همتی آخرین وضعیت اینستکس را تشریح کرد

به گزارش مجله زیبایی زندگی، رئیس بانک مرکزی ایران در مصاحبه ای با یک رسانه آمریکایی گفته که اروپایی ها برای اجرایی کردن ساز و کار موسوم به اینستکس به اجازه آمریکا نیاز دارند.

همتی آخرین وضعیت اینستکس را تشریح کرد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران در مصاحبه ای با یک رسانه آمریکایی درباره ساز و کار اروپایی ها برای تسهیل ادعایی تجارت با ایران اظهار نظر کرد.

همتی در مصاحبه با المانیتور درباره ساز و کار مالی موسوم به اینستکس گفت: من به این نتیجه رسیده ایم که مسئله به اینستکس و ساز و کار آن مربوط نیست. مسئله این است که اروپایی ها ظاهراً برای برنامه هایشان به اجازه آمریکا نیاز دارند.

رئیس بانک مرکزی ایران درباره پیشنهاد خط اعتباری 15 میلیارد دلاری فرانسه برای حفظ برجام گفت: بستگی به اروپا و آمریکا دارد که بخواهند آن را اجرایی کنند.

سه کشور اروپایی طرف برجام از 11 بهمن ماه ساز و کاری به نام اینستکس INSTEX را برای تسهیل مبادلات تجاری با ایرن راه اندازی کرده اند.

اینستکس سرواژه ای است که از قرار دریافت حروف ابتدایی عبارت Instrument in Support of Trade Exchange به معنای ابزاری برای حمایت از مبادلات تجاری تشکیل شده است.

این نهاد در فرانسه ثبت شده و مقر آن در پاریس است. اداره آن بر عهده آلمان است و انگلیس هم به عنوان سهامدار در آن مشارکت خواهد داشت. ریاست این کنسرسیوم مالی را پر فیشر، مدیر سابق کومرتس بانک آلمان بر عهده خواهد گرفت.

اروپایی ها ثبت این کانال ویژه را با تأخیر فراوان آغاز کردند و از وعده های اولیه برای پوشش دادن مبادلات نفت با ایران عقب نشینی کرده اند.

همتی در مصاحبه با المانیتور گفت: ما برای اینکه بهانه ای دست اروپایی ها ندهیم نهاد متناظر اینستکس را زودتر از اروپایی ها راه اندازی کرده، مدیر آن را مشخص کردیم و سرمایه لازم برای آن را اختصاص داریم.

وی اضافه کرد: اروپایی ها بعد از تأخیر طولانی مدت چهار ماهه آماده شدند و یک مبادله 4 میلیون دلاری از طریق اینستکس انجام شد که از طریق آن ما اقدام به خرید دارو برای یکی از استان ها کردیم. بعد از آن هیچ مبادله ای انجام نشده است.

همتی شرح داد: اروپایی ها همیشه ادعا می کنند که باید کار را با کالا هایی آغاز کنند که مشمول تحریم ها نیستند، ولی اینستکس دقیقاً برای تسهیل مبادلات کالا های تحریم شده راه اندازی شد؛ بنابراین من مطمئن نیستم که اینستکس ابزاری فوق العاده و خاص برای ایران باشد.

رئیس بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که چرا هیچ مبادله ای بعد از مبادله اول انجام نشده گفت: چون آن ها هیچ پولی به اینستکس اختصاص ندادند. ما به اروپایی ها گفتیم که یا باید بر اساس یک توافق پیش خرید اقدام به راه اندازی خط اعتباری کنند یا اینکه به صورت مستقیم نفت ما را خریداری کنند. با این وجود به نظر می رسد که آمریکا اجازه این ها را نداده و اروپایی ها ادعا می کنند که هنوز آمریکا به آن ها اجازه این کار را نداده است. احساس من این است که اروپایی ها عزمی برای اینکه مستقل عمل کنند ندارند.

همتی در پاسخ به این سوال که آیا درباره اینستکس خوش بین نیست گفت: من به این نتیجه رسدیه ام که مسئله به اینستکس و ساز و کار آن مربوط نیست. مسئله این است که اروپایی ها ظاهراً برای برنامه هایشان به اجازه امریکا نیاز دارند. آن ها نتوانسته اند راه حلی برای این مشکل پیدا کنند. به این دلیل است که دلیلی برای خوش بین بودن نمی بینم.

همتی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا خبر تازه ای درباره خط اعتباری 15 میلیارد دلاری فرانسه دارد یا خیر گفت: فرانسه تلاش های زیادی در این زمینه کرده و ما به آن ها گفته ایم در صورتی این را قبول می کنیم که نفت ما را پیش خرید کنند.

وی اضافه کرد: ما می خواهیم نفتمان را صادر کنیم و اگر آن ها نمی خواهند نفت ما را خریداری کنند، هیچ فایده ای در این نمی بینم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 495

به "همتی آخرین وضعیت اینستکس را تشریح کرد" امتیاز دهید

1 کاربر به "همتی آخرین وضعیت اینستکس را تشریح کرد" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همتی آخرین وضعیت اینستکس را تشریح کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید