سال 99 ،مسکن به استراحتگاه رکود می رود؟

به گزارش مجله زیبایی زندگی، خبرنگاران: بازار مسکن با کاهش شدید تعداد مشتریان و سقوط آزاد قراردادهای منعقد شده روبروست هر چند هنوز این کاهش تقاضا تاثیر خود را بر قیمت ها آشکار نکرده است.

سال 99 ،مسکن به استراحتگاه رکود می رود؟

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، با شیوع کرونا بازار مسکن با کاهش شدید تعداد مشتریان و متقاضیان روبروست. حالا مشاوران املاک می گویند تعداد مشتریان نه تنها کاهش یافته است بلکه کسانی که خانه هایشان را برای فروش گذاشته بودند نیز اعلام نموده اند که فعلا از پذیرش مشتریانی حضوری برای دیدن خانه معذورند.

فعالان بازار می گویند بخش عمده ای از فروشندگان بر این عقیده اند که بهتر است برنامه فروش خود را به بعد از عید موکول نمایند اما آنچه شواهد نشان می دهد بازار مسکن بهار خلوتی را در سال آینده پیش رو خواهد داشت. به نظر می رسد با توجه به خلوت بودن بازار مسکن طبق سنت هر ساله در ماه سرانجامی سال و پس از آن ماه شروعین سال، تاثیر قیمتی این خلوت شدن بر بازار در بهار سال اینده و در صورت تداوم فرایند کاهش تقاضا خود را نشان دهد.

مسکن گران می گردد؟

حسین عبده تبریزی در پاسخ به این سئوال می گوید تا پیش از این برای رسیدن به جواب از اقتصاددانان می خواستیم مدل سازی نمایند اما با توجه به شرایط تحریم ،باید سناریونویسی کرد و شرح داد در چه شرایطی قیمت مسکن چه تغییری را تجربه می نماید . بازار مسکن از دی ماه سال 1396 مترصد افزایش قیمت بود و در سال 1397 انفجار قیمتی را پشت سر گذاشت . هر چند در نیمه اول امسال رکود بر این بازار حاکم شده بود اما در نیمه دوم ، خصوصا پس از سهمیه بندی بنزین قیمت ها تکانی آشکار خورد و رشد قیمت در بسیاری از مناطق رخ داد.

بعضی معتقدند افزایش قیمت دلار زمینه را برای رشد قیمت مسکن فراهم کرد حالا اما کاهش روز به روز تعداد فروشندگان و حتی خریداران ، سرانجام سال عجیبی را برای این بازار رقم زده است.

بازار مسکن به کدام سمت می رود؟

پیش بینی ها حاکی از آن است که ثبات قیمت ها در بازار مسکن دوام چندانی نداشته باشد چراکه روز به روز از تعداد فروشندگان بازار مسکن کاسته می گردد و تقاضا افزایش می یابد و با افزایش تقاضا به احتمال زیاد شاهد رشد دوباره قیمت ها در بازار مسکن خواهیم بود و پیش بینی می گردد مسکن سال 99 را گران تر شروع کند. پیش بینی شده است در سال آینده دریافت اقتصادیات از واحدهای مسکونی لوکس با قیمت بیش از 10 میلیارد تومان در دستور کار باشد.در این صورت واحدهای لوکس با رکود بیشتر بازار و کاهش خرید و فروش و دیگر واحدها با افزایش تقاضا روبرو خواهند شد.

خرید مسکن ؛ گزینه سرمایه گذاری؟

کارشناسان در پاسخ به این سئوال پاسخ واضحی نمی دهند . میرمحمدی، کارشناس حوزه مسکن می گوید بازار مسکن دیگر با افزایش انفجاری قیمت حداقل در میان مدت روبرو نیست و همین امر سبب می گردد مشتریان واقعی یا به عبارت بهتر مصرف نمایندگان واقعی وارد بازار شوند . در این قابل می توان امید داشت که قیمت ها به سمت تعادل برود . البته بی تردید در ماه های اولیه پس از سرانجام کرونا، ممکن است کمی تقاضا افزایش یابد و این افزایش تاثیر خود را بر بازار مسکن به جا بگذارد اما بی تردید سال اینده سال انفجار قیمت مسکن نخواهد بود. این پیش بینی البته در شرایط کنونی و در صورت تداوم شرایط فعلی اعتبار دارد و باید در نظر داشت هر تغییری در وضعی تحریم، برقراری کانال اقتصادی ایران و اروپا و البته خروج از لیست سیاه اف ای تی اف میتواند این فرایند را تغییر دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 753

به "سال 99 ،مسکن به استراحتگاه رکود می رود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال 99 ،مسکن به استراحتگاه رکود می رود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید