آیا بیدار کردن فردی که در خواب راه می رود، خطرناک است؟

به گزارش مجله زیبایی زندگی، این گفته که بیدار کردن فردی که در خواب راه می رود می تواند منجر به شوک و یا حمله قلبی شود، پایه و اساس علمی ندارد. در واقع، بیدار کردن فرد خوابگرد از خواب زمانی که می دانید چگونه این موقعیت را مدیریت کنید، ابداً خطرناک

آیا بیدار کردن فردی که در خواب راه می رود، خطرناک است؟

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

این گفته که بیدار کردن فردی که در خواب راه می رود می تواند منجر به شوک و یا حمله قلبی شود، پایه و اساس علمی ندارد. در واقع، بیدار کردن فرد خوابگرد از خواب زمانی که می دانید چگونه این موقعیت را مدیریت کنید، ابداً خطرناک نمی باشد. راه های ساده ای را بیابید که به شما در بیدار کردن فرد خوابگرد بدون وارد آمدن هیچ گونه آسیبی کمک نمایند.

خیر، بیدار کردن فردی که در خواب راه می رود، خطری به همراه ندارد. اما، از سوی دیگر به همان سادگی که به نظر می رسد هم نخواهد بود. این باور قدیمی که بیدار کردن فرد خوابگرد می تواند موجب بروز حمله قلبی، شوک، نارسایی قلبی و یا حتی موجب به کما رفتن فرد شود، تنها یک افسانه بوده و پایه و اساس علمی ندارد. بیدار کردن آرام آنها در آن لحظه، اصلاً و ابداً خطرناک نخواهد بود. راه رفتن در خواب یا خوابگردی نوعی اختلال خواب است که در میان بچه ها بین سنین 5 تا 12 سال بسیار رایج است. اما این بدان معنا نیست که این اختلال در بزرگسالان مشاهده نمی شود. به گفته بنیاد ملی خواب، راه رفتن در خواب در میان حدوداً 1 تا 15 درصد از جمعیت عمومی شایع می باشد. این رفتار می تواند موروثی باشد. این اختلال عموماً در طول مرحله یNREM (حرکت غیر سریع چشم) خواب مشاهده می شود. استرس، آپنه خواب، بی خوابی، مصرف دارو، اختلالات روانی، خستگی، اضطراب، و غیره، بعضی از علل مرتبط با راه رفتن در خواب به حساب می آیند.

● تا چه میزان بیدار کردن فرد خوابگرد از خواب خطرناک می باشد؟

راه رفتن در خواب معمولا در طول دورهNREM خواب که می تواند به چهار مرحله تقسیم شود رخ می دهد، بطوریکه در آن خوابگردی در مرحله سوم و چهارم (دوره های موج خواب آرام) مشاهده می شود. این شرایط معمولاً 2 تا 3 ساعت پس از به خواب رفتن فرد اتفاق می افتد. مطالعات اجرا شده نشان داده اند که در طول این فاز، بعضی از قسمتهای مغز بیدار بوده و بعضی قسمتها در خواب عمیق بسر می برند. به این معنی که مغز فعال است، اما نه به میزان کافی که شما را از خواب بیدار سازد. افراد خوابگرد با چشمان باز در اطراف خانه پرسه می زنند، اما نسبت به کاری که انجام می دهند، آگاهی ندارند. این افراد معمولاً هیچ خاطره ای از آنچه در طول این دوره انجام دادند، ندارند، به عبارتی چیزی از آن به یاد نمی آورند.

هرگز نمی دانید که فرد در این لحظه در حال دیدن چه خوابی است. در رؤیایی که می بیند، ممکن است از ارتقاء خود راضی و یا از هرگونه مرگی ناراحت باشد، و یا حتی از کسی که به او حمله می کند، ترسیده باشد. بنابراین، هنگامی که او را به طور ناگهانی بیدار می کنید، ممکن است با تصور واقعی بودن خوابی که می دیده به شما حمله کند و یا حتی ممکن است ترسیده و یا گیج شود. از اینرو، بسیار اهمیت دارد که فرد خوابگرد را با روشی آرام و بدون عجله بیدار کرده به گونه ای که به فرد کمک کرده، موقعیت را درک کرده و در راستای آن واکنش نشان دهد. افراد ممکن است در حین خوابگردی فعالیت های مختلفی انجام دهند. این فعالیتها می تواند شامل بلند شدن از تخت، پایین رفتن از پله، راندن ماشین، غرولند کردن، آشپزی و غیره باشد. بعضی از این فعالیتها می توانند خطرناک بوده و شخص ممکن است به خود صدمه بزند. بنابراین به منظور جلوگیری از چنین پیشامدهایی، نیاز است که در حین بیدار کردن آنها، مراقب باشید.

● چگونه یک فرد خوابگرد را از خواب بیدار کنیم

از آنجا که فرد خوابگرد ممکن است گیج شده، بترسد و یا حالت تهاجمی به خود گیرد، او را به آرامی از خواب بیدار کرده و به سمت تخت یا رختخواب هدایتش کرده و از او بخواهید به خواب رود.

حتی صدا کردن آرام نام فرد می تواند در بعضی موارد کارساز باشد. در غیر این صورت، تنها آرنج او را گرفته و او را به تختش ببرید. مطمئن شوید که به طور مناسبی به خواب رود.

از آنجا که خوابگردی معمولاً پس از گذشت یک تا دو ساعت از خواب مشاهده می شود، می توانید به طور مداوم فرد خوابگرد را بررسی و چک کرده و به آرامی او را به سمت رختخواب خود هدایت کنید. شناخته شده است که افراد خوابگرد دستورات و پیشنهادات را چنانچه بلافاصله پس از شروع راه رفتن در خواب داده شود، دنبال می نمایند.

● اقدامات احتیاطی

فکر ناخودآگاه ما از تک تک نواحی و چیدمان خانه مان اطلاع دارد. بنابراین حتی اگر خواب باشیم، خبر داریم که هرچیزی در کدام گوشه از خانه نگهداری می شود. به همین دلیل است که افراد خوابگرد می توانند آزادانه و بدون برخورد با چیزی در اطراف خانه راه فرایند. اما اگر با یک فرد خوابگرد زندگی می کنید، در این صورت، لازم است که به منظور جلوگیری از هر پیشامدی این توصیه ها را دنبال نمایید.

 موانعی مانند اسباب بازی و چیزهای دیگری که بر روی زمین پراکنده هستند را بردارید، به این دلیل که ممکن است پای فرد خوابگرد به آنها گرفته و صدمه ببیند. از چیدمان مجدد و پی در پی مبل خودداری کنید.

 از قلم نیاندازید که درب اصلی را قفل نمایید، به این دلیل که فرد ممکن است خانه را ترک کند. در مورد بچه ها، بررسی ویژه ای صورت دهید. همچنین می توانید یک زنگ یا آلارم برای درب نصب کنید.

 اگر فرد به میزان کافی بزرگ است که بتواند رانندگی کند، در این صورت سوییچ ماشین را پیش از خوابیدن پنهان کنید، به طوری که فرد فرصت راندن هیچ گونه وسیله نقلیه را نداشته باشد.

 پله می تواند یک خطر بالقوه برای افراد خوابگرد به حساب آید. در دو سوی پله نرده گذاشته تا از بروز حادثه جلوگیری شود. سعی کنید اطمینان حاصل شود که فرد در طبقه همکف بخوابد تا بدین ترتیب احتمال رفتن از پله و در نتیجه خطر بوجود آمدن حادثه کاهش یابد.

● درمان راه رفتن در خواب

خوابگردی در میان بچه ها به خودی خود و بدون هیچگونه مداخله پزشکی، درمان می شود. اما در بزرگسالان، چنانچه مشکل جدی و خطرناک شود، ممکن است به استفاده از دارو و انجام درمان توصیه شود. جلسات هیپنوتیزم شناخته شده است که در کاهش وقوع خوابگردی بسیار مفید می باشند. پزشکان همچنین ممکن است داروهای تغییر خلق و خوی و داروهای آرام بخش را جهت جلوگیری از مسائل جدی مانند صدمه به خود تجویز نمایند.

بنابراین، خطر بیدار کردن فرد خوابگرد از خواب به طور کامل بستگی به روشی دارد که او را از خواب بیدار می کنید و واکنشی که فرد پس از بیدار شدن از خود نشان می دهد. از این امر می توان با پیروی از پیشنهاداتی که در این مقاله ارائه شد، اجتناب کرد. در واقع بیدار نکردن فرد خوابگرد از خواب ممکن است حتی خطرناکتر باشد به این دلیل که احتمال صدمه رساندن فرد به خود را افزایش می دهد. فرد را دست نیانداخته و یا مسخره نکنید به این دلیل که ممکن است موجب شرمساری و خجالت او شده و این امکان وجود دارد که از در میان گذاشتن این مشکل با شما در آینده خودداری کند. خوابگردی بسیار متداول بوده و می توان به راحتی با آن برخورد کرد، اما اگر وقوع و شدت آن افزایش یافت، بلافاصله به یک پزشک مراجعه نمایید.

منبع: راسخون
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1868

به "آیا بیدار کردن فردی که در خواب راه می رود، خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بیدار کردن فردی که در خواب راه می رود، خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید