تخصیص منابع مالی بیشتر به دانشگاه ها نوعی سرمایه گذاری است

به گزارش مجله زیبایی زندگی، رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: تخصیص منابع مالی بیشتر به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در حقیقت نوعی سرمایه گذاری است.

تخصیص منابع مالی بیشتر به دانشگاه ها نوعی سرمایه گذاری است

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان امور دانشجویان؛ آئین تکریم محمد علی لطف الهی یقین، رئیس سابق و معارفه محمد زاد شکویان، رئیس نو دانشگاه مراغه با حضور هاشم داداش پور، معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان برگزار شد.

هاشم داداش پور در این آیین با اشاره به اینکه تامین بخشی از بودجه وزارت علوم در حوزه همسان سازی به فروش املاک و مستغلات موکول شده است، اضافه کرد: وزیر علوم با جدیت در پی تخصیص و جذب اعتبار مورد نیاز است تا دغدغه کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها را کمتر کند.

وی همچنین به لزوم جذب مشارکت خیران برای توسعه مراکز دانشگاهی نیز اشاره و گفت: درود به همه خیرانی که در دانشگاه ها سرمایه گذاری می کنند و بنده نیز دست خیران فعال در حوزه دانشگاه ها را می بوسم.

به گفته وی فرد خیری ساختمان های زیادی در دانشگاه گیلان احداث کرده و رئیس وقت دانشگاه نیز در پاسخ به این کار خیر، آرامگاه این فرد را در محوطه دانشگاه جانمایی کرده است.

دانشگاه مراغه پاسخی برای عنوان بهشت دیرینه شناسان داشته باشد

معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: تحقق دانشگاهی به وسعت شهر به عنوان شعار دانشگاه مراغه به تعبیری نشان می دهد که این مرکز باید جامع محور بوده و برای ظرفیت ها و عناوین منطقه ای همچون مراغه، بهشت دیرینه شناسان پاسخی در خور داشته باشد.

داداش پور اضافه کرد: دانشگاه ها در طول زمان تغییراتی به خود دیده اند و سه نسل از سیاست ها شامل علمی، فناوری و نوآوری را پشت سر گذاشته اند تا به سمت جامع محوری حرکت کنند.

وی اضافه کرد: سیاست های علمی فقط دارای کارکرد های تولید دانش بود، اما وقتی دانشگاه نسل دوم مطرح شد، حرکت در راستا فناوری و اقتصادی بودن مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

داداش پور گفت: سیاست های نوآوری نیز انتقال نوآوری به جامعه محلی و ایضا کارآفرینی را هدف گرفته است. بر اساس این سیاست، اتصال دانشگاه به جامعه محلی به یک اصل مهم تبدیل شده تا دانشگاه در خدمت توسعه منطقه باشد.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه باید جایگاه خودش را در محیط ملی و محلی پیدا کند تا جوابگوی نیاز ها و مساله های محیط محلی و منطقه ای باشد، گفت: اینجاست که ضرورت توجه به دانشگاه ماموریت گرا تعیین می شود؛ دانشگاهی که سیاست علمی، فناوری و نوآوری را پشت سر گذاشته است و به بحث های کارآفرینی اهمیت می دهد.

معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: دانشگاه باید به بهبود مهارت های تخصصی و فنی منطقه کمک کند و اگر دانشگاه از محیط محلی و منطقه ای خودش جدا باشد، نمی تواند دارایی تولید کند و دارایی صرفا فیزیکی نیست.

داداش پور یادآوری کرد: بلکه دانشگاه باید بتواند به بهبود سرمایه اجتماعی در محیط محلی خودش کمک کند تا از این طریق به توسعه منطقه کمک موثری باشد.

به گفته وی، با این نگرش دانشگاه می تواند علاوه بر منطقه، به باز تولید دانش محلی در سطح جهانی عمل کند کما اینکه در حاضر بخشی از تولیدات علمی در سطح جهانی بازتاب روایت های محلی است که بازنمایی فراگیر پیدا کرده است.

وی در پاسخ به مطالبه مسئولان محلی گفت، بعنوان نمونه، اگر قرار باشه که دانشجوی خارجی در دانشگاه مراغه حضور یابد، فقط به خاطر ظرفیت های محلی و خاص این کهن شهر از جمله منطقه فسیلی باید جذب شود.

وی تاکید کرد: دانشجوی خارجی زمانی دانشگاه مراغه را برای تحصیل انتخاب خواهد کرد که از ظرفیت های خاص دانشگاه استفاده کند.

معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: ظرفیت علمی رشته زمین شناسی باید در دانشگاه مراغه به حدی بالا برود که بهشت فسیل شناسان معنا پیدا کند و دانشگاه در توسعه روزافزون این ظرفیت مداخله کند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه با وجود ادغام در دانشگاه مراغه همچنان دارای هویت خاص خودش است و بازتاب هویت تاریخی این شهر، گفت: دانشگاه مراغه باید برای رشد و بالندگی این ظرفیت نیز برنامه داشته باشد.

معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: به واسطه اینکه اهل نقده هستم، به وفور از مراغه عبور و به تهران سفر کرده ام؛ بر همین اساس شناخت کافی از این کهن شهر دارم و آن را شهر خودم هم می دانم.

داداش پور با ابراز امیدواری نسبت به اینکه دانشگاه مراغه راستا ارتقا را طی کند، گفت: این دانشگاه باید در خور نام خواجه نصیرالدین طوسی بوده و برای رسیدن به بلوغ چشم انداز روشنی تعریف کند.

لازم به ذکر است در این مراسم مسعود گنجی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، جعفر رازقی سرپرست اداره کل دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان، علی موسوی، معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مراغه و دیگر مسئولین شهری و دانشگاهی حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 2026

به "تخصیص منابع مالی بیشتر به دانشگاه ها نوعی سرمایه گذاری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخصیص منابع مالی بیشتر به دانشگاه ها نوعی سرمایه گذاری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید