کیهان مرموزتر شد، ماجرای حیرت دانشمندان از کشف یک کهکشان بدون ماده تاریک چیست؟

به گزارش مجله زیبایی زندگی، خراسان نوشت: دنیای مرموز کیهان در دل خودش معماهای زیادی دارد که انگار کوشش برای حل آن ها به جای یافتن پاسخ، باعث پیچیده تر شدن آن ها می گردد، چون با رسیدن به هر جواب، چند سوال تازه پیش روی ما قرار می گیرد؛ که حتی می تواند با یافته های قبلی هم در تعارض باشد.

کیهان مرموزتر شد، ماجرای حیرت دانشمندان از کشف یک کهکشان بدون ماده تاریک چیست؟

به طور مثال به تازگی گروهی از ستاره شناسان دانشگاه خرونینگن هلند، از شناسایی کهکشان هایی که عاری از ماده تاریک هستند، خبر دادند. همین کشف تازه موجب شده کیهان شناسان و فیزیک دانان سراسر دنیا، سردرگم شوند و از خود بپرسند که آیا این کشف می تواند با سال ها نظریه پردازی درباره ماده تاریک در تضاد باشد؟ ماده تاریک(Dark Matter) نوعی از ماده است که فرضیه وجود آن در اخترشناسی و کیهان شناسی ارائه شده تا پدیده هایی را شرح دهد که به نظر می رسد ناشی از

وجود مقدار خاصی از جرم باشند که از جرم موجود مشاهده شده در دنیا بیشتر است. دانشمندان معتقدند که ماده تاریک به عنوان چسبی عمل می نماید که کهکشان ها را در کنار هم نگه می دارد. ماجرا از این قرار است که جرم موجود در کهکشان ها برای این که از فروپاشی آن ها جلوگیری کند کافی نیست و جاذبه قدرتمند دیگری برای حفظ پایداری کهکشان ها احتیاج است، در کنار این موضوع، خم خوردگی نور در کیهان حاکی از وجود یک ماده قوی است که جاذبه اش هم کهکشان ها را از فروپاشی حفظ می نماید هم نور را منحرف می نماید که به آن ماده تاریک می گویند. با این اوصاف وجود ماده تاریک ثابت می گردد اما به تازگی ستاره شناسی در موسسه نجوم هلند یعنی فیلیپو فراترنالی و همکارانش، کهکشان مرموزی به نام AGC 114905 را کشف کردند که هیچ اثری از ماده تاریک در آن پیدا نیست. AGC 114905 یک کهکشان ابر کوتوله است که در فاصله 250 میلیون سال نوری از ما قرار گرفته است و تقریبا به مقدار کهکشان راه شیری ماست اما هزار برابر ستاره های کمتری دارد. ایده غالب این است که همه کهکشان ها به ویژه کهکشان های ابرکوتوله تنها در صورتی می توانند وجود داشته باشند که به وسیله ماده تاریک کنار هم نگه داشته شوند. ستاره شناسان هلندی با وجود انجام مقدار گیری های دقیق و عملیات رصد برای بیش از 40 ساعت با استفاده از تلسکوپ های پیشرفته، هیچ اثری از ماده تاریک در این کهکشان پیدا نکردند. به گفته دانشمندان، ماده تاریک AGC 114905 ممکن است به وسیله کهکشان های بزرگ مجاور از بین رفته باشد. اکنون محققان در حال آنالیز جزئیات یک کهکشان کوتوله فوق پراکنده دیگری هستند. اگر محققان ردی از ماده تاریک در آن جا هم پیدا ننمایند، شواهد کهکشان های عاری از ماده تاریک قوی تر می گردد. حالا سوال این است که آیا کهکشان AGC 114905 و کهکشان هایی مانند آن وجود مشکل یا مشکلاتی را در تئوری های رایج ماده تاریک نشان می دهد؟ هنوز برای دانستن پاسخ این سوال، زود است زیرا تحقیقات بیشتری باید با استفاده از تلسکوپ های فضایی انجام گردد اما در پرونده امروز زندگی سلام به نکات کمتر شنیده شده ای در همین باره اشاره خواهد شد.

ماده تاریک، راز عجیب کیهان/ ماده تاریک دیده نمی گردد و شبیه هیچ چیز شناخته شده ای هم نیست، پس از کجا به وجودش پی بردیم؟

مریم ملی | دانش آموخته کارشناسی ارشد اختر فیزیک

کهکشانی رصد شده که ماده تاریک ندارد! خب مگر این ماده تاریک چی هست که اگر در کهکشانی نباشد خبرش صدا می نماید و دانشمندان تعجب می نمایند؟ ماده تاریک بخشی عجیب و معماگونه از کیهان است که نامرئی است و طیف نوری ندارد که جنسش شناخته گردد. ماده ای که هیچ شباهتی به دیگر عناصر موجود در کیهان ندارد و دیده هم نمی گردد؛ پس از کجا فهمیدیم که وجود دارد و اصلاً کاربردش در کیهان چیست و چرا نبودش این قدر عجیب است؟

اولین سرنخ ها

اولین سرنخ های ماده تاریک در سال 1930 میلادی پیدا شد؛ فریتس تسوئیکی دانشمندی بود که روی تعادل کهکشان ها کار می کرد و می خواست بداند چه عاملی باعث تعادل کهکشان هایی که کنار هم قرار گرفته اند شده است. اما جرمی که او براساس سرعت و چگونگی حرکت کهکشان ها و قوانین نیوتن محاسبه کرد، 400 برابر جرمی بود که بر اساس شدت روشنایی و رصدها، تخمین زده شده بود. پس تسوئیکی به این نتیجه رسید که این جرم نمی تواند نیروی گرانش لازم برای خنثی کردن نیروی ناشی از منبسط شدن گازها را ایجاد کند و قاعدتا باید این خوشه متلاشی می شد اما چنین اتفاقی نیفتاده، پس حتما باید پای یک عامل ناشناخته در بین باشد. عاملی که ماده تاریک یا ماده ناشناخته نام گرفت که جرم زیادی دارد اما رصد نمی گردد و فقط از آثارش پی به وجودش می بریم.

محاسبات خانم کیهان شناس

پس از تسوئیکی، نفر بعدی که گرفتار معمای پر پیچ و خم ماده تاریک شد ورا روبین بود. زنی که شیفته آسمان و پرسش های بی انتهایش بود. او وقت زیادی صرف و سرعت مداری ستارگان در کهکشان ها را حساب کرد و به تناقض هایی رسید. مثلا این که ستارگان با سرعتی بسیار زیاد به دور مرکز کهکشان می چرخیدند و بالطبع کهکشان باید متلاشی می شد اما همه چیز کاملا متعادل بود. این مسئله، یکی دیگر از شواهدی بود که وجود ماده تاریک را اثبات می کرد. او معتقد بود که ممکن است ماده ای نامرئی در داخل و بیرون کهکشان ها وجود داشته باشد که گرانش لازم برای جلوگیری از متلاشی شدن کهکشان ها را به وجود می آورد.

وقتی نور خم می گردد

وقتی به تصویر خوشه کهکشانی آبل 1689 که 2.2 میلیارد سال نوری با زمین فاصله دارد، نگاه

می کنید متوجه خمیدگی نور در میان تصویر می شوید. این اتفاق زمانی رخ می دهد که نور از یک چشمه درخشان در فاصله ای زیاد به ما برسد و در مسیرش از کنار جسم پرجرمی مثل این کهکشان ها بگذرد. به این اجسام که باعث خم شدن نور می شوند به اصطلاح لنز گرانشی می گویند. بر اساس نسبیت عام، جرم می تواند فضازمان را خمیده کند و در نتیجه میدان گرانشی بسازد که می تواند نور را منحرف کند. سال ها پیش از کشف ماده تاریک، اینشتین در نظریه نسبیت عام گفت که نیروی گرانشی می تواند نور را خم کند. یعنی جاذبه یک جرم سنگین، حتی روی نور هم تاثیر می گذارد. قدرت لنز بزرگ گرانشی به جرم آن بستگی دارد، ولی ماده مرئی کهکشان های این خوشه فقط یک درصد از جرم مورد احتیاج برای پدید آوردن چنین قوسی را شامل می گردد؛ بنابراین بقیه جرم باید در جایی پنهان باشد تا چنین گرانشی ایجاد کند که نور خم گردد. به نظر می رسد که منبع گرانش شدید این خوشه کهکشانی، ماده نامرئی تاریک باشد که چنین کمان های نورانی عجیب و جذابی را به وجود آورد.

راه حلی برای درک بهتر ماهیت ماده تاریک/ ماده تاریک هیچ کدام از خواص موادی را که در زندگی با آن ها سر و کار داریم ندارد؛ پس چطور می گردد درک بهتری از آن داشت؟

ماده تاریک را می گردد به سبک فیلم های علمی تخیلی شناخت، آن وقت بیشتر از علم با فانتزی سرو کار دارید، اما وقتی هیچ راهی برای درک علمی آن نیست و فقط از روی یک سری آثار گرانشی وجود آن را ضروری می دانیم نبودش در یک کهکشان داستان عجیبی می گردد که پایداری آن کهکشان را تبدیل به یک راز می نماید چون جاذبه لازم برای نبود فروپاشی کهکشان با جرم ماده معمولی و قابل رصد ممکن نیست و علم وارد یک چالش بزرگ شده اما برای عبور از این چالش ضروری است که درک بهتری از ماده تاریک داشته باشیم، شاید نتوانیم بگوییم دقیقاً چه چیزی هست، پس می توانیم مرز آن را با ماده معمولی معین کنیم. پس به سه سوال ضروری درباره ماده تاریک پاسخ می دهیم.

ماده تاریک چه فرقی با ماده معمولی دارد؟

موادی که ما روزانه با آن ها سرو کار داریم از واحد کوچکی به نام اتم تشکیل شده اند و خود اتم هم از ذرات ریزتری به نام الکترون، پروتون و نوترون. تمام موادی که در عالم می بینید و لمس می کنید، همگی موادی هستند که با خواص شان آشنا هستیم و قوانین فیزیک درباره آن ها صدق می نماید اما ماده تاریک هیچ کدام از آن خصوصیات را ندارد و تنها راه تشخیص آن نیروی گرانشی است که به سبب جرم خود، روی اجرام دیگر وارد می نماید.

چه ذراتی از خانواده ماده تاریک هستند؟

بعد از سال ها تحقیق، کیهان شناس ها هنوز با هم اختلاف دارند که بالاخره جنس ماده تاریک چیست و از چه ذراتی تشکیل شده است؟ پیشنهادها و فرضیه های زیادی ارائه شد اما خیلی ها بعد از گذشت زمان رد شده یا درستی شان اثبات نشده است. هم اکنون پنج ذره، کاندیدای ماده تاریک هستند که هر کدام به دلایلی انتخاب شدند و طرفدارانی هم دارند. آزمایش ها در آینده احتمالا سرنخ های جدیدی برای فهمیدن جنس ماده تاریک به ما بدهد، آن وقت دقیق تر می توانیم بگوییم ذرات تشکیل دهنده ماده تاریک چه هستند و چه خواصی دارند. به طور مثال ویمپ ها یکی از گزینه های احتمالی ماده تاریک هستند؛ ذراتی فرضی که محاسبات و شبیه سازی ریاضی می گوید تعدادشان باید پنج برابر بیشتر از ماده معمولی باشد که کاملاً با فراوانی ماده تاریک که در کیهان می بینیم تطابق دارد اما این ها فعلا فرضیه های کیهان شناس ها و فیزیک دانان ذرات است که در حال آزمایش و آنالیز است.

چه چیزهایی ماده تاریک نیستند؟

اصطلاح ماده تاریک شاید شما را به یاد سیاهچاله ها، ستاره های مرده و مرموز بیندازد، اما در حقیقت این ها هیچ ربطی به هم ندارند. ستاره های بسیار پر جرم که در آخر عمرشان منفجر می شوند و هسته شان بسیار فشرده شده، سیاهچاله نامیده می شوند. سیاهچاله ها گرانش قوی دارند تا جایی که حتی نور هم نمی تواند از جاذبه شان فرار کند. سیاهچاله ها با قوانین آشنای فیزیک قابل توجیه هستند و بخشی از زندگی ستاره های پر جرم اند. در حالی که ماده تاریک ماهیتی کاملا ناشناخته دارد و ارتباطی با جنس ستارگان و موادی که می شناسیم ندارد. با این اوصاف حالا می دانیم ماده تاریک چیست و چه نقشی در انسجام یک کهکشان دارد ؛ با این حساب کهکشان بدون ماده تاریک می تواند شروعی بر تبیین های تازه در کیهان شناسی باشد.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 اسفند 1400 بروزرسانی: 11 اسفند 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 2015

به "کیهان مرموزتر شد، ماجرای حیرت دانشمندان از کشف یک کهکشان بدون ماده تاریک چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیهان مرموزتر شد، ماجرای حیرت دانشمندان از کشف یک کهکشان بدون ماده تاریک چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید