حل مشکل دو نرخی بودن ارز برای چینی ها، پول بلوکه در چین نداریم

به گزارش مجله زیبایی زندگی، به گزارش خبرنگاران، اسدالله عسگر اولادی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره به تاسیس اتاق مشترک ایران و چین در سال 2000 میلادی، اعلام کرد: در سال 2000 میلادی دو کشور ایران و چین تصمیم گرفتند اتاق مشترک بارزگانی میان دو کشور تاسیس نمایند که در آن موقع تنها 200 عضو داشت اما در حال حاضر بیش از 6 هزار نفر عضو این اتاق بازرگانی هستند، این موضوع موجب ناراحتی دولت های غربی شد که البته برای ایران اهمیتی نداشت.

حل مشکل دو نرخی بودن ارز برای چینی ها، پول بلوکه در چین نداریم

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین اضافه نمود: در حال حاضر چین به جهان نگاهی از منظر ابرقدرت دارد و برای تامین 58 درصد انرژی مورد احتیاجش به جهانل کشوری است که از امنیت لازم به ویژه از بعد آزادی سیاسی بهره مند باشد، در این شرایط ایران بهترین گزینه است زیرا ایران از منابع سرشار نفت و گاز بهره مند است و دیگر احتیاج نیست که چین برای تامین انرژی مورد احتیاجش به سراغ آفریقا و آمریکای لاتین برود.

وی در ادامه با تعریفی از جاده ابریشم گفت: جاده ابریشم واقعی میان ایران، چین و رم بوده است که با گذشت زمان این راستا در بین 48 کشور قرار گرفته است، در حال حاضر جاده ابریشم شورایی دارد که من ریاست آن را برعهده دارم؛ هدف این است که این کمربندی اهداف سیاسی، مالی و فرهنگی این کشورها را تامین کند تا دیگر احتیاجی نباشد برای تامین کالای مورد احتیاج به کشورهای خارج از این محدوده احتیاجمند شویم.

عسگراولادی اعلام کرد: ما به دنبال روابط پایدار 20 تا 30 ساله با کشور چین هستیم، ما به دنبال پول یا کالاهای مصرفی چینی نیستیم ما می خواهیم فناوری را از چین وارد کنیم و می خواهیم سرمایه گذار چینی به ایران بیاید، کارخانه بزند و ما هم در کشور چین کارخانه بزنیم، به این ترتیب سرمایه های دو کشور در مقابل توفانهای سیاسی آسیب ناپذیر می شوند.

او با رد ادعای پول های بلوکه شده ایران در چین یادآور شد: ما نفتی را به چین فروختیم، 70 درصدش را به صورت ارز دریافت کردیم و 30 درصد مابقی را باید جنس می خریدیم که هنوز نخریده ایم، هر زمان که لازم باشد می توانیم این 30 درصد باقی مانده را خرید کنیم، بنابراین پول ما در این کشور محفوظ است.

عسگراولادی در ادامه گفت: از جمله اسناد همکاری که میان دو کشور چین و ایران امضا شده، دو بحث گردشگری و دانشگاهی است. همه کوشش ما این است که مواد اولیه و ماشین آلات را از چین وارد کنیم، ما به دنبال واردات کالاهای مصرفی و بی کیفیت در چین نیستیم بلکه سعی داریم به زودی جلوی ورود کالاهای قاچاق را به کشور ببندیم.

وی، بزرگترین مشکل جذب سرمایه چینی ها به ایران را دو نرخی بودن ارز دانست و گفت: وزارت امور مالی و دارایی قول داده است که این مشکل را حل خواهد نمود تا سرمایه گذاران چینی با همان نرخی که پول می آورند، بتوانند با همان نرخ سرمایه خود را خارج نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 851

به "حل مشکل دو نرخی بودن ارز برای چینی ها، پول بلوکه در چین نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل مشکل دو نرخی بودن ارز برای چینی ها، پول بلوکه در چین نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید