ْآشنایی با مراحل ساخت فیلم از ایده تا پرده سینما

ساخت فیلم علاوه بر استعداد، به کار تیمی و صبر احتیاج دارد. اما یک فیلم چگونه ساخته می گردد و برای رسیدن آن به روی پرده سینما چه مراحلی طی می گردد؟

ْآشنایی با مراحل ساخت فیلم از ایده تا پرده سینما
  • مجله مفاهیم سینمایی

اولین قدم، ایده اصلی داستان فیلم است که در ذهن کارگردان، فراورینماینده یا فیلمنامه نویس شکل می گیرد. پس از شکل گیری این طرح اولیه فیلمنامه نوشته می گردد.

در این مرحله تهیه نماینده و تیم فراوری برای شروع پروژه ساخت، بودجه مورد احتیاج را ارزیابی می نمایند.

برای قدم بعدی این مدیر فراوری است که نقش اصلی را ایفا می نماید. او مسئولیت جذب سرمایه از استودیوهای بزرگ فراوری فیلم، یاری های عمومی، شبکه های تلویزیونی و یا حتی یک سرمایه گذار بخشنده را بر عهده دارد. البته نباید اهمیت انتخاب شرکت های پخش و توزیع فیلم را از یاد برد. توافق با یک شرکت بزرگ توزیع و پخش فیلم، می تواند در موفقیت آن نقش بسزایی داشته باشد.

انتخاب دستیار اول کارگردان نقش مهمی برای ورود به مرحله پروژه ساخت فیلم دارد. او مکان فیلمبرداری، بازیگران، لوازم جانبی، جلوه های ویژه و صدابرداری را آماده می نماید.

در واقع مدیر فراوری، مسئول هماهنگی و انتخاب عوامل پیش از فراوری و دستیار اول کارگردان، مسئول انتخاب بازیگران و عوامل دیگر فراوری است.

پس از هماهنگی تقریبا 30 نفر از تیم های فیلمبرداری، صحنه پردازی و تدارکات، نهایتا این نوبت کارگردان است که فیلمبرداری را راهنمایی کند.

وقتی صحنه ها، فیلمبرداری شد، نوبت به فراوری فیلم می رسد. گام اول انتخاب مجموعه تصاویری است که قرار است تدوین گر آنها را در کنار یکدیگر قرار دهد. پس از آن نوبت مونتاژ، جلوه های صوتی و صداگذاری و همچنین موسیقی می رسد و در آخر جلوه های ویژه تصویری روی صحنه های منتخب اجرا می شوند.

در مرحله نهایی یک بار تمام فیلم واسنجی (کالیبراسیون) می گردد تا فضاها، تصاویر و صداهای فیلم هماهنگی لازم را داشته باشند.

زمانی که کارگردان، تهیه نماینده و مسئول پخش بر محصول نهایی توافق نمایند، ساخت فیلم به خاتمه می رسد و فیلم به روی صحنه سینما می رود.

  • یورونیوز
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 خرداد 1398 بروزرسانی: 15 مهر 1398 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 133

به "ْآشنایی با مراحل ساخت فیلم از ایده تا پرده سینما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ْآشنایی با مراحل ساخت فیلم از ایده تا پرده سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید