قیمت میوه شب عید خواهد شکست

به گزارش مجله زیبایی زندگی، به گزارش خبرنگاران، سعید صارمی با حضور در برنامه تلویزیونی در مورد شرایط محصولات باغی در بازار از جمله سیب و پرتقال، گفت: طرح ذخیره سازی میوه و مرکبات از سال 1385 با دو هدف انجام می گردد که حمایت از فراوری در فصل برداشت و حمایت از مصرف کننده در اوج مصرف (شب عید) این اهداف است.

قیمت میوه شب عید خواهد شکست

محصول زیر 6000 تومان برای باغدار ضرر است

وی با اعلام اینکه کل میوه و مرکبات ذخیره شده در این چند سال تقریبا زیر یک درصد کل فراوری کشور بوده است، ادامه داد: 40 تا 50 هزارتن سال جاری خرید و ذخیره سازی میوه و مرکبات داشتیم که نسبت به 6.5 میلیون تن فراوریی که داریم رقم ذخیره سازی زیر یک درصد می گردد. باید بپذیریم با توجه به افزایش هزینه هایی که باغداران داشتند اگر محصول خود را زیر 6000 تومان بفروشند، متضرر می شوند.

صارمی ادامه داد: باید بپذیریم که هزینه های کود، سم و نهاده های کشاورزی، دستمزد کارگران و … در سال جدید افزایش پیدا نموده است. ورود دولت در موضوع فراوری ضروری است و با توجه به موجودی میوه ذخیره شده ای که وجود دارد قطعا قیمت های شب عید خیلی پایین تر از این خواهد بود.

معاون دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت اظهار کرد: قطعا در شب عید با ورود و وفور میوه (سیب و پرتقال) در بازار روبرو خواهیم شد و قیمت میوه ها از جمله سیب و پرتقال خواهد شکست.

وی اضافه نمود: حدود 25 تا 30 هزار تن پرتقال و 10 تا 15 هزار تن سیب ذخیره نموده ایم که قیمت ها را شب عید به فراخور قیمت بازار اعلام می کنیم.

محدودیت ارزی عامل نابسامانی در بازار موز

وی در مورد موز نیز گفت: با به وجود آمدن محدودیت های ارزی و کاهش عرضه که سبب برهم خوردن عرضه و تقاضای موز در بازار شد، عده ای سودجو برای سوجویی خود به این بازار ورود کردند که دستگاه های نظارتی، سازمان های حمایت و تعزیرات برای آن ها پرونده تخلف تشکیل داده اند و با آنها برخورد لازم صورت خواهد گرفت.

در روزهای اخیر افزایش قیمت بعضی از اقلام میوه خبرساز شده و آخرین مشاهدات میدانی ایسنا از خرده فروشی های سطح شهر تهران در هفته گذشته حاکی از آن است که قیمت هر کیلو نارنگی جنوب 25 هزار تومان، انار شیراز 25 هزار تومان، موز 60 هزار تومان، سیب 20 هزار تومان، پرتقال تامسون 20 هزار تومان، پرتقال شمال 20 هزار تومان، پرتقال توسرخ 20 هزار تومان، پرتقال جنوب 35 هزار تومان، خیار 20 هزار تومان، فلفل دلمه 20 هزار تومان، کیوی 20 هزار تومان و گوجه فرنگی بوته ای 8000 تومان و لوبیا سبز 25 تا 30 هزار تومان است.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1529

به "قیمت میوه شب عید خواهد شکست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت میوه شب عید خواهد شکست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید