رشد 20 درصدی حفاری های اکتشافی

به گزارش مجله زیبایی زندگی، مهندس شهریار متوکل مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه شرکت مس گفت: در هفت ماهه سال 99 در معادن و محدوده های اکتشافی، حفاری مغزه گیری اکتشافی و حفاری ساختاری و هیدولوژیکی به منظور کسب اطلاعات ژئوتکنیکی و هیدولوژیکی مورد نیاز طرح توسعه معادن در مجموع بیش از 51000 متر در استان های کرمان، آذربایجان شرقی و اصفهان به انضمام نظارت کارگاهی، لاگینگ مغزه های حفاری، آرشیو مغزه ها، آماده سازی وآزمایشات مورد نیاز و اعتبارسنجی داده هـای اکتشافی صورت پذیرفته است.

رشد 20 درصدی حفاری های اکتشافی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از مس پرس، متوکل با اعلام این خبر گفت: این میزان حاکی از رشد 20 درصدی میزان حفاری های اکتشافی، به عنوان یکی از مهمترین شاخص های توسعه اکتشافات نسبت به مدت مشابه سال گذشته است و این در حالی است که با توجه به شیوع ویروس کرونا و منع تردد بین استانی، عملیات حفاری در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری بعضاً متوقف و یا به کندی انجام پذیرفته است.

مدیر امور اکتشافات و توسعه شرکت مس با بیان این که اخذ پروانه های اکتشافی محدوده های امیدبخش و همچنین تمدید گواهی کشف ها و پـروانه های بهره برداری کانسارها و ذخایر معدنی نیز کماکان، یکی از فعالیت های مهم امور اکتشافات شرکت مس است گفت: خوشبختانه در حال حاضر تعداد پروانه ها و محدوده های ثبتی نسبت به سه سال گذشته رشد دو بـرابـری را نشان می دهـد.

وی ادامه داد: امور اکتشافات و توسعه ذخایر معدنی از ابتدای سال جاری تا کنون فعالیت های اکتشافی گسترده ای را در قالب مراحل چهارگانه اکتشافات شامل مطالعات شناسایـی، پی جویی، عمومی و تفصیلی در محدوده های اکتشافی شرکت ملی صنایع مس ایران اجرا کرده است.

متوکل با اشاره به مطالعات شناسایی و پی جویی در پهنه های اکتشافی به وسعت بیش از 68000 کیلومتر مربع گفت: اجرای عملیات در 5 پهنه در استان های کرمان، آذربایجان غربی، قم ، خراسان رضوی و برنامه ریزی 5 پهنه جدید در استان های اردبیل، خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی و سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: در این راستا مطالعات شناسایی و پی جویی پهنه های حوض سلطان، رفسنجان و سیه چشمه در مجموع به وسعت حدود 5000 کیلومترمربع به اتمام رسیده و نهایی سازی محدوده های مستعد درخواستی به منظور ثبت و اخذ پروانه های اکتشافی بنـام شرکت ملی صنایع مس ایران در دست انجام است.

مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه شرح داد: همچنین مطالعات شناسایی و پی جویی پهنه های کاشمر و بجستان با توجه به وسعت بسیار زیاد بیش از 20 هزار کیلومترمربع خوشبختانه در کمتر از 6 ماه از انعقاد تفاهم نامه فیمابین سازمان صمت استان خراسان رضوی و شرکت ملی صنایع مس ایران انجام وگزارشات انتهای به سازمان صمت استان خراسان رضوی ارائه شد.

وی یادآور شد: پیگیری ها در خصوص واگذاری 5 پهنه دراستان های اردبیل، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی از سازمان صمت استان های مربوطه در دست انجام است.

به گفته متوکل اکتشافات سطحی تکمیلی (زمین شناسی، ژئوشیمی، ژئوفیزیک و توپوگرافی) در مجموع به وسعت 55300 هکتار در تعداد 32 محدوده مستعد معدنی برآمده از مطالعات پهنه های اکتشافی و اندیس ها و کانسارهای معدنی اجرا شده است، به طوری که از ابتدای سال 99 تا کنون (تا انتها مهرماه سال 99) مطالعات زمین شناسی و آلتراسیون جمعاً به وسعت 17200 هکتار، ژئوشیمیایی در مجموع با وسعت بیش از 22300 هکتار و ژئوفیزیک جمعاً به وسعت 12800 هکتار و تهیه نقشه توپوگرافی به وسعت جمعاً 3000 هکتار به انجام رسیده است.

متوکل با بیان این که مطالعات تخمین ذخیره و مطالعات مفهومی اولیه فنی و اقتصادی برای تعداد 6 کانسار معدنی در حال انجام است گفت: در این راستا تخمین ذخیره این کانسارهای مورد بازبینی قرار گرفته و مطالعات امکان سنجی مقدماتی این کانسارها در حال انجام است و مراحل نهایی خود را می گذراند. در این ارتباط علاوه بر بازبینی مطالعات تخمین ذخیره، مطالعات هیدروژئولوژی، پایداری دیواره و مطالعات بهینه سازی و برنامه ریزی تولید اولیه این کانسارها نیز در حال انجام است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1336

به "رشد 20 درصدی حفاری های اکتشافی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 20 درصدی حفاری های اکتشافی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید