جهانگیری: مردم باید بدانند که منابع کشور خرج چه اقداماتی می گردد

به گزارش مجله زیبایی زندگی، معاون اول رئیس جمهوری با تاکید براینکه ارتقای بهره وری از بزرگترین، ملی ترین و اثرگذارترین موضوعات کشور است، توضیح داد باید در شرایط فعلی ارتقای بهره وری در کشور به عنوان یک امر واجب و مهم تلقی می گردد.

جهانگیری: مردم باید بدانند که منابع کشور خرج چه اقداماتی می گردد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت اول ریاست جمهوری، اسحاق دنیاگیری روز دوشنبه در آیین رونمایی از شبکه ملی بهره وری ایران با بیان اینکه در کشور هایی با اقتصاد متکی به منابع طبیعی موضوع بهره وری صندلی مهمی نداشته است، ادامه داد: دولت هایی با چنین اقتصادی بدون هیچگونه زحمت میلیارد ها دلار از درآمد نفت بدست می آورند و در کشور خود هزینه می نمایند و به اینکه این منابع نفتی در چه بخشی از کشور صرف شود تا بازدهی بیشتری داشته باشد و در حل مسائل مردم تاثیرگذار باشد، توجهی نمی شود.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه پایین بودن میزان بهره وری از عوامل فراوری از مهم ترین مسائل کشور است و کشور های منطقه و دنیا در زمینه بهره وری اقدامات بسیار مهمی انجام داده اند، به اهمیت موضوع بهره وری در کشور پس از ارائه گزارشی که رشد اقتصادی بعضی کشور های شرق آسیا تا 70 درصد از بهره وری عوامل فراوری بدست آمده بود، اشاره نمود و اضافه نمود: این رقم بسیار بزرگی بود که بدون سرمایه گذاری و منابع جدید، چنین رشد اقتصادی ایجاد شود و از منابع موجود در یک کشور چنین رشدی بوجود آید.

دنیاگیری با تاکید بر اینکه از برنامه سوم توسعه کشور رشد اقتصادی 8 درصدی و 33 درصدی از بهره وری عوامل فراوری به عنوان یک هدف گذاری در کشور مدنظر نهاده شد، تاکید نمود: باید با آسیب شناسی به دنبال این موضوع باشیم که چرا تا به امروز به این رشد اقتصادی 8 درصدی و 33 درصدی از بهره وری عوامل فراوری نرسیده ایم که در این صورت باید هدف گذاری ها تغییر یابد یا الزامات انجام نشده برای رسیدن به این هدف آنالیز مجدد شود.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه در برنامه های بعدی توسعه اقتصادی کشور نیز این اهداف و الزامات محقق نشد، ادامه داد: در یکی از جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص عدم تحقق این رشد 8 درصدی در اقتصاد کشور صحبت مفصلی کردم و مطرح شد که مردم حق دارند بدانند چرا پس از گذشت چندین برنامه توسعه ای این رشد 8 درصدی محقق نشده است که یا نمی توانیم به این رشد در کشور دست یابیم یا عوامل و الزاماتی احتیاج دارد که نمی خواهیم برای رسیدن به این هدف به آن ها تن دهیم.

وی با تاکید بر اینکه موضوع بهره وری در سند چشم انداز سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه های توسعه ای کشور به عنوان هدفی مهم و در عین حال کمی آمده است، توضیح داد: باید در صورت عدم انجام مسئولیت ها و تحقق اهداف، فرد مسئول و مربوطه بازخواست شود که تا الان یک نفر هم در کشور بازخواست نشده است.

دنیاگیری با تاکید بر اینکه یکی از اصلی ترین مسائل کشور این است که دستگاهی حاضر به جوابگو بودن در یک مرجع دیگر نیست، خاطر نشان کرد: گاهی هزینه های حیثیتی، اقتصادی و امنیتی عدم جوابگویی افراد و دستگا ها برای کشور فاجعه بار است.

معاون اول رئیس جمهوری اضافه نمود: باید آنالیز شود دستگاهی که مسئول بوده جلوی اقدامات دشمن را بگیرد و در این زمینه توفیقی بدست نیاورده است بازخواست شود و مردم باید بدانند که منابع، اعتبار و حیثیت کشور خرج چه اقداماتی می شود.

وی با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان، اعلام نمود: اگر به رشد اقتصادی 8 درصدی و بهره وری 33 درصدی عوامل فراوری می رسیدیم حتما در دوران تحریم های آمریکا علیه کشور که درآمد نفتی کم شد به رشد اقتصادی خوبی دست می یافتیم و کاهش درآمد نفت با ارتقای بهره وری جبران می شد.

دنیاگیری همچنین تاکید نمود: موضوع بهره وری تنها مختص دولت نبوده بلکه آحاد ملت ایران را دربرمی گیرد.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه افرادی که در بنگاه های کشور و بخش خصوصی فعال هستند در طول بیست سال فعالیت خود یک مقاله مطالعه نکرده و از دوره ها و کلاس های آموزشی بهره ای نداشته اند تا بر دانش آن ها اضافه نموده شود، اضافه نمود: حتی شاهد هستیم در صنعت نساجی دستگاه هایی در خط فراوری هستند که عمر آن ها به دهه 50 میلادی بازمی شود.

وی با تاکید بر اینکه شبکه ملی بهره وری ایران به عنوان یک اقدام ارزشمند می تواند همه ذینفعان را برای حل مسائل و تبادل اطلاعات گردهم آورد، توضیح داد: در یک کلینیک بهره وری، بنگاه های اقتصادی و بخش اداری می توانند با طرح مسائل خود و کسب هدایت ها به ارتقای بهره وری خود یاری نمایند.

دنیاگیری ادامه داد: کلینیک های بهره وری می توانند به صاحبان بنگاه های اقتصادی و دستگاه های اداری مشورت دهند تا در صورت احتیاج این بخش ها به شرکت های مشاوره ای مراجعه و با بستن قرارداد هایی در طی یک فرایند بلند مدت به ارتقای بهره وری در سازمان مربوطه و حل مسائل اقدام نمایند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در یکی از بخش های اقتصادی کشور نیز یکی از شرکت های خارجی برای ارائه مشاوره وارد شد و اعلام نمود که در صورت ایجاد تغییرات 30 درصد از سهم فراوری به این شرکت مشاوره ای واگذار شود، اضافه نمود: در نتیجه بدون یک ریال سرمایه گذاری بر روی فرایند فراوری و خرید ماشین آلات و به کارگیری نیروی انسانی جدید و تنها به کارگیری یک سوم یاری نرم افزاری این شرکت مشاوره ای، فراوری افزایش یافت.

وی ادامه داد: با اتخاذ چنین اقدامات نرم افزاری می توان بازدهی بنگاه های اقتصادی را بدون اتلاف وقت افزایش داد.

دنیاگیری با بیان اینکه در جلسه هیات دولت نیز اعلام نمودم که باید آنالیز شود آیا با واگذارشدن بنگاه ها به بخش خصوصی بازدهی عوامل فراوری بالاتر رفته است یا خیر، تاکید نمود: معمولا تغییر زیادی در بازدهی عوامل فراوری این بنگاه های واگذار شده بوجود نیامده است در صورتی که انتظار می رفت پس از واگذاری تغییراتی انجام شود چرا که معمولا بهره وری در بخش دولتی به دلیل دسترسی به منابع پولی پایین است، اما بخش خصوصی می تواند با اتکا به منابع اقتصادی، بازدهی و بهره وری عوامل فراوری را افزایش دهد.

وی از سازمان ملی بهره وری ایران خواست تا با اتخاذ اقدامات لازم بر روی الزامات و ملزومات افزایش و ارتقای بهره وری در کشور فعالیت کند و تا زمانی که گفته می شود باید 30 درصد از رشد اقتصادی به وسیله ارتقای بهره وری در کشور حاصل شود، چه الزامات و مسائل فرهنگی احتیاج است.

دنیاگیری ادامه داد: موضوع بهره وری نه تنها یک موضوع اقتصادی بلکه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و همه جانبه است.

وی با بیان اینکه باید بنگاه های اقتصادی یک برنامه افزایش و ارتقای بهره وری 3 تا 5 ساله داشته باشد، ادامه داد: این برنامه باید در یک ارگان تایید شود و در صورت عدم دسترسی به این هدف گذاری حتی آن شرکت و بخش خصوصی که ثروت ملی در اختیار دارد، بازخواست شود.

دنیاگیری اعلام نمود: باید برنامه های ارتقای بهره وری از سوی سازمان ملی بهره وری ایران در چارچوب سیاست هایی معین و به بخش های مختلف کشور داده شود تا بخش هایی که از این شاخص ها به خوبی استفاده کردند و توانستند میزان بهره وری خود را اتقا دهند، تقدیر و قدردانی شود.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه اگر فراوری ناخالص کشور در حدود 200 میلیارد تومان باشد و هدف گذاری سالی 8 درصد رشد با اتکا به 30 درصد بهره وری عوامل فراوری به این رقم اضافه شود به عدد و بودجه بسیار بزرگی در کشور خواهیم رسید، توضیح داد: باید سازمان ملی بهره وری صندلی خود را در بین تمام ارکان کشور پیدا کند تا همه دستگاه ها و نظام اداری بتوانند از اظهار نظر این دستگاه استفاده نمایند.

وی تاکید نمود: باید دستگاه های مختلف در کشور در برابر اختیارات و منابع، مکلف و مسئول باشند و از موازی کاری و چندکاری که موجب سلب مسئولیت می شود، پرهیز کنیم.

دنیاگیری اعلام نمود: اعتماد به جوانان باعث ارتقای بهره وری در کشور می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1625

به "جهانگیری: مردم باید بدانند که منابع کشور خرج چه اقداماتی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: مردم باید بدانند که منابع کشور خرج چه اقداماتی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید