شبکه ملی اطلاعات در تضاد با اینترنت نیست

به گزارش مجله زیبایی زندگی، معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی بر عدم تضاد راه اندازی شبکه ملی اطلاعات با اتصال به اینترنت جهانی در کشور تاکیدکرد.

شبکه ملی اطلاعات در تضاد با اینترنت نیست

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، عباس آسوشه در نشست علمی شبکه ملی اطلاعات و اینترنت در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: پیش از مصوبه سال 1392 شورای عالی فضای مجازی کشور، شبکه ملی اطلاعات به عنوان کل فضای مجازی مطرح بود و به همین دلیل خدماتی همچون دولت الکترونیک، سلامت الکترونیک و تجارت الکترونیک در کنار خدمات ارتباطی و اطلاعاتی جزئی از آن اعلام شد.

وی گفت: براساس مصوبه سال 1392 جلسه پانزدهم شورای عالی فضای مجازی کشور تعریف متفاوتی برای اجرایی شدن آن ارائه شد تا قابلیت پیاده سازی پیدا کند که براساس این تعریف؛ شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت ارتباطی فضای مجازی کشور مطرح شد.

معاون مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به این که براساس این تعریف، شبکه ملی اطلاعات مترادف با فضای مجازی کشور نیست، توضیح داد: شبکه ملی اطلاعات بخش زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی کشور است و خدماتی همچون دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک جزء شبکه ملی اطلاعات محسوب نشده، بلکه بر بستر آن ارائه خواهند شد.

اینترنت یک سرویس در شبکه ملی اطلاعات است

آسوشه با تاکید بر اینکه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات تضادی با اینترنت نداشته بلکه اینترنت یک سرویس در این شبکه است، گفت: در تعریف و الزامات آن که در سال 1392 مصوب شده به صراحت به این موضوع پرداخته شده که با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، اینترنت کشور قطع نخواهد شد و صرفا بر این مساله تاکید دارد که اگر کاربران احتیاج به اطلاعاتی در داخل کشور دارند باید برای دسترسی، ترافیک در داخل کشور حفظ گردد.

وی با بیان اینکه در واقع پیش تر شما برای دست یابی به سایت های داخل کشور به دلیل مهندسی نامناسب ترافیک با وارد شدن به اینترنت مجبور به خروج ترافیک داخلی بودید، گفت: اگر به دنبال حذف اینترنت در شبکه ملی اطلاعات بودیم تاکید بر این نداشتیم که اطلاعاتی که درون کشور میزبانی شده باید قابل دسترسی توسط پروتکل اینترنت باشد و تحت آن توسعه یابد.

تاکید تمامی کشورهای توسعه یافته به راه اندازی شبکه اطلاعات داخلی

معاون مرکز ملی فضای مجازی با بیان این که اجرای شبکه ملی اطلاعات به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات واگذار شده و خدمات روی آن همچون دولت الکترونیک، سلامت الکترونیک، آموزش الکترونیک و تجارت الکترونیک متولی خود را دارد، گفت: شبکه ملی اطلاعات برآمده از یک تفکر و زاده نگاه اعضای شورای عالی فضای مجازی در کشور نیست بلکه در جهان بسیاری از کشورها نسبت به آن اقدام کردند که البته خوشبختانه ما در طرح این مساله بسیار جلوتر از بسیاری از کشورهای پیشرفته از جمله فرانسه و آلمان هستیم.

آسوشه با اشاره به شبکه ملی اطلاعات کشورهای کره جنوبی، انگلیس، آلمان، چین، روسیه و فرانسه گفت: کره جنوبی خیلی پیش تر شبکه ملی اطلاعات خود را با مشخصه حفظ ترافیک داخلی در درون کشور و ارتباط آن به اینترنت راه اندازی نموده و براساس اعلام این کشور بیش از 80 درصد ترافیک آنها داخلی است. همچنین در مدل مفهومی شبکه ملی اطلاعات کشور انگلیس آمده که شبکه دولت نباید به هیچ شبکه ای متصل باشد و صرفا به شبکه پرتال عمومی این کشور برای ارائه سرویس به مردم اتصال دارد و برای شبکه خود سطح بندی ایجاد نموده است. این در حالی است که انگلیس مجری اصلی سیاست های آمریکا در منطقه است.

وی اضافه نمود: براساس سخنرانی نخست وزیر فرانسه - مکرون در کنفرانس IGF (2018) دو مدل اینترنت در جهان وجود دارد که یکی آمریکایی است و در آن گمنامی و عدم شفافیت ملموس است و یک اینترنت چینی که بسیار محدود است. بنابراین اروپا باید برای ایجاد یک اینترنت مابینی(آمریکایی و چینی) فکر کند. این در حالی است که حتی دولت ترامپ نیز اعلام نمود که باید شبکه دولت در کشور برای حفاظت از داده های آمریکایی ها ایجاد گردد.

ویژگی های شبکه ملی اطلاعات چیست

آسوشه با اشاره به مزایای شبکه ملی اطلاعات برای کاربران در کشور اضافه نمود: شفافیت در تمامی لایه ها، مسئولیت پذیری کاربران و ارائه دهندگان سرویس، کیفیت مناسب، تاب آوری و امنیت و سالم سازی از مزایای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در کشور است.

وی با بیان این که مردم جدا از حاکمیت و راستا تصمیم گیری نیستند، گفت: پیشتر در جهان حکمرانی به دولت ها اختصاص داشت اما امروز حکمرانی باید بین تمام نقش آفرینان فضای مجازی تقسیم گردد و شرکت هایی که خدمت ارائه می نمایند، کاربران و دولت هر کدام بخشی از حکمرانی هستند و حکمرانی باید در تمام کاربران و جوامع مدنی جریان یابد.

معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی تاکید نمود: طرح مسائلی همچون فیشینگ و کلاهبرداری های اینترنتی در کشور به دلیل نبود شفافیت در این فضا است که در تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات برای حل این مهم به صراحت خواسته شده است.

آسوشه با اشاره به خدمات ارتباطی بر بستر شبکه ملی اطلاعات گفت: خدماتی همچون خدمات ارتباطی (ثابت و سیار، خدمات خاص برای تجارت) خدمات پایه کاربردی و پرکاربرد (موتور جستجو، پیغام رسان ها، مراکز نگهداری داده، سیستم عامل ، ویروس یاب) روی این شبکه پیش بینی شده که هنوز سرویسی که بتواند احتیاجهای مردم را به خوبی و با کیفیت مناسب تامین کند در کشور وجود ندارد. البته در حوزه ویروس یاب خوشبختانه هم تراز نمونه های جهانی حرکت کردیم و امیدواریم سایر خدمات پایه کاربردی کشور هم در این سطح بتوانند فعالیت نمایند.

شبکه ملی اطلاعات مولد اشتغال و ثروت است

وی با بیان این که اقتصاد و استقلال شبکه ملی اطلاعات از مهمترین مباحث در سند تبیین الزامات این شبکه است، اضافه نمود: شبکه ملی اطلاعات مولد اشتغال و ثروت است و اقتصاد دیجیتال می تواند GDP کشور را متحول کند که متاسفانه تا به امروز به این وجه از شبکه پرداخته نشده است.

معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی تاکید نمود: فضای مجازی می تواند استارت آپ ها و کسب و کار های کوچک کشور را حمایت نموده و سطح اشتغال در جوانان را با هزینه بسیار پایین رشد دهد. در واقع بدون طراحی مناسب برای این فضا نمی توان به این رشد اشتغال در کشور دست یافت؛ براین اساس در زمان اختلالات شبکه اینترنت کسب و کارهای کوچک در کشور با ضرر و زیان روبرو شدند.

آسوشه گفت: دولت با پیگیری های لازم و تصویب سندهای بالادستی در جلسات شورای عالی فضای مجازی و پیگیری های اجرایی مانع ایجاد بحران جدی در زمان اختلالات اینترنت در کشور شد تا کمترین مسائل را زمان قطعی داشته باشیم که البته این اقدامات می توانست بهتر، کامل تر و مفیدتر باشد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 665

به "شبکه ملی اطلاعات در تضاد با اینترنت نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه ملی اطلاعات در تضاد با اینترنت نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید