برطرف تنگی نفس هنگام کار با مواد شوینده

به گزارش مجله زیبایی زندگی، نمناک/انواع گوناگون مواد شوینده و پاک کننده در بازار وجود دارد که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و خانه تکانی استفاده از آن بدون خطر نیست. زیرا بعضی از اینها در تماس با پوست و ریه موجب واکنش هایی می گردد. ورود بخارات و گازهای شیمیایی به راه های تنفسی باعث افت شدید سطح اکسیژن می گردد و اگر اکسیژن رسانی سریع صورت نگیرد پس از 14 دقیقه سلول های مغز تخریب می شوند، چنانچه پیش از این هم در کامل شرح دادیم از علائم آن می توان به استفراغ، گیجی و منگی. تغییر رنگ پوست به آبی و خاکستری ،احساس عطش و تنفس تند اشاره نمود.

برطرف تنگی نفس هنگام کار با مواد شوینده

اقدامات اولیه برای برطرف تنگی نفس

بعد از استشمام بخارات مواد شوینده فرد دچار افت شدید سطح اکسیژن می گردد و اگر اکسیژن رسانی سریع صورت نگیرد پس از 14 دقیقه سلول های مغز تخریب می شوند، بنابراین سرعت العمل بسیار مهم است و اقدامات اولیه فورا باید انجام گردد. در این زمان بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید:

ابتدا راه های هوایی مثل در و پنجره را باز کنید یا با قرار دریافت در پشت مصدوم زیر بازو های او را بگیرید و به محیط باز ببرید.

اگر فرد مصدوم بیهوش گردد و یا حال وی وخیم باشد سریع به اورژانس 115 برای دریافت هدایت و اعزام نیرو تماس بگیرید.

اگر مصدوم به هوش است، وی را تشویق کنید تا از تنفس کوتاه بپرهیزد و تا حد امکان نفس عمیق بکشد و طی هر تنفس، چند ثانیه ای اکسیژن را درون ریه هایش نگه دارد.

هیچگاه مصدوم را طاق باز نخوابانید زیرا بر اثر فشار بر قفسه سینه حال او وخیم تر می گردد .مصدوم را به حالت نیمه نشسته قرار دهید و سر او را به عقب متمایل کنید تا مجرای تنفسی باز بماند.

اگر فرد بیماری آسم یا حساسیت های تنفسی داشته باشد، بهتر است از اسپری آسم استفاده کند.

شستن دست و صورت مصدوم با آب سرد می تواند یاری نماینده باشد.

روش های برطرف آسیبی که مواد شوینده به بدن وارد می نماید

اگر حال مصدوم وخیم نیست و او تنها کمی دچار تنگی نفس شده روش های زیر برای برطرف آسیبی که مواد شوینده به بدن وارد می نماید، مفید است:

نوشیدن آب فراوان:

نوشیدن آب فراوان باعث خروج آب زیادی از بدن می گردد که در واقع میزان باقی مانده مواد شیمیایی را کاهش می دهد.

نوشیدن شیر:

برای کاهش بروز عوارض ناشی از استفاده از مواد شوینده بر ریه و دستگاه گوارش، بهتر است افراد در طول روز دو تا سه لیوان شیر و لبنیات مصرف نمایند.

پیاده روی در طبیعت:

اگر به خوبی ورزش انجام دهید ریه های اکسیژن تازه را دریافت نموده و مواد شیمیایی سمی را بیرون می فرستند . ورزش را در جایی انجام دهید که تعداد زیادی درخت سبز شاداب و گیاهان در حال رشد و اکسیژن تازه وجود دارد. پیاده روی به مدت 1 تا 2 ساعت پس از استنشاق مواد شیمیایی می تواند به ریه ها یاری کند تا آلودگی ها را بیرون بریزد.

مصرف آب سبزیجات:

سبزیجات برگ دار به عنوان سم زدا و ابزار بسیار خوبی برای انتقال مواد شیمیایی به بیرون از بدن شناخته شده اند.

ویتامین ث:

همانطور که ویتامین ث از بدن شما در برابر آسیب سرما خوردگی یا آنفولانزا محافظت می نماید ، می تواند سموم را نیز از بدن پاک کند و بدن را از اثرات مضر قرار دریافت در معرض مواد شیمیایی محافظت کند. شما نمی توانید در یک زمان بیش از حد ویتامین ث بخورید، بنابراین هر ساعت 500 - 1000 میلی گرم ویتامین ث مصرف کنید.

تعریق:

عرق کردن یکی از بهترین روش های دفع مواد شیمیایی است چه در حمام باشد یا سونا

تمرکز روی افکار شاد:

هنگام تنفس ذرات سرطان زا فکر کردن به چیز دیگر سخت به نظر می رسد اما برای اینکه مشکل را تشدید نکنیم بهتر است به چیزهای مثبت فکر کنیم.

نکته مهم :

چنانچه فردی با بخار مواد شوینده شیمیایی دچار سرفه و علایم تنگی نفس شدید شد، ضروری است به اورژانس بیمارستان مراجعه نموده تا اقدامات تشخیصی درمانی مناسب برای فرد انجام گردد. اقدامات بالا و نوشیدن آب و شیر و ... به افرادی که دچار علائم شدید هستند، توصیه نمی گردد.

توصیه های ایمنی استفاده از مواد شوینده برای نظافت منزل

برای جلوگیری از مسائل تنفسی از پاک نماینده ها و مواد شوینده قوی استفاده نکنید.

هرگز مواد شوینده را با هم مخلوط نکنید و از ترکیب این مواد در محل های بسته و فاقد تهویه به شدت خودداری کنید.

قبل از کار با مواد شوینده پنجره ها را باز وتهویه را روشن کنید.

در زمان استفاده از شوینده های شیمیایی و پاک نماینده از ماسک مناسب و دستکش بهره ببرید.

گازها و بخارات ناشی از محصول را تنفس نکنید.

منبع: همگردی
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1550

به "برطرف تنگی نفس هنگام کار با مواد شوینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف تنگی نفس هنگام کار با مواد شوینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید