حذف قرعه کشی، قیمت خودرو را تک نرخی می کند؟

به گزارش مجله زیبایی زندگی، به گزارش خبرنگاران، احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر قرعه کشی برداشته شود چطور می توان خودرو را به دست مصرف کنند رساند؟، گفت: قرعه کشی یک روش غلطی در صنعت خودرو است و باعث شده 4 میلیون میلیارد تومان پول سرگردان در جامعه وجود داشته باشد.

حذف قرعه کشی، قیمت خودرو را تک نرخی می کند؟

او اعلام نمود: وقتی اختلاف قیمت خودرو در کارخانه و بازار 150 میلیون تومان است، هر شرایطی برای فروش بگذارند باز هم افرادی هستند که قوانین آن را دور بزنند و به فکر دلالی باشند. برای کاهش این اختلاف قیمت باید خودرو در حاشیه بازار به فروش رود. در دهه 70 این مشکل وجود داشت، یعنی اختلاف قیمت زیاد بود و گفتند خودرو در حاشیه بازار به فروش رود که باعث شد قیمت تک نرخی شود.

دبیر انجمن خودروسازان گفت: یک شرکت استاندارد بازرسی داریم که خدمات پس از فروش خودرو را رصد می کند، یعنی به فردی که خودرو را خریده است بعد از 4 ماه تماس می گیرند که از مسائل خودرو مطلع شوند که 80 درصد آنها می گویند خودرو را فروخته اند، یعنی نشان می دهد در قرعه کشی 80 درصد پول های سرگردان در بازار است و تنها راه این است که اجازه دهند خودرو در حاشیه بازار به فروش رود.

نعمت بخش گفت: باید کمک کرد تا تولید خودرو های خودرسازان افزایش باید و اجازه دهند قطعه سازان قطعه به خودروسازان برسانند. یک دستگاه پژو پارس در کارخانه 140 میلیون تومان است که در بازار بیش از 300 میلیون تومان به فروش می رسد یعنی بلیط هر کس برنده شود بیش از ارزش خودرویی که خریده به دست می آورد و نشان می دهد کارخانه 140 میلیون تومان روی همان خودرو زیان می کند.

او تشریح کرد: باید اجازه دهند که خودرو در حاشیه بازار به فروش می رود؛ اگر خودرو در بازار 300 میلیون تومان است، در کارخانه هم 300 میلیون تومان به فروش رود. اینگونه 80 درصد تقاضای کاذب کنار می رود. چون تقاضا کم می شود هفته ای 5 میلیون تومان قیمت خودرو کاهش می یابد و ظرف 3 ماه خودرو تک نرخی می شود و همان پژو پارس هم در کارخانه و هم در بازار به 200 میلیون تومان می رسد.

او با تاکید بر اینکه هر کالایی 2 نرخی باشد باعث ایجاد رانت و فساد می شود، این اختلاف قیمت باعث حجوم مردم می شود. امسال به تولید یک میلیون و 100 دستگاه خواهیم رسید و اکنون روز به روز توان خودروساز رو به کاهش است.

او گفت: اکنون بیش از 150 هزار دستگاه خودرو ناقص کف پارکینگ خودروسازان وجود دارد یعنی توان خودروساز روز به روز کم می شود و نمی توانیم مطالبات قطعه سازان را پرداخت کنیم.

منبع: خبرنگاران

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1928

به "حذف قرعه کشی، قیمت خودرو را تک نرخی می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف قرعه کشی، قیمت خودرو را تک نرخی می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید