قیمت انسولین قلمی اعلام شد ، کاهش قیمت 200 قلم دارو برای بیماران

به گزارش مجله زیبایی زندگی، رئیس سازمان غذا و دارو گفت: افزایش هزینه های تولیدکنندگان یک امر طبیعی است اما افزایش قیمت دارو از طریق بیمه ها پوشش داده شده و بار مالی آن تنها متوجه دولت می شود.

قیمت انسولین قلمی اعلام شد ، کاهش قیمت 200 قلم دارو برای بیماران

به گزارش خبرنگاران، سید حیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه هدف از اجرای طرح دارویار، تغییر سیاست های ارزی و عدم افزایش پرداختی از جیب بیمار بود، اظهار کرد: با اجرای طرح دارویار ارز دولتی واردات و تولید نیمایی و یارانه دارو به انتهای چرخه مصرف(مردم) منتقل شد. در حال حاضر 95 درصد از داروهای مصرفی تحت پوشش طرح اصلاح سیاست های ارزی قرار گرفته اند.

وی اظهار کرد: طبق طرح دارویار، پایه پوشش بیمه بر مبنای دارویی قرار گرفت که 50 درصد از سهم بازار را تامین می کند که بر این اساس، پرداختی از جیب بیمار در خصوص بیش از 200 قلم دارو، بین 2 تا 86 درصد کاهش یافت.

پوشش بیمه ای داروهای چاقی و لاغری و ویتامین ها

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: حدود یک هزار و 700 قلم دارو در کشور، تحت پوشش بیمه نبودند که در این بین داروهایی مانند داروهای چاقی و لاغری و ویتامین ها در دسته مکمل ها نیز بودند اما تغییر قیمت 366 قلم مابقی این اقلام که اضطرار درمانی داشتند، تحت پوشش بیمه قرار گرفت.

بار مالی افزایش قیمت دارو تنها متوجه دولت می شود

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت درباره برخی اظهارات مبنی بر عدم پوشش بیمه ای تعدادی از داروها پس از اجرای طرح دارویار شرح داد: این داروها از ابتدا هم مشمول ارز ترجیحی نمی شدند و بنابراین در انتهای زنجیره نیز افزایش پوشش بیمه ای برای آن ها در نظر گرفته نمی شود.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: افزایش هزینه های تولیدکنندگان یک امر طبیعی است اما نباید این افزایش هزینه ها به افزایش قیمت دارو ختم شود. افزایش قیمت دارو به وسیله بیمه ها پوشش داده شده و بار مالی آن تنها متوجه دولت می شود.

کمبود اسپری های تنفسی و واردات آن

محمدی در خصوص کمبود اسپری های تنفسی گفت: در مقاطعی دچار کمبود اسپری های تنفسی شده بودیم که با افزایش تولید و واردات، این کمبودها بر طرف شد و تا زمانی که تولید نیاز کشور را برطرف کند، واردات نیز ادامه خواهد داشت.

قیمت انسولین قلمی

به گفته وی، با اصلاح سیاست های ارزی انسولین قلمی وارداتی، قیمت این اقلام دچار افزایش شد اما برای بیماران دارای نسخه، با قیمت های قبل عرضه می شوند و انسولین قلمی 220 هزار تومانی با قیمت 4 هزار و 500 تومان به بیماران فروخته می شود.

پیشرفت 200 درصدی در تولید داروهای گیاهی

وی با اشاره به تمایل بخشی از جامعه برای استفاده از خدمات طب سنتی گفت: متقاضی فرآورده های سنتی در ایران زیاد است و پیش از این، داروهای گیاهی به شکل سنتی در داروخانه ها توزیع می شد که در حال حاضر به شکل فرآوری شده، توزیع می شود.

محمدی با بیان اینکه در تولید داروهای گیاهی به نسبت افق برنامه ششم توسعه در حوزه طب سنتی پیشرفت 200 درصدی داریم، یادآور شد: از افق سال 1404 برای تولید فرآورده های طب سنتی بسیار جلوتر هستیم و حدود 2000 پروانه محصولات طب سنتی به وسیله 400 شرکت تولید کننده از سوی سازمان غذا و دارو صادر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 آذر 1401 بروزرسانی: 8 آذر 1401 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 2209

به "قیمت انسولین قلمی اعلام شد ، کاهش قیمت 200 قلم دارو برای بیماران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت انسولین قلمی اعلام شد ، کاهش قیمت 200 قلم دارو برای بیماران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید