درخواست برای فعالیت های باستان شناسی در میراث مشترک ایران و گرجستان

به گزارش مجله زیبایی زندگی، انجام مطالعات در حوزه حفاظت و مرمت ، زبان شناسی و فعالیت های مشترک باستان شناسی در محوطه هایی که حاوی میراث فرهنگی مشترک ایران و گرجستان است مورد انتظار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری است.

درخواست برای فعالیت های باستان شناسی در میراث مشترک ایران و گرجستان

چمدان: بهروز عمرانی رییس پژوهشگاه این مطلب را امروز در مراسم رونمایی از کتاب گرجیان در قبرستان مسیحی دولاب تهران مطرح کرد و با اشاره به دیرینگی ارتباط و تاریخ مشترک بین ایران و گرجستان اضافه نمود: دوره اوج ارتباطات این دو کشور به دوره کورا ارس بر می شود که این ارتباطات تا عصر آهن ،عصر آهن سه و شروع امپراطوری هخامنشی ادامه داشته است .

او اضافه نمود: یافته های معماری که از قرن چهار ، پنج و ششم پیش از میلاد به دست آمده و مشابهت آن با آثار معماری دوره هخامنشی در ایران نشان دهنده این ارتباط و میراث مشترک فرهنگی در منطقه قفقاز بوده است .

وی درادامه به وجود ظروف لاله ای که در مجموعه های هخامنشی وجود دارد اشاره نمود و گفت: نمونه این ظروف در محوطه ها و قبرستان های گرجستان نیز مشاهده شده است.

عمرانی اظهار کرد: این مشابهت ها در دوره هخامنشی و پس از آن در قالب ریتون ها با جنس های مختلف نشان دهنده وجوه و فصول مشترک ایران و گرجستان است .

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، با اشاره به اینکه در دوره ساسانی ارتباطات فرهنگی ایران با منطقه قفقاز جنوبی بهویژه گرجستان آشکار بود، اظهار کرد: تعداد زیادی نقاشی از دوره قاجاریه در موزه های گرجستان وجود دارد که حامی شروع ارتباطات مشترک، مطالعات، حفاظت و مرمت مینیاتور ها و مجموعه های لاکی هستند.

عمرانی در خاتمه گفت: انجام مطالعات در حوزه حفاظت و مرمت، زبان شناسی و فعالیت های مشترک باستان شناسی در محوطه هایی که حاوی میراث فرهنگی مشترک ایران و گرجستان است مورد انتظار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری است که امیدواریم برگزاری این نشست ها مقدمه ای برای انجام آنها باشد .

در ادامه نیکولوز ناخو تسریشویلی عضو هیأت علمی موسسه شرق شناسی گرجستان سخنانش را در مورد گورستان دولاب شروع کرد و گفت: پروژه بخش گرجی مجموعه قبرستان های مسیحی دولاب تهران؛ تطبیق تاریخی -فرهنگی، تشخیص خطرهای موجود و پیدا کردن راهکار آنهابا بودجه بنیاد علمی شوتا روستاولی انجام شده است .

او اضافه نمود: در قالب اجرای این طرح دانشگاه دولتی ایلیا گرجستان تفاهم نامه هایی را با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه اصفهان امضا نموده است .

وی در ادامه با اشاره به فعالیت های فرهنگی گرجستان از کتاب گرجیان در قبرستان مسیحی دولاب تهران به عنوان اثری ماندگار در این حوزه نام برد .

پرفسور جورج سانیکیدزه رییس موسسه شرق شناسی گرجستان نیز در مورد روابط فرهنگی ایران و گرجستان مطالبی را مطرح کرد .

در ادامه غلامرضا رحمانی رییس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی -تاریخی پژوهشگاه به تشریح طرح مطالعاتی و پژوهشی حفاظت و مرمت بر روی آرامگاه مینادورا خوشطاریا (شاهزاده گرجی) پرداخت .

او تدوین برنامه حفاظتی و مرمتی بر روی آرامگاه، طراحی روش استحکام بخشی بر اساس نتایج آزمایش ها، تحلیل نتایج آزمایش های انجام شده، انجام مستندنگاری بر روی اثر ، معین نتایج آنالیزها، تدوین روش حفاظت و معین کیفیت و کمیت موارد مورد استفاده درمرمت را در قالب طراحی برنامه حفاظتی مطرح کرد .

رحمانی در ادامه گفت: پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی -تاریخی این آمادگی را دارد که با توافق طرف گرجی مطالعات آزمایشگاهی را زودتر شروع نموده تا در بهار سال آینده همزمان با شروع کار گروه مرمت طرح مرمتی آماده باشد .

علیرضا قلی نژاد معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در ادامه ،این مراسم را شروعی بر استمرار فعالیت های مشترکی دانست که تا کنون توسط دو کشور انجام شده است .

او گفت : ما از کشورهایی سخن می گوییم که روابطشان بیشتر از حسن همجواری است و پیوند های غنی و فرهنگی بین ایران و گرجستان حکایت از تداوم و استمرار ارتباط در طول تاریخ دارد .

وی اضافه نمود: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کوشش می نماید در مجموع کشورهایی که پیوند های فرهنگی غنی وجود دارد فعالیت هایی را با توافق و تمایل طرفین انجام دهد .

او در خاتمه گفت : پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آمادگی دارد فعالیت های پژوهشی را در این راستا انجام دهد و بخش هایی از کتاب گرجیان در قبرستان مسیحی دولاب تهران که به زبان گرجی است را به فارسی ترجمه و مجددا به چاپ برساند .

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 467

به "درخواست برای فعالیت های باستان شناسی در میراث مشترک ایران و گرجستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست برای فعالیت های باستان شناسی در میراث مشترک ایران و گرجستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید