اسکوچیچ: همواره از روزهای سخت عبور نموده ام، حضورم در تیم ملی مثل یک فیلم بود

به گزارش مجله زیبایی زندگی، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در واکنش به شرایط سخت این تیم گفت که مرد روزهای سخت بوده و همواره از چنین روزهایی عبور نموده است.

اسکوچیچ: همواره از روزهای سخت عبور نموده ام، حضورم در تیم ملی مثل یک فیلم بود

به گزارش خبرنگاران، دراگان اسکوچیچ با حضور در برنامه فوتبال برتر در خصوص جدایی اش از صنعت نفت و پیوستن به تیم ملی گفت: در صنعت نفت آبادان خیلی سخت کار می کردم. در آنجا مسائل زیادی وجود داشت و بازیکنان دریافتی زیادی نداشتند، اما من با تمام وجود در آنجا کار کردم. برای من مشکل پوستی به وجود آمد، چون آب و هوا با پوست من سازگار نبود. زمانی که برای فسخ توافق کردیم، گفتم که به هیچ باشگاهی در ایران نمی رود و همه اطرافیان و خدا می داند که قرار نبود به هیچ باشگاهی در ایران بروم. من انسان صادقی هستم و پس از این ماجرا از سمت فدراسیون فوتبال با من تماس گرفته شد که اتفاق مهمی برای من بود.

وی ادامه داد: 6 سال در ایران کار کردم و می دانم در خصوص سرمربی تیم ملی چه حساسیت هایی خواهد بود. من ایرانی ها را خوب می شناسم و اینجا هیچ وقت خودم را یک خارجی نمی دانستم. می دانم که ایران پتانسیل خوبی برای رفتن به جام جهانی دارد و این را می دانم که می توانیم راهی جام جهانی شویم و این جزو اهداف من است.

سرمربی تیم ملی فوتبال در خصوص اینکه فاصله کوتاه جدایی از نفت و پیوستن به تیم ملی این شائبه را ایجاد کرد که او برای رفتن به تیم ملی قراردادش را فسخ نموده است، گفت: شاید خیلی ها فکر می نمایند شبیه به فیلم باشد، اما دقیقاً همین رخ داد. یک روز پس از فسخ قراردادم با من تماس دریافتد. درست مانند فیلم بود و شاید بیش از 5 یا 6 باشگاه با من تماس دریافتد که اسمی از آنها نمی آورم.

اسکوچیچ در خصوص اینکه گویا پیشنهاد بعضی باشگاه ها بهتر از پیشنهاد فدراسیون فوتبال برای تیم ملی بود، گفت: یک موضوعی را باید بدانید. وقتی که به بازیکنان نفت آبادان پرداختی صورت نگرفت، قصد فسخ قرارداد داشتم که حتی پولم را هم نگیرم. قرار بود مسائل اقتصادی رفع گردد و طلب بازیکنان را بدهند.

وی در خصوص اینکه طبق توافق با صنعت نفت در صورت پیوستن به تیم دیگری باید به این باشگاه مبلغی پرداخت گردد، گفت: این را گفتم که همه آن چیزی که می توانستم بگویم، صادقانه گفتم و چیز بیشتری برای گفتن ندارم. قراردادی که آنجا داشتم، استحقاقش را داشتم، چون کارم سخت بود. درباره بیماری ام هم دو سه بار کار به بیمارستان کشیده شد. با این حال هر بار که اسم آبادان می آید، خاطرات خوبی دارم. ما آنجا 5، 6 ماه هم بدون دریافتی کار کردیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال در خصوص تأثیر کرونا روی برنامه ریزی اردوهای تیم ملی گفت: کار سختی است و هر بار باید برنامه را تغییر بدهیم، چون هنوز برنامه تعیینی اعلام نشده است. فکر می کنم در اکتبر و نوامبر قرار است برنامه را اعلام نمایند. در حال برنامه ریزی هستیم، اما کار آسانی نیست. ویروس کرونا مسائل زیادی برای ما و همچنین مصدومیت بازیکنان ایجاد خواهد نمود، چون زمان کمی برای آماده سازی داریم. خیلی مراقب این هستیم که بازیکنان مهم را برای این بازی ها از دست ندهیم.

اسکوچیچ در واکنش به این سؤال که نظر شخصی اش برای برگزاری یا عدم برگزاری لیگ چیست، گفت: بیشتر نگران بازیکنانم هستم. صلاحیت نظر دادن در این خصوص را ندارم و آنهایی که باید تصمیم گرفته اند. من امیدوارم که بازیکنان سلامت باشند و مسئله ای برای هیچ کس با شروع بازی ها رقم نخورد.

وی درباره اینکه شروع لیگ به سود تیم ملی است که بازیکنان آمادگی بیشتری برای بازی های ملی داشته باشند، گفت: این مسئله به مسائل زیادی بستگی دارد. آماده سازی و اینکه باشگاه ها در این مدت چگونه دوران آماده سازی را پشت سر گذاشته اند. این مهم است که آمادگی بازیکنان را زیر نظر داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال در خصوص سختی مربیگری در تیم ملی گفت: مربیگری تیم ملی کاملاً شغل متفاوتی است. شما در باشگاهی وقت زیادی را با بازیکنان پشت سر می گذارید، اما در تیم ملی متفاوت است. ما بازیکنان را انتخاب می کنیم، بهترین مدل را انتخاب می کنیم، اما با آنها تمرین نمی کنیم. کوشش من این است بهترین بازیکنان و بهترین مدل را انتخاب کنم و سعی خواهیم کرد بهترین نتیجه را بگیریم. این مدلی است که در تیم ملی کرواسی هم وجود داشت و بازیکنان باید به حضور در تیم ملی مفتخر باشند، اینکه بدانند تیم ملی از خود آنها اهمیت بیشتری دارند و از تمام وجودشان مایه بگذارند.

اسکوچیچ در خصوص شرایط سخت تیم ملی، گفت: مدیر باشگاه فولاد یک بار به من گفت تو مرد روزهای سختی هستی. من همواره از روزهای سخت عبور نموده ام. می دانم که تیم ملی خوبی با بازیکنان توانمند داریم. مطمئن هستم با بازیکنان خوبی که داریم، از پس هر سختی بر می آییم. درست است که زمان کمی داریم، اما این برای همه تیم ها خواهد بود. باید کوشش کنم از غریزه فوتبالی ام در این شرایط استفاده و رابطه خوبی با بازیکنان ایجاد کنم.

وی در خصوص زمان شروع اردوهای تیم ملی و اینکه هنوز برنامه لیگ برتر فصل آینده، لیگ قهرمانان و خیلی مسابقات تعیین نیست، گفت: باید از فیفادی ها استفاده کنیم، چون خیلی از باشگاه ها بازیکنان خود را خارج از این تاریخ به تیم ملی نمی دهند. شهریورماه فیفادی داریم که باید از این تاریخ استفاده کنیم و امروز هم با آقای نبی در این خصوص جلسه داشتیم تا برنامه ریزی خوبی داشته باشیم و بازی تدارکاتی انجام دهیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال درباره اینکه آیا حریفان تدارکاتی تیم ملی تعیین هستند یا نه، گفت: بهتر است نام کشورها را نگویم، اما می دانید که برنامه ریزی برای انجام بازی تدارکاتی سخت است. کشورهای زیادی هستند که از این شرایط کرونایی هراس دارند و برای انجام بازی تدارکاتی شرایط ندارند، اما امیدوارم که بتوانیم برنامه ریزی خوبی داشته باشیم.

اسکوچیچ در خصوص رقبای ایران در مرحله فعلی، گفت: در کارم حرفه ای هستم و همه بازی ها را به یک اندازه جدی می گیرم. بازی با کامبوج به نظر ساده است، اما باید پرواز طولانی داشته باشیم، بازیکنان خسته می شوند و هر بازی شرایط خاص خودش را دارد. من بازی با عراق و بحرین را دیدم و به نظرم می توانیم کیفیت مان را خیلی ارتقا دهیم.

وی در خصوص علت شکست ایران مقابل بحرین و عراق، گفت: نمی توانم درباره این مسئله صحبت کنم، چون مربوط به سرمربی قبلی است. فقط نظر شخصی ام را می دهم که خیلی اتفاقات در این دو بازی رخ داد. از جمله جاگیری اشتباه در دفاع و نداشتن برنامه در حملات که با توجه به توانایی بازیکنان ایران، می دانم می توانیم شرایط بهتری داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال درباره دیدارش با بازیکنان لژیونر و اینکه چقدر به توانایی آنها ایمان دارد، گفت: برای من فرقی نمی نماید بازیکن لژیونر باشد یا نه، بازیکن باید بهترین عملکردش را داشته باشد. با توجه به اتفاقات گذشته می خواهم خون جدیدی به تیم ملی تزریق کنم. می دانیم که می توانیم روح تازه ای را به تیم ملی بدهیم.

اسکوچیچ در خصوص اینکه مربی عصبی ای نیست اما گاهی دوست دارد خودش را عصبانی نشان دهد و در نشست های خبری عصبانی می شد، گفت: نه، چرا باید عصبانی شوم. من هم انسان هستم و شاید یه موقع هایی عصبانی شوم که این مسئله طبیعی است.

وی در خصوص مدت زمان قراردادش با تیم ملی فوتبال گفت: قرارداد من طولانی مدت است، اما می دانید که گاهی قراردادها ممکن است با نتایج کوتاه مدت شوند. قرارداد من هم مرحله ای است و خودم مسئولیت این را قبول کردم.

سرمربی تیم ملی فوتبال درباره رقم قراردادش گفت: این مسئله شخصی است، اما قول می دهم چیزی که بیشتر از پول برای من اهمیت دارد، پیشرفت و اعتلای فوتبال ایران خواهد بود. من به فوتبال و زندگی عشق می ورزم و پول برای من اهمیت ندارد.

اسکوچیچ در خصوص انتقادهایی که به انتخاب او وجود داشت، تأکید کرد: هیچ وقت درباره بقیه مربیان و بازیکنان نظر نمی دهم. تمرکزم روی مسائلی است که خودم می توانم آنها را تغییر دهم. اگر بخواهم حواسم به این باشد که بقیه چه می گویند و حواشی چیست، تمرکز خودم را از دست داده ام.

وی در خصوص اینکه بهترین تیم لیگ برتر را در فصل جاری کدام تیم می داند، بیان نمود: نمی توانم خیلی شفاف بگویم که دقیقاً یک تیم عملکرد بهتری داشته است. در برهه ای سپاهان خوب بود، در برهه ای تراکتو و همینطور پرسپولیس و استقلال، اما نمی توانم از یک تیم به عنوان بهترین تیم نام ببرم.

سرمربی تیم ملی در واکنش به اینکه آیا بازیکن جدیدی را مدنظر دارد که برای یاری به تیم ملی به تیم اضافه کند، گفت: نورافکن را بازیکنی می دانم که به عنوان نیروی جوان می تواند به تیم ملی اضافه گردد و یاری کند. در چند ماه اول عملکرد چشم گیری در سپاهان داشت و کم کم یک مقدار افت کرد، اما در مجموع عملکرد خوبی داشت.

اسکوچیچ درباره اینکه آیا چاق شده است، گفت: بله، می دانید که غذاهای خوبی در کرواسی وجود دارد، همسر من هم دستپخت خوبی دارد که برای من همه چیز را فراهم نموده بود. البته قول داده اند که شرایط را تغییر دهند، چون من سرمربی تیم ملی ایران هستم.

وی درباره اینکه آیا خانواده او به ایران می آیند یا به خاطر شرایط کرونا در کرواسی می مانند، یادآور شد: یک دختر دو ساله دارم و خطر پرواز وجود دارد. ترجیح می دهم آنها در کشور خودم و در خانه باشند، اما اگر یک روز بیماری کرونا به انتها برسد، آنها به ایران می آیند.

سرمربی تیم ملی درباره اینکه چند فرزند دارد، توضیح داد: سه فرزند دارم. پسر اولم 24 ساله است، دخترم 21 ساله و دختر کوچکم دو سال دارد که البته این اختلاف سنی زیاد است. من شرایط سختی داشتم، دختر کوچکی دارم، اما با تمام وجودم بازگشتم تا اینجا یاری کنم.

اسکوچیچ در خصوص اینکه آیا چند خواهر و بردار دارد و آیا آنها اهل فوتبال هستند یا نه، گفت: یک برادر دارم که فوتبالیست حرفه ای است، اما خیلی علاقه ای به مربیگری ندارد. او در حال دریافت مدرک B مربیگری است که برای من هم غافلگیر نماینده بود.

وی درباره اینکه کدام بازیکنان را برای تیم ملی انتخاب خواهد نمود، گفت: باید ببینیم الان اوضاع چگونه است. من در این مدت فیلم مسابقات زیادی را دیدم. باید ببینیم که شرایط تیم ها و مسابقات چگونه است و شاید بعضی بازیکنان مانند خود من از شرایط آمادگی دور شده باشند و از حالا اسم بردن از بازیکنان درست نیست و باید در شرایط بهترین ها را انتخاب کنیم.

اسکوچیچ درباره اینکه آیا کریم باقری و وحید هاشمیان به عنوان دستیاران ایرانی به او یاری خواهند کرد، گفت: در خصوص دستیاران ایرانی ام صحبت نموده ام و این مسئله در روزهای آینده از سوی فدراسیون اعلام خواهد شد. این موضوع و قرارداد با مربیان ایرانی در اختیار فدراسیون فوتبال است و خود آنها انتخاب می نمایند. دستیارانم همگی یا تجربه همکاری با من یا تجربه مربیگری در تیم ملی را داشته اند. دستیاران خارجی ام هم همینطور با تجربه هستند و دستیار اول من تجربه کار کردن در تیم ملی اسلوونی را دارد. هر دو مربی خارجی بالاترین مدارک مربیگری را دارند و مطمئن هستم می توانند بهترین یاری را به ما نمایند.

وی در خصوص اینکه آیا مسئله ای برای انتخاب دستیاران ایرانی وجود داشته است، بیان نمود: جلسات زیادی در این خصوص در فدراسیون فوتبال داشتیم. همکاری خوبی را باهم پیش بردیم. این موضوع طبیعی است که فدراسیون دستیاران من را معرفی کند.

اسکوچیچ در پاسخ به این سؤال که چرا سرمربیان کروات زیاد هستند و بیشتر آنها به فوتبال ایران می آیند، تأکید کرد: این تبدیل به یک عادت شده و بعد از بلاژوویچ که به ایران آمد، این ذهنیت به وجود آمده که وقتی یک مربی کروات کار خود را به خوبی انجام داد، به بقیه مربیان هم اعتماد شد. از سمتی بین مردم کرواسی هم نسبت به ایران دید خوبی وجود دارد. جالب است از شهری که من اهل آن هستم، چهار مربی سرمربی ریه کا و تیم ملی بودیم که این چهار مربی کرانچار، برانکو، من و بلاژوویچ هستیم.

سرمربی تیم ملی در خصوص اینکه گویا بوناچیچ هم اهل ریه کا بوده و آیا شهر شما سوغاتی و شاخصه دیگری جز مربیگری ندارد، گفت: بله لوکا هم بود؛ ریه کا باشگاه مهمی در اروپاست و در جام باشگاه های اروپا هم بازی می نماید. اینطور نیست که سوغاتی دیگری نداشته باشیم و دفعه بعدی برای شما سوغاتی می آورم!

سرمربی تیم ملی در خصوص اینکه آیا فارسی را یاد گرفته یا نه، گفت: به خاطر دوره های آنلاین مربیگری، خیلی زمان نداشتم که بتوانم فارسی یاد بگیرم، اما خب می توانم به فارسی ارتباط یاد بگیرم. من هنوز احتیاج به مترجم دارم، چون سخت است که بتوانم به صورت کامل ارتباط بگیرم.

وی درباره اینکه بعضی مربیان زبان فارسی را بلد هستند که بدانند بازیکنان و مربیان چه می گویند، گفت: این راه و روش من نیست، اما طبیعی است کسی که به اینجا آمده، کم کم زبان را هم یاد بگیرم. یادگیری من نرمال نبوده، اما سعی می کنم کم کم یاد بگیرم. فعلاً در حد سلام و خسته نباشید یاد گرفته ام.

اسکوچیچ درباره رویارویی با علی کریمی به عنوان بازیکن در فوتبال امارات، گفت: سه سال آخر فوتبال را در امارات بازی کردم و بازی مقابل کریمی را هم به یاد دارم، اما در آنجا تمام حواس و تمرکز دوربین های تلویزیونی به حرکات کریمی بود و کسی به چشم نمی آمد. کریمی بازیکن فوق العاده ای بود که در امارات بازی می کرد و طبیعی بود که تمام تمرکز به او باشد.

سرمربی تیم ملی در خصوص مواجهه طرفداران با او و پرسش آنها، یادآور شد: بیشترین چیزی که می پرسند، این است که می توانیم عکس و سلفی بگیریم. در این شرایط هم مجبور هستیم با ماسک عکس بگیریم و به آنها می گویم فایده ای ندارد که اینگونه عکس بگیریم چرا که هر دو ماسک زده ایم و چیزی تعیین نیست!

وی در خصوص ارتباطش با فدراسیون فوتبال کرواسی و اینکه آیا احتمال بازی محبت آمیز با آنها وجود دارد، گفت: تقویم آنها در حال حاضر پُر است. دو بار با فدراسیون کرواسی صحبت کردم. در این مسئله مسائل اقتصادی هم مطرح است، اما شاید در آینده بتوانیم این کار را انجام دهیم. با کانون مربیان کرواسی هم صحبت کردم تا شاید بتوانیم یک کنفرانس برای مربیان ایرانی بگذاریم. ارتباطم را با فدراسیون فوتبال کرواسی حفظ می کنم تا بتوانیم از این اتفاق برای فوتبال ایران استفاده نموده و شرایط برد برد داشته باشیم. همچنین با سفیر کرواسی صحبت نموده ام که بتوانیم رابطه دو کشور را به هم نزدیک کنیم.

اسکوچیچ در واکنش به این پرسش که آیا بازیکنی در ذهن او وجود دارد که نباید به تیم ملی دعوت گردد و مانند گذشته این بازیکنان از حضور در تیم ملی محروم باشند، گفت: همه بازیکنان باید سطح کیفی خود را نشان دهند، چون این برای ما اهمیت دارد. هرکسی بتواند این استاندارد را نشان دهد، مسئله ای برای دعوت کردن از بازیکنان نخواهم داشت. حتی بازیکنان جوان هم این شانس را دارند. نمی توانم بگویم تمام اتفاقات پیش از من درست بوده یا بد بوده است، بسیاری از بازیکنان در تیم ملی استحقاق حضور در تیم ملی را داشتند. من هم به دنبال تزریق خون تازه به تیم ملی هستم. در انتها هم تشکر می کنم و بار دیگر می گویم که می خواهم طرفداران فوتبال ایران را راضی کنم و کوشش خواهیم کرد تا به اهدافی که داریم، برسیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1113

به "اسکوچیچ: همواره از روزهای سخت عبور نموده ام، حضورم در تیم ملی مثل یک فیلم بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکوچیچ: همواره از روزهای سخت عبور نموده ام، حضورم در تیم ملی مثل یک فیلم بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید