فرمانده شبه نظامیان کرد سوریه: آمریکا به دنبال نفت نیست

به گزارش مجله زیبایی زندگی، با آنکه رئیس جمهور آمریکا اخیرا گفت، ما نفت سوریه را عرضه خواهیم کرد، فرمانده کل شبه نظامیان کُرد در این کشور می گوید آمریکا قصد ندارد نفت سوریه را تصاحب کند.

فرمانده شبه نظامیان کرد سوریه: آمریکا به دنبال نفت نیست

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مظلوم کوبانی فرمانده کل شبه نظامیان کُرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) ادعایی عنوان کرد که قبلا آمریکا به نوعی آن را تأیید نموده است.

کوبانی درباره منصرف شدن آمریکا از تصمیم خروج نظامیان خود از سوریه ادعا کرد که علت اصلی، طبیعتا نفت نیست. همه می دانند که آمریکا به نفت نیازی ندارد. آنان می گویند که نمی خواهند این نفت به دست داعش و نظام سوریه یا سایر نیروها بیفتد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در آستانه عملیات نظامی ترکیه علیه شبه نظامیان کُرد مستقر در شمال سوریه، گفت نیروهای آمریکایی این منطقه را ترک می نمایند. در پی این تصمیم، نظامیان آمریکایی پایگاه های خود در شمال و شمال شرق سوریه را رها نموده و شروع به خروج از سوریه کردند.

با این وجود، ترامپ اخیرا گفت واشنگتن برای محافظت از نفت سوریه، تعداد محدودی نظامی را در شمال این کشور حفظ می نماید. وی گفته بود که ما از نفت محافظت نموده ایم و بنابراین، شمار کمی از نیروهای آمریکایی در مناطقی که در آنها نفت وجود دارند باقی خواهند ماند و ما از این مناطق حراست خواهیم کرد و در آینده تصمیم می گیریم که با آن چکار کنیم. او همچنین گفته است که نفت دوست دارد و نفت سوریه را عرضه خواهد نمود.

پیش از این لیندسی گراهام از سناتورهای نزدیک به ترامپ گفته بود که واشنگتن نمی خواهد منابع نفتی شمال سوریه به کنترل دولت مرکزی یا ایران درآید. ترامپ پیشتر از دولت های سابق آمریکا به دلیل اینکه نفت غرب آسیا را به کنترل خود درنیاوردند، انتقاد نموده بود.

کوبانی در ادامه و در گفت وگو با شبکه خبری رووداو مدعی شد که ما می دانیم علت باقی ماندن نیروهای آمریکایی [در شرق سوریه] نفت نیست، و این دو ارتباطی به هم ندارد... بهتر است آمریکایی ها در اینجا بمانند تا بخشی از موازنه [در این منطقه] باشند.

وی با بیان اینکه بهتر است نیروهای آمریکایی تا زمان دستیابی راهکار بحران سوریه و تدوین قانون اساسی جدید در سوریه باقی بمانند ، درباره سیاست آمریکا در قبال ترکیه توضیح داد: آمریکا باید از ثقل خود در این مسئله (تجاوز ترکیه) استفاه می کرد و به ترکیه می گفت که شما نمی توانید حمله کنید. یک جمله از سوی رئیس جمهور ترامپ کافی بود که به اردوغان بگوید حمله نکن... ولی آمریکا علاقه ای ندارد به روابط و منافعش با ترکیه خللی ایجاد گردد.

این فرمانده کُرد ادامه داد: زمانی که [ترامپ] بین منافع ملت کُرد و منافع ترکیه مقایسه کرد، ترکیه را انتخاب کرد، نه ملت کُرد را... آمریکایی ها می گویند که اگر ترکیه حملات بزرگتری شروع کرد، ما تحریم ها را اجرایی خواهیم کرد. ترکیه کم کم در حملات خود پیشروی می نمایند و آمریکا دلیلی برای اعمال تحریم ها نمی بیند. این نقدی است که به آمریکا داریم.

شروط ادعایی کُردها برای توافق با دولت سوریه

کوبانی در بخش دیگری از این مصاحبه به روابط شبه نظامیان کُرد با دولت سوریه پرداخت و گفت: برای اینکه با دولت سوریه به توافق برسیم دو شرط اصلی داریم: نخست، اینکه [گروه موسوم به] خودمختار [کُرد] ، در قالب قانون اساسی، بخشی از مدیریت کلی سوریه باشد. دوم اینکه نیروهای دموکراتیک سوریه مانند یک نهاد، دارای استقلال باشند.

وی در ادامه ادعاهای خود، توضیح داد که دولت سوریه اما تمایل دارد که این نیروها، در قالبهای افراد، اشخاص و فرماندهان به ارتش [سوریه] بپیوندند. ولی ما نمی توانیم چنین چیزی را بپذیریم.

این فرمانده کُرد در انتها مدعی شد که وظیفه دولت سوریه این نیست که ترکیه را مجبور به توقف [عملیات] کند. مأموریت، سلاح و تجهیزات آن (ارتش سوریه) برای این مسئله نیست. آمدنش به منطقه مرزی [با ترکیه] سیاسی است، نه نظامی.

اشاره کوبانی به استقرار ارتش سوریه در مرزهای مشترک با ترکیه است که بر اساس توافق سوچی انجام شده است. پس از شروع تجاوز ترکیه به شمال سوریه، آمریکا پشت کُردها را خالی کرد و مجبور شدند با دولت سوریه وارد مذاکره شوند تا نیروهای ارتش سوریه برای مقابله با حملات ترکیه، در مناطق مرزی مستقر گردد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 538

به "فرمانده شبه نظامیان کرد سوریه: آمریکا به دنبال نفت نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمانده شبه نظامیان کرد سوریه: آمریکا به دنبال نفت نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید