رفتار اروپا در برجام ریاکارانه است

به گزارش مجله زیبایی زندگی، نقش فرانسه در مذاکرات هسته ای ایران با قدرت های جهانی در بازه ای گسترده از پلیس بد تا پلیس خوب نوسان داشته است. فرانسه زمانی در طول مذاکرات هسته ای و هنگامی که آخرین گام ها برای امضای توافق درحال برداشته شدن بود، زیر میز زد تا پلیس بد مذاکرات گردد.

رفتار اروپا در برجام ریاکارانه است

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، نقش فرانسه در مذاکرات هسته ای ایران با قدرت های جهانی در بازه ای گسترده از پلیس بد تا پلیس خوب نوسان داشته است. فرانسه زمانی در طول مذاکرات هسته ای و هنگامی که آخرین گام ها برای امضای توافق درحال برداشته شدن بود، زیر میز زد تا پلیس بد مذاکرات گردد. این پلیس بد اما چند سال بعد و با خروج آمریکا از برجام سعی کرد با آنچه خود میانجی گری میان ایران و آمریکا می خواند با بازی کردن نقش پلیس خوب خواهان باقی ماندن ایران در برجامی گردد که با خروج آمریکا عملا بی اثر شده بود.فرانسه دوباره در حال بازگشت به نقش پلیس بد خود است. هشت روز قبل ژان ایولودریان، وزیر امور خارجه این کشور در سخنانی به راه اندازی مکانیسم حل اختلاف در توافق هسته ای برجام موسوم به مکانیسم ماشه تهدید کرد. مکانیسم ماشه همان سازوکار حل اختلافات است که در بندهای 36 و 37 توافق هسته ای برجام گنجانده شده و در این دو بند چگونگی حل وفصل اختلافات میان طرف های برجام آمده است. این دو بند از آنجا که به کار گیری شان می تواند به بازگشت اتوماتیک تحریم های بین المللی علیه ایران منجر گردد به مکانیسم ماشه معروف شده است. لودریان اما تنها مقام فرانسوی ای نیست که در هفته های اخیر ایران را تهدید نموده است. چند روز پیش از او، لورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه طی صحبت هایی در منامه پایتخت بحرین خواهان برخورد نظامی با ایران شده بود.فرانسه جز دو موضعی که از سوی دو وزیر برجسته کابینه امانوئل مکرون، رئیس جمهور این کشور اتخاذ شده است، روز شنبه 9 آذر در بیانیه ای هماهنگ همراه دو کشور بریتانیا و آلمان ضمن درخواست از ایران برای بازگشت بدون تاخیر به پایبندی کامل به تعهدات خود در برجام از آمادگی شان برای استفاده از مکانیسم ماشه اطلاع داد. پروفسور مهران کامروا، رئیس مرکز مطالعات بین المللی و منطقه ای دانشگاه جرج تاون معتقد است اتحادیه اروپا انتظار دارد ایران تنها طرفی باشد که برجام را رعایت می نماید. کامروا، رئیس مرکز مطالعات بین المللی و منطقه ای دانشگاه جرج تاون شعبه قطر است. او به آنالیز اظهارات ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه درخصوص آنالیز کلید زدن سازوکار حل اختلاف در برجام موسوم به مکانیسم ماشه از سوی طرف اروپایی پرداخته است.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه که کشورش یکی از اعضای حاضر در برجام است، اخیرا با اشاره به کاهش تعهدات برجامی ایران که هر دوماه یک بار در پاسخ به بی عملی طرف های حاضر در برجام انجام می گردد، گفته است فرانسه در حال آنالیز کلید زدن سازوکار حل اختلاف در برجام موسوم به مکانیسم ماشه است. با توجه به عدم تعهد اروپا به برجام آیا فرانسه در صندلی طرح این موضوع قرار گرفته است؟

اتحادیه اروپا به صورت کلی و به ویژه فرانسه در خصوص اجرای برجام ریاکارانه رفتار نموده اند. از نظر تئوری، آنها ادعا دارند قواعد و شرایط توافق هسته ای را رعایت می نمایند اما در عمل از اصول آن پیروی نمی نمایند.

درواقع اتحادیه اروپا انتظار دارد ایران تنها طرفی باشد که برجام را رعایت می نماید، در حالی که این اتحادیه هیچ اقدام معناداری برای تحقق وعده های برجام انجام نداده است. بخشی از واقعیت این است که اتحادیه اروپا هیچ تکیه گاه و اراده سیاسی ای برای ایستادگی در برابر ایالات متحده و اعمال تحریم های یک جانبه آن ندارد.اما اینکه شرکت ها و بانک های اروپایی نمی خواهند سرمایه گذاری در عربستان سعودی یا امارات را به خطر بیندازند هم بخش قابل توجهی از واقعیت هاست. البته شرایط سرمایه گذاری در داخل ایران مناسب نیست و عواملی مانند سیستم های قانونی و بانکی این کشور، در کنار زیرساخت های ناکافی، سرمایه گذاری های شرکت های مستقر در اتحادیه اروپا در ایران را به خطر می اندازد.

پایان، فرانسه در حال فریب و ریاکاری است. اما متاسفانه، اگر اروپایی ها تصمیم به افزایش فشار بر ایران بگیرند، آنها می توانند چنین کاری را انجام دهند، همان طور که اقتصاد سیاسی بین المللی و سیستم های اقتصادی تاکنون درگیر فرآیند تحریم ها علیه ایران شده اند.

وزیر خارجه فرانسه اعلام نموده در کوشش است آمریکا را به کاهش فشارها علیه ایران ترغیب کند. آیا آمریکا این کوشش فرانسه را عملی خواهد نمود؟

این مساله لزوما ابتکار جدید فرانسه نیست. پیش از این نیز مکرون اعلام نموده بود سعی خواهد نمود تنش های بین آمریکا و ایران را کاهش دهد. فرانسوی ها می توانند هرگونه بیانیه ای را که دوست دارند اعلام نمایند یا در هر ابتکار عمل دیپلماتیک شرکت نمایند. تا زمانی که تحریم ها توسط آمریکا اعمال شوند و تا وقتی آمریکا تهدید کند که اقدامات قانونی و اقتصادی را علیه هر کشور یا هر بنگاهی که با ایران سروکار داشته باشد، انجام دهد، این نوع بیانیه ها و مانورهای فرانسوی بی معنی است.

ایران اعلام نموده منطق و هدف مکانیسم حل وفصل اختلافات پیش بینی شده در برجام در نظر دریافت اقدامات جبرانی برای طرفین حاضر در برجام است و اقدام جمهوری اسلامی ایران هم اجرای حق خود در ماده 36 است. بر همین مبنا ایران معتقد است اساسا برجام در شرایط کنونی به طرف های اروپایی اجازه نمی دهد در قبال اعمال حق مشروع جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اقدامات غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده و نقض اساسی تعهدات طرف های اروپایی، به این مکانیسم برای بازگرداندن تحریم های شورای امنیت علیه ایران استناد نمایند. بر این اساس ایران معتقد است اروپا در وضعیت کنونی برجام حق مطرح کردن مکانیسم ماشه را ندارد. ارزیابی شما چیست؟

من با موضع ایران در خصوص ماده 36 موافقم. اگر این ماده اجرا گردد، این سوال پیش می آید که چه کسی قادر به کسب رای بیشتر خواهد بود - نه لزوما اینکه کدام استدلال معتبرتر و معقول تر است.

با توجه به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درخصوص کشف ذرات اورانیوم از سایت اعلام نشده در ایران، آیا آژانس در کوشش است بحث PMD را دوباره مطرح کند؟

آژانس انرژی اتمی گاهی در گزارش های خود بسیار محتاطانه و حرفه ای عمل نموده و در برخی مواقع بسیار سیاسی بوده است. همان طور که می دانید آژانس بین المللی انرژی اتمی مدیرکل جدیدی دارد به نام رافائل گروسی و هنوز کاملا تعیین نیست که سازمان در رابطه با ایران به طور کلی و به ویژه برجام چه موقعیت و موضعی را اتخاذ خواهد نمود. ما باید صبر کنیم و ببینیم آژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه با ایران چه اقدامات بعدی را انجام می دهد.

منبع : فرهیختگان

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 517

به "رفتار اروپا در برجام ریاکارانه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتار اروپا در برجام ریاکارانه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید