دانش آموزان نظام قدیم فقط یک راه برای ادامه تحصیل دارند

معاون دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در بیان جزئیات مصوبه جدید شورای عالی آموزش و پرورش از اجرای نظام قدیم آموزشی (1+3) تا خاتمه سال تحصیلی جاری اطلاع داد و ادامه تحصیل دانش آموزان آن را مشروط به تطبیق دروس شان با نظام جدید آموزشی دانست.

دانش آموزان نظام قدیم فقط یک راه برای ادامه تحصیل دارند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، حسین صادقی معاون آموزشی، برنامه ریزی و مقررات دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در شرح مصوبه جدید شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر تمدید اجرای نظام قدیم آموزشی (1+3) تا انتها سال تحصیلی جاری، اظهار کرد: ماده واحده تمدید اجرای نظام آموزشی قدیم (1+3)، تا انتها سال تحصیلی 99-98 در بیست و سومین جلسه کمیسیون تعیین شورای عالی آموزش و پرورش تصویب و 12 آبان برای اجرا به ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور ابلاغ شد.

وی اضافه نمود: بر این اساس، دانش آموزان شاغل به تحصیل در ساختار نظام آموزشی قدیم (1+3) فقط تا انتها سال تحصیلی 99-98 فرصت دارند مطابق ساختار و مقررات نظام قدیم ادامه تحصیل دهند.

به گفته صادقی، از سال تحصیلی 1400 - 1399، ادامه تحصیل دانش آموزانی که در امسال پیروز به اتمام تحصیلات خود در نظام قدیم نمی شوند، صرفا به وسیله تطبیق دروس آنان با نظام جدید آموزشی (3-3-3-3) امکان پذیر خواهد بود.

وی ادامه داد: اجرای شیوه نامه تطبیق کارنامه های تحصیلی نظام های آموزش متوسطه قدیم با ساختار جدید که 11 خرداد 98 با امضای وزیر وقت به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ارسال شده بود، برابر ماده واحده مذکور شورای عالی آموزش و پرورش، تا اول مهر ماه 1399 به تعویق افتاد.

صادقی درباره تاثیر تمدید اجرای نظام آموزشی قدیم برای شرکت دانش آموزان در کنکور سراسری، گفت: تمدید نظام آموزش متوسطه قدیم برای یک سال دیگر موجب خواهد شد دانش آموزانی که در نظام آموزشی گذشته تحصیل نموده اند، با آسودگی خاطر بیشتری باقیمانده دروس خود را انتخاب نمایند و به انتها برسانند و در کنکور سراسری به سوالات آزمون دروسی که در نظام آموزشی آن تحصیل نموده اند، پاسخ دهند و ناچار نباشند استرس عدم اشراف به محتوای نظام آموزشی جدید را برای شرکت در کنکور سراسری تحمل نمایند.

معاون آموزشی، برنامه ریزی و مقررات دفتر آموزش متوسطه نظری همچنین در پاسخ به پرسشی درباره علت این تصمیم اعلام کرد: این تصمیم به منظور ایجاد فرصتی برای اتمام دروس باقیمانده سنوات گذشته دانش آموزان شاغل به تحصیل در نظام آموزشی قدیم (1+3) گرفته شده است که بار مضاعف مطالعه کتب دروس نظام جدید آموزشی را به دوش نکشند.

وی با اشاره به این که همچنین تمدید استمرار نظام گذشته موجب تسهیل فراغت از تحصیل دانش آموزان شاخه فنی و حرفه ای و کار دانش می گردد، اضافه نمود: در صورت عدم تمدید نظام آموزشی گذشته، دانش آموزانی که در این شاخه ها پیروز به فراغت از تحصیل نمی شدند، به دلیل تغییر نظام آموزشی مبتنی بر ارزشیابی دانش محور (نمره ای) به نظام ارزشیابی مبتنی بر عملکرد و شایستگی محور، در ادامه تحصیل با مسائل جدی روبه رو می شدند که برای گریز از آن باید به رشته های شاخه نظری تغییر رشته می دادند.

این مسئول گفت: این امر، علاوه بر تحمیل هزینه های اقتصادی، دانش آموزان را با مسائل روحی و روانی روبه رو می کرد یا باید به دلیل واهمه از تطبیق و تحمیل تعداد واحد اضافه به دروس آنها در ادامه تحصیل به شیوه نظام جدید آموزشی، مجبور به انصراف از ادامه تحصیل می شدند. لذا تصمیم گرفته شد طی فرصت یک ساله ای که به این دسته از دانش آموزان داده می گردد، علاوه بر تسهیل فرایند فراغت از تحصیل آنان، مشکل دانش آموزان رشته هنری که پیروز به فراغت از تحصیل در نظام آموزشی گذشته نشده بودند نیز حل گردد.

صادقی ادامه داد: کارنامه های نظام های گذشته دانش آموزان رشته هنر قابل تطبیق با نظام جدید آموزشی نبود و تصویب ماده واحده تمدید یک ساله اجرای نظام آموزشی قدیم (1+3)، با فرصتی که در اختیار دانش آموزان این رشته قرار می دهد، به مشکل آنها نیز انتها می دهد.

معاون آموزشی، برنامه ریزی و مقررات دفتر آموزش متوسطه نظری به بعضی معایب این مصوبه نیز اشاره و اظهار کرد: از جمله این که ثبت نام و ادامه تحصیل برای دریافت دیپلم 12 ساله بدون احتیاج به تحصیل در دوره پیش دانشگاهی برای بعضی از دانش آموزان نظام های 6 ساله و 4 ساله که هنوز فارغ التحصیل نشده اند، به تعویق افتاد.

وی اضافه نمود: با اجرای شیوه نامه تطبیق، دانش آموزان متقاضی دریافت دیپلم 12 ساله نظام جدید دیگر به اخذ و گذراندن 24 واحد دروس دوره پیش دانشگاهی احتیاجی ندارند. همچنین، با اجرای شیوه نامه تطبیق، برای اولین بار در نظام آموزشی کشور امکان اخذ دیپلم در رشته متناظر برای فارغ التحصیلان دوره متوسطه فراهم می شد که آن نیز به مدت یک سال به تعویق افتاد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 12 دی 1398 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 551

به "دانش آموزان نظام قدیم فقط یک راه برای ادامه تحصیل دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانش آموزان نظام قدیم فقط یک راه برای ادامه تحصیل دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید