ماجرای انتشار عکس زنان شمالی ایران در سازمان ملل چیست؟ ، با روز جهانی زنان روستایی آشنا شوید

به گزارش مجله زیبایی زندگی، پوستری که در روزهای اخیر با عنوان پوستر روز جهانی زنان روستایی با تصویری از زنان روستایی شمال ایران در فضای مجازی دست به دست می گردد و حتی در بعضی رسانه های رسمی نیز خبر آن منتشر شده، یک پوستر جعلی است که پیش از این نیز بارها در فضای مجازی بازنشر شده بود.

ماجرای انتشار عکس زنان شمالی ایران در سازمان ملل چیست؟ ، با روز جهانی زنان روستایی آشنا شوید

به گزارش ایرنا، انتشار تصویری از یک پوستر غیررسمی با عنوان پوستر روز جهانی زنان روستایی در فضای مجازی و بعضی رسانه های رسمی کشور طی روزهای اخیر به شکل گسترده ای مورد توجه کاربران و مخطابان نهاده شده است.

در این پوستر عکسی از زنان روستایی کشاورز شمال ایران دیده می گردد که دور یک سفره در کنار شالیزار کنار هم نششسته اند.

زنانی که در ایفای نقش و اثرگذاری بالای آن ها برای رونق فعالیت های کشاورزی بویژه در استان های شمالی هیچ تردیدی وجود ندارد و قاطعانه می توان گفت دست کم نیمی از آن چه در کشاورزی شمال ایران استخراج می گردد حاصل کوشش آنان است.

اما واقعیت این است که تصویر دست به دست شده با عنوان پوستر روز جهانی زنان روستایی جعلی است.

چرا پوستر روز جهانی زنان روستایی جعلی است؟

با این که این پوستر طی دو سه سال اخیر چند بار دیگر نیز در فضای مجازی بازنشر شده بود، اما این بار به شکل بسیار گسترده ای مورد توجه نهاده شد. تا جایی که در صفحه های شخصی بعضی مسئولان و چهره های سرشناس نیز بازنشر شده است.

نکته قابل توجه این که در بعضی صفحه های اجتماعی و رسانه های مربوط به استان های شمالی نوعی رقابت برای منتسب دانستن این عکس به آن استان نیز دیده شده است.

در حالی که با نگاهی به این پوستر و در نظر گرفتن بعضی معیارها می توان به نادرستی خبر استفاده از تصویر زنان روستایی شمال ایران برای پوستر روز جهانی زنان روستایی و جعلی بودن این پوستر پی برد.

نخستین نکته برای شک کردن به واقعی بودن این پوستر، تاریخ نداشتن آن است.

معمولا در پوسترهای اینچنینی که مربوط به روزهای جهانی ثبت شده در تقویم بین المللی هستند، سال انتشار پوستر نیز ثبت می گردد.

اما در این پوستر به جز یک لوگو و عبارت International Day of Rural Woman -روز جهانی زنان روستایی- و تاریخ روز و ماه یعنی 15 اکتبر نشانه دیگری که بیانگر معیناتی واقعی از پوستر باشد دیده نمی گردد.

نکته مهم دیگر که در این پوستر دیده می گردد و می تواند دلیلی بر جعلی بودن آن باشد، مقدار غیراستاندارد آن در طراحی پوسترهای معتبر بین المللی است.

معمولا پوسترهای اینچنینی مستطیل شکل هستند و در ابعادی استاندارد به صورت عموما عمودی و گاهی هم افقی طراحی می شوند. اما این پوستر هیچ کدام از این معیارها را ندارد.

جعلی بودن این پوستر را می توان از نبود طراحی در تصویر نیز دریافت.

تصویری که از آن به عنوان پوستر روز جهانی زنان روستایی یاد می گردد صرفا یک عکس است که زیر یک عبارت نهاده شده و هیچ نشانه ای از طراحی پوستر و طراحی های هنرمندانه گرافیکی برای انتقال مفاهیم در آن دیده نمی گردد.

ضمن این که ثبت شدن یک نشانی غیرمرتبط روی این پوستر نشان می دهد تصویری که دست به دست می گردد غیرمعتبر است.

روی کادر سبز رنگ در گوشه بالا و سمت راست تصویر نشانی @Roozh365 نوشته شده که معین نیست مربوط به کدام صفحه در یکی از شبکه های اجتماعی است.

طبیعتا روی پوستری با این فراگیری چنین نشانی غیرمرتبطی نباید ثبت شده باشد.

موضوع مهم بعدی که جعلی بودن این پوستر را تایید می نماید، تاریخ واقعی روز جهانی زنان روستایی است که روی این پوستر جعلی هم قید شده است.

15 اکتبر که در تقویم سازمان ملل با هدف حمایت از زنان روستایی به نام این گروه از زنان ثبت شده، مقارن با 23 مهر است. در حالی که 6 ماه تا روز جهانی زنان روستایی سال 2022 به جای مانده، عملا دلیلی برای انتشار پوستر این روز از سوی سازمان ملل وجود ندارد و باید چند ماه منتظر ماند تا پوستر روز جهانی زنان روستایی در سال 2022 منتشر گردد.

با این حال شاید این ادعا مطرح گردد که پوستر مربوط به سال های گذشته است. در عین حال که پیش تر عنوان شد در پوستر تاریخی که نشان دهنده سال انتشار باشد وجود ندارد، اما برای اثبات جعلی بودن این تصویر بازنشر شده در فضای مجازی و رسانه های رسمی، کافی است یک جست وجوی ساده در سایت مرتبط به نشانی www.woman.ch یا سایت زنان سازمان ملل داشته باشیم تا دریابیم که چنین پوستری وجود ندارد.

البته راه ساده تری هم وجود دارد؛ این که عنوان International Day of Rural Woman را به اضافه سال مد نظر در گوگل جست وجو کنیم تا پوستر سال های گذشته روز جهانی زنان روستایی را ببینیم و با مشاهده پوسترهای مختلف که معیارهای طراحی حرفه ای پوستر برای این مناسبت های بین المللی را دارند دریابیم که در هیچ کدام از پوسترها چنین تصویری استفاده نشده است.

در تصویر زیر پوسترهای 9 سال اخیر روز جهانی زنان روستایی را کنار هم قرار دادیم که در همه آن ها معیارهای معینی مانند تاریخ، شعار، طراحی گرافیکی، استفاده از عکس های هدفمند و حتی اشاره ای به تاریخچه نامگذاری روز جهانی زنان روستایی دیده می گردد:

به نظر می رسد میل بالای فعالان حوزه زنان و بویژه مردم شمال کشور به ضرورت دیده شدن نقش و کوشش زنان روستایی شمال کشور در تأمین بخش قابل توجهی از محصولات کشاورزی و بعلاوه رد پای برجسته آن ها در اقتصاد کشاورزی و مشاغل بومی مانند دامداری سبب شده این پوستر غیرواقعی بدون توجه به درستی آن مورد توجه قرار بگیرد و بازنشر گردد.

اما هر چند که نقش و اهمیت این قشر بر کسی پوشیده نیست و جای خالی تصویری از زنان روستایی ایران در پوستر این مناسبت بین المللی دیده می گردد، باید پذیرفت که پوستر منتشر شده جعلی است.

انتخاب و ثبت کردن روزی به عنوان روز جهانی زنان روستایی 18 دسامبر 2008 در قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید و از سال 2008 روز 15 اکتبر مقارن با 23 مهر به این عنوان نامگذاری شد.

منبع: چمدان
انتشار: 16 خرداد 1401 بروزرسانی: 16 خرداد 1401 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 2097

به "ماجرای انتشار عکس زنان شمالی ایران در سازمان ملل چیست؟ ، با روز جهانی زنان روستایی آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای انتشار عکس زنان شمالی ایران در سازمان ملل چیست؟ ، با روز جهانی زنان روستایی آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید