تور جمهوری چک: شوک بزرگ موزه ملی پراگ، نگهداری از الماس های قلابی!

به گزارش مجله زیبایی زندگی، نگهداری از الماس بدلی به جای الماس واقعی

خبرگزاری ها اعلام کردند که الماس ها و یاقوت هایی که در موزه ملی پراگ و در کشور چک نگهداری می شوند، همگی تقلبی هستند. بیشتر افرادی که از این موزه بازدید می کردند، براساس تمام اطلاعاتی که از طرف این موزه در اختیار عوام مردم و خبرگزاری ها تا به الان گذاشته می شده است، با تصور این که تمامی سنگ های قیمتی این موزه واقعی هستند، به بازدید این بخش از موزه می رفتند ولی حالا…! در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید تا به اتفاق هم از جزئیات خبر سنگ های تقلبی در موزه ملی پراگ آگاه شویم .

تور جمهوری چک: شوک بزرگ موزه ملی پراگ، نگهداری از الماس های قلابی!

با ما سفر کنید و با تور جمهوری چک از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای پراگ را ببینید.

سنگ های تقلبی!

الماس ها و یاقوت های کبودی که در موزه ملی چک در پراگ نگهداری می شدند و به تصور عموم، میلیون ها دلار ارزش داشتند در کمال تعجب، تقلبی از آب در آمدند.

مدیران این موزه به تازگی اعتراف نموده اند که، الماس 5 قیراطی که از طریق موزه در سال 1968 تا به الان نگهداری می شود، فقط یک تکه شیشه تراش خورده است و به هیچ عنوان الماس نیست.

دراین مابین، 1 عدد یاقوت کبود 19 قیراطی که 7 هزار پوند ارزش دارد و در سال 1978 خریداری شده است، تعیین شده است که تنها یک تیکه شیشه بدلی مقرون به صرفه قیمت است و بهای فعلی آن فقط تنها برابر با درصد کمی از قیمت اصلی آن می باشد! این خبر برای اولین بار در سایت HlidaciPes.org رسانه ای شد.

در حال حاضر تصور می شود که بیش از نیمی از مجموعه سنگ های با ارزش مجموعه و علی الخصوص یاقوت های موزه ، تقلبی باشند.

هنوز تعیین نشده است که این سنگ های تقلبی چگونه به موزه رسیده اند و سنگ های واقعی اصلا وجود دارند و یا این ها به خاطر فقدان سنگ های اصلی، جایگزین آنان شده است.

به هر حال این امکان نیز در دست آنالیز است و دور از فکر هم نیست که این سنگ ها را در زمان خرید به درستی آنالیز ننموده باشند. در این مابین اما پر رنگ ترین فرضیه ای که وجود دارد و کارآگاهان زیادی را مشغول به خود نموده است این است که این احتمال هم وجود دارد که سنگ های اصلی از طریق دزدان، جایگزین جواهرات واقعی شده باشند.

تا به الان بعد از درز این خبر به رسانه های دنیای، تمام سنگ های قیمتی موزه ملی پراگ مورد آنالیز قرار گرفته اند و حاصل بازرسی از تعدادی از این 5 هزار جواهر و سنگ قیمتی موزه که تا به الان در مرکز جمهوری چک نگهداری می شوند، این است که تعداد زیادی از آن ها تا به الان تقلبی اند.

بسیاری از کارشناسان هنری و تاریخی این موضوع را بسیار عجیب توصیف نموده اند تا جایی که کریستوفر ای. مارینلو، وکیل و مدیر اداره بین المللی ترمیم هنر، که از قضا یکی از معروف ترین متخصصان بازیابی اموال فرهنگی به سرقت رفته نیز هست، این پرونده را بسیار شگفت انگیز توصیف نموده است.

وی در این زمینه گفته است که: این پرونده به تنهایی، موضوع بیش از نیم قرن اشتباه مسئولان و کارکنان موزه است. اصلا معلوم نیست که این پرونده به کجا می خواهد برسد. مارینلو در این زمینه افزود که: این کارها معمولا از طریق افرادی که در داخل مجموعه هستند انجام می شود زیرا، دسترسی در زمان های زیاد به این اشیاء، باعث می شود که مجرمان، جرایم خود را به گونه ای انجام دهند که کسی آن ها را نبیند و کسی حتی شک هم نکند.

در هیمن میان موزه های مختلف دنیا به خاطر اتفاقی که در موزه پراگ افتاده است، نگران شده اند و احساس خطر جدی نموده اند. قرار است که بیشتر موزه های دنیا با پیشرفت های تکنولوژی آشتی نموده و مقدار ضریب امنیتی خود را بالاتر ببرند.

مارینلیو می گوید که: در صورت انجام بازرسی های قانونی روی کلکسیون های موسسات و موزه های دیگر، بی شک موارد مشابه بیشتری را کشف خواهیم کرد.

رئیس بخش سنگ های قیمتی موزه پراگ، ایو ماکک اذعان داشته است که: آن چه که در حل حاضر در این موزه قرار گرفته است یک یاقوت کبود است، اما در آن سال موزره سنگی طبیعی خریداری کرد به این ترتیب، سنگ طبیعی که در زمان تهیه از طریق موزه در دهه 1970 به ثبت رسید، این سنگ نیست.

سنگ فعلی که داریم کاملا به صورت مصنوعی درست شده است، بنابراین آن ارزشی که ما و دیگران درباره فکر می کردیم را ندارد. این سنگ تقلبی، در آن موقع به قیمت 200 هزار کرون خریداری شد. سنگ اصلی، امروزه می توانست بیش از 10 میلیون دلار ارزش داشته باشد.

الماس زیبایی که ما فکر می کردیم یک الماس 5 قیراطی است، در کمال تعجب و واقعیت تنها یک شیشه ساده است که همچون یک الماس برش خورده است. تمامی مسئولین این موزه می گویند که آن ها نمی دانند که این اشیاء تقلبی چگونه سر از موزه در آورده اند و در حال حاضر، مسئولان این موزه به همراه پلیس مشغول انجام تحقیقات در این زمینه هستند.

البته قابل ذکر است که این ابهام وجود دارد که معلوم نیست که آیا موزه از همان ابتدای خرید این جواهرات، سنگ بدلی خریداری نموده است یا این که در ادامه کار این سنگ های تقلبی با سنگ های اصلی عوض شده اند. این ابهام وجود دارد که آیا کارکنان موزه در آن موقع تخصص لازم برای تشخیص بدلی بودن سنگ ها را داشته اند یا نه؟ اصلا کارشناس سنگ ها را خریده است یا خیر؟

فردی که در زمان خرید سنگ ها مسئول این کار بوده است، اکنون در گذشته است. رادیو پراها در گزارش خود آورده است که این کلکسیون از همان ابتدا، به صورت قفل شده و با کلید مخصوص نگهداری می شده است.

تا به الان که این خبر برای شما نگارش می شود، موزه پراگ توانسته است که 400 عدد از 5 هزار سنگ موجود در موزه خود را آنالیز کند و انتظار می رود که آنالیز کامل کلکسیونسنگ ها تا سال 2020 تکمیل شود.

یکی از مواردی که بسیار مورد توجه مردم ورسانه ها قرار گرفته است این است که میشل استیلیک، معاول مدیر موزه در هنگام صحبت با برنامه رادیویی پراها، بسیار کوشش می کرد که این موضوع را کم اهمیت جلوه دهد.

او گفت: هنگامی که شما کلکسیونی که از 20 میلیون اثر قیمتی و هنری تشکیل شده است، را در اختیار دارید این احتمال بسیار وجود دارد که چند مورد از آن ها دارای مشکلاتی باشند. این اتفاقات، عادی است وهمیشه هست.

ما همچنان به بازرسی های خود ادامه می دهیم. وی در ادامه با طعنه و شوخی افزود: فکر می کنم که در انتهای این بازرسی ها و در سال 2020، نمایشگاهی از سنگ های تقلبی این موزه و موزه های دیگر دنیا بخواهیم برپا کنیم!

منبع: الی گشت
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1984

به "تور جمهوری چک: شوک بزرگ موزه ملی پراگ، نگهداری از الماس های قلابی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور جمهوری چک: شوک بزرگ موزه ملی پراگ، نگهداری از الماس های قلابی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید