مطالبه 450 میلیاردی ساتبا از دولت، رشد 410مگاواتی ظرفیت تولید برق

به گزارش مجله زیبایی زندگی، سید محمد صادق زاده مدیرعامل سازمان انرژی های تجدیدپذیر ایران در نشست خبری با بیان اینکه از دو سال قبل صنعت تولید برق از انرژی تجدیدپذیر وارد فصل تازه ای شده است، گفت: طی دو سال گذشته توانسته ایم 640 مگاوات ظرفیت نیروگاهی تجدیدپذیر را بهره برداری کنیم و تا پایان سال جاری نیز 410 مگاوات دیگر که در حال ساخت است، به این ظرفیت تولید اضافه می شود.

مطالبه 450 میلیاردی ساتبا از دولت، رشد 410مگاواتی ظرفیت تولید برق

وی مجموع سرمایه گذاری های انجام شده در دو سال گذشته تاکنون را 10 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و توضیح داد: تمامی این مبلغ از طریق بخش مردمی تامین شده اند و حتی یک ریال از سرمایه بخش دولتی استفاده نکرده ایم. از سویی دیگر با توجه به اینکه یازده تولیدکننده داخلی ساخت تجهیزات مورد نیاز نیروگاه های تجدیدپذیر را تولید می کنند، اگر سرمایه گذاران از تجهیزات ساخت داخل استفاده کنند، برق نهایی آنها را 30 درصد گران تر می خریم که به نظر می رسد مشوق خوبی برای فعالان این حوزه باشد.

به گفته این مقام مسئول: در سال 95 نسبت به سال 94 شاهد رشد 40 درصدی ساخت و بهره برداری نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور بودیم. این در حالی است که در سال 96 نسبت به سال 95 این رشد ظرفیت به 70 درصد رسیده است.

صادق زاده با بیان اینکه در حال تغییر ریل در استفاده و خلق منابع تولیدی برق هستیم، اظهارداشت: این تغییر ریل نباید به کندی یا با سرعت انجام گیرد. البته ایران از نظر ذخایر انرژی تجدیدپذیر نسبت به قاره اروپا به طور متوسط 2.5 برابر بیشتر منابع طبیعی در این بخش در اختیار دارد.

مدیرعامل ساتبا افزود: 30 ریال به عنوان عوارض برق برای توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر از قبوض مشترکین کسر می شد که سال گذشته این رقم به 50 تا 60 ریال رسید که با توجه به حمایت های دولت و مجلس، پیش بینی می شود توسعه این نیروگاه ها با سرعت مطلوبی انجام شود.

وی میزان بودجه تخصیص داده شده به توسعه بخش تولید برق تجدیدپذیر را در قانون بودجه 96 میزان 1100 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از این میزان 600 میلیارد تومان آن پرداخت شده است و از 500 میلیارد باقی مانده از ابتدای سال 97 چند روز پیش اعلام شد که 50 میلیارد تومان تخصیص داده شده است که با توجه به کندی روند پرداخت به نظر می رسد روند سال گذشته در بخش پرداختی ها تکرار می شود.

صادق زاده با اشاره به اینکه با وجود افزایش نرخ ارز و طبیعتاً افزایش بخشی از هزینه ها برای سرمایه گذاران این حوزه میزان صدور پروانه احداث کاهشی نداشته است، توضیح داد: طی دو سال گذشته تلاش کرده ایم تا سرمایه گذاری در حوزه تولید برق تجدیدپذیر ها را برای اقشار ضعیف و حتی عموم مردم فراهم کنیم. چرا که در این شیوه تولید برق در نقطه مصرف انجام می شود بنابراین شاهد تلفات نیستیم. این در حالی است که اکنون 1700 نیروگاه کوچک در روستاهای سراسر کشور و بخش های کمتر توسعه یافته داریم که به خودی خود نقش قابل توجهی در اشتغالزایی دارند.

به گفته این مقام مسئول: وزارت نیرو هیچگونه بدهکاری به مشترکین خود در بخش تولید برق تجدیدپذیر ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 مهر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 16

به "مطالبه 450 میلیاردی ساتبا از دولت، رشد 410مگاواتی ظرفیت تولید برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالبه 450 میلیاردی ساتبا از دولت، رشد 410مگاواتی ظرفیت تولید برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید