سقف وام مسکن بالا می رود؟

به گزارش مجله زیبایی زندگی، در شرایطی که بعضی مسئولان دولتی، افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن را تورم زا می دانند، بعضی از نمایندگان مجلس از برنامه ریزی برای کاهش نرخ وام خرید مسکن از 18 درصد به 9 تا 12 درصد خبر داده اند.

سقف وام مسکن بالا می رود؟

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش ایسنا، قدرت پوشش دهی وام خرید مسکن نسبت به قیمت های بازار به طور محسوسی کاهش یافته است. با اینکه سقف تسهیلات خرید مسکن به وسیله پس انداز در دولت روحانی هشت برابر شد، جهش قیمت خانه طی سه سال گذشته، میزان تاثیرگذاری وام 160 میلیون تومانی را به طور محسوسی پایین آورده و حالا با این رقم فقط می توان حدود هشت متر خانه در شهر تهران خریداری کرد.

بر این اساس بعضی از کارشناسان بر لزوم افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن تاکید دارند؛ موضوعی که البته با توجه به بالا رفتن اقساط ماهیانه چندان اثر گذار نخواهد بود. از طرف دیگر محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی معتقد است که افزایش سقف وام مسکن می تواند به تورم در این بخش منجر گردد و به همین دلیل افزایش عرضه مسکن را راه چاره مناسب تری می داند. به همین دلیل وزارت راه و شهرسازی طرح اقدام ملی فراوری و عرضه 400 هزار واحد مسکونی را از اواخر سال 1397 کلید زد.

با این وجود به دلیل زمان بر بودن پروژه های ساخت و ساز، قیمت مسکن در یکی دو سال گذشته فرایند صعودی داشته است؛ به طوری که هم اکنون اثرگذاری وام مسکن تقریباً از بین رفته است. با اینکه سقف وام خرید مسکن به وسیله اوراق نیز 240 میلیون تومان شده به دلیل اقساط بیش از چهار میلیون تومانی این نوع وام، عمده متقاضیان واقعی از پرداخت آن ناتوان هستند.

موضوع افزایش سقف وام مسکن و کاهش نرخ سود در ماه های گذشته چند بار از طرف کارشناسان و بعضی مسئولان مطرح شد که به نتیجه نرسید.

به تازگی مجدداً نمایندگان مجلس این مسأله را در دستور کار قرار داده اند. رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس در این باره گفته است: تا به امروز میزان تسهیلات بخش مسکن از کل وام های ارائه شده تنها هفت درصد در نظر گرفته می شد، حال در طرح مجلس این میزان از هفت درصد به 20 درصد افزایش یافته است. از طرف دیگر ما به دنبال افزایش تسهیلات خرید مسکن و کاهش سود این وام ها از 18 درصد به 9 تا 12 درصد هستیم البته این میزان سود هنوز نهایی نشده است.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1050

به "سقف وام مسکن بالا می رود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقف وام مسکن بالا می رود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید