدمت روایت درام و داستانش استفاده کند.

راز ها و دروغ ها

خط اصلی داستانی لتیان، بار ها و بار ها گفته شده. الگویی که تا به امروز در بسیاری از فیلم های اجتماعی که بعد از موفقیت اصغر فرهادی و تحت تأثیر او ساخته شده اند، به تماشایش نشسته ایم. همراهی طیفی ناهمگون که قرار است نماینده طیف های مختلف اجتماهی و دیدگاهی باشند. لتیان، اما گامی فراتر از آن موج- حالا- تکراری برمی دارد.

درواقع علی تیموری در نخستین فیلمش کوشش نموده روایتی تازه از آن قصه بار ها گفته شده ارایه دهد. او که با سابقه دستیاری در فیلم هایی مانند برف روی کاج ها، انت های خیابان هشتم، سایه روشن، پل خواب و... آشنایی کاملی با الگو های روایی این نوع درام های اجتماعی مبتنی بر رازگشایی از لایه های پنهان کاراکتر ها دارد، در لتیان به گروه همراهان هم رنگ فیلمش نماینده ای از قشری دیگر را هم افزوده که یک مرد سنتی- مذهبی ثروتمند است.

شخصیتی که باعث شده در ادامه راه فیلم تلاقی دنیا بینی او با آدم های دیگر فیلم (که دیدگاهی مدرن را حمل می نمایند) بعدی دیگر به ابعاد فیلم اضافه کند.

علی تیموری می گوید که شخصیت های فیلمش هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند که مابه ازای ویژگی های عمومی طیف های مختلف است و همین هم به واسطه آشنا بودن برای مخاطب کاراکتر ها را باورپذیر و جذاب می نماید. به باور کارگردان فیلم لتیان، برخورد و تقابل شخصیت های فیلم از جهاتی هشداردهنده است: تناقض هایی که از برخورد کاراکتر ها به وجود می آید، موقعیت دراماتیک قصه را رقم می زند. اما شکاف فکری که بین آدم های مدرن و سنتی وجود دارد، هولناک است.

یعنی در فیلم با دو سطح برخورد روبرو هستیم. تلاقی و برخورد دوستان با هم و تک تک میان خود؛ و برخورد آن ها به عنوان یک کل با نماینده سنت در فیلم. به بیانی دیگر اگر تلاقی دیدگاه های مدرن و سنتی را در کنار لایه ای دیگر از فیلم بگذاریم که در آن روابط شخصی آدم های قدیمی جمع به تصویر کشیده شده و شاهد رازگشایی از راز ها و دروغ هایی هستیم که در تمام این سال ها با خود حمل می کردند، بهتر متوجه ظرافت سناریوی فیلم و پیچیدگی روابط شخصیت های آن خواهیم بود. پیچیدگی کمیابی که در خاتمه به فروپاشی جمع می انجامد. یا یک انفجار اجتماعی.

یک فیلم پرفروش؟

گمان می رفت فیلم لتیان یکی از پرفروش ترین فیلم های اکران خواهد بود. فیلمی که علاوه بر داستان ملتهبش از ترکیب بازیگرانی سود جسته که سابقه فیلم های پرفروشی را در کارنامه شان دارند. به خصوص امیر جدیدی، پریناز ایزدیار و سارا بهرامی که در سال های اخیر هر کدام یک بار سیمرغ بلورین بهترین بازیگر را از جشنواره فیلم فجر به خانه برده اند.

با این حال با اینکه در شکل فعلی اکران احتمال فروش بالای لتیان -و هر فیلم دیگری- منتفی شده، اما حتی این نیز کنجکاوی برانگیز بودن ترکیب بازیگران این فیلم را نفی نمی نماید. ترکیب پریناز ایزدیار و امیر جدیدی که پیشتر در فیلم هت تریک نیز در مقابل هم قرار گرفته بودند، با این امید کنار هم قرار گرفته اند که بتوانند درصدی از موفقیت زوج نوید محمدزاده- پریناز ایزدیار را تکرار یا حداقل تماشاگران را مجاب به تماشای این فیلم نمایند.

ستاره پسیانی و سارا بهرامی نیز پیش از این در سریال کرگدن تا حدی جواب داده اند، بگذریم از اینکه سارا بهرامی از آن بازیگرانی است که به واسطه سابقه موفقیت انتقادی اش فیلم را با توجهات و کنجکاوی های رسانه ها و منتقدان روبرو می نماید- که خود برگ برنده ای برای فیلم می تواند باشد.

علی تیموری البته می گوید که انتخاب این بازیگران تنها دلیل مالی نداشته. با این حال کتمان نمی نماید که بازیگر هم می تواند یکی از دلایل افزایش شانس دیده شدن و موفقیت مالی یک فیلم باشد: هر مخاطبی برای تماشای یک فیلم دلیل خودش را دارد. یعنی نمی توان گفت که تمام بینندگان یک فیلم به دلیلی خاص پای آن فیلم می نشینند، حتی اگر عظیم ترین ستاره دنیا در آن فیلم حضور داشته باشد.

به هرحال برخی از افراد داستان فیلم را مهم می دانند، عده ای به خاطر کارگردان، فیلمی را انتخاب می نمایند، عده ای اصولا سعی می نمایند بیشتر فیلم ها را ببینند و طبعا در این میان عده ای هم هستند که فیلمی را به علت حضور بازیگران خاصی تماشا می نمایند. یعنی ما در این زمینه با یک پکیج روبه رو هستیم و بازیگران هم بخشی از این پکیج هستند.

منبع: فرادید
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1209

به "فیلم لتیان؛ یک درام اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم لتیان؛ یک درام اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید