چاووش اوغلو: در برابر تحریم ها از ایران حمایت نموده ایم خبرنگاران

به گزارش مجله زیبایی زندگی، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی بر ادامه همکاری کشورش با ایران به منظور دستیابی به بعضی ظرفیت های منطقه ای تأکید و در مورد احیای برجام ابراز امیدواری کرد.

چاووش اوغلو: در برابر تحریم ها از ایران حمایت نموده ایم خبرنگاران

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبر گزاری دانشجو، مولود چاووش اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در نشست مجمع گفتگوی تهران که به میزبانی ایران امروز (سه شنبه) بر گزار شد، در اظهاراتی بر همکاری بین کشور های منطقه به خصوص همکاری کشورش با ایران تأکید کرد.

چاووش اغلو در ابتدای صحبت های خود به بیماری کووید-19 و ضرورت همکاری های بین المللی و منطقه ای در دوران پسا کرونا اشاره نمود و گفت که افزایش همکاری های منطقه ای برای همه منفعت دارد.

وزیر امور خارجه ترکیه در این خصوص گفت که احتیاجی نیست برای این گونه همکاری ها از ابتدا آغاز کنیم بلکه طرح ها و مکانیسم های ارزشمندی در حال حاضر وجود دارند که می توان بر اساس آن ها پیش رفت.

وی در ادامه به کریدور میانی خزر که از دریای سیاه و خزر عبور می نماید اشاره نمود و این کوریدور را راهی برای عادی سازی روابط تجاری منطقه با اتحادیه اروپا دانست.

چاووش اغلو در این خصوص گفت: برداشتن محدودیت های تجاری و حمل و نقل بین دو اقتصاد دنیا اهمیت بالایی دارد.

وی اضافه کرد: دلیل اینکه من در حال ملاقات با مقام های ایرانی، آذربایجانی، روسی، ترکمنستانی و گرجستانی و... هستم این است که همه مشتاق هستند با این مسئله همراه شوند.

چاووش اغلو گفت: همین طور همکاری های مالی آنان، این ظرفیت را به وجود می آورد که ارتباطات و همکاری های منطقه ای ارتقا یابد. ما به این مسائل با یک تعهد جدید احتیاج داریم.

وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه به همکاری ایران و ترکیه در این زمینه ها اشاره نمود و گفت: ما به همکاری خود با ایران و دیگر بازیگران آسیایی ادامه می دهیم تا به این ظرفیت ها دست یابیم.

وی اضافه کرد: ظرفیت های مالی زیاد هستند، اما بدان معنا نیست که دستیابی به آن ها آسان است. مسئله اصلی ماهیت سیاست ها و انتخاب ابزار ها از سوی بازیگران است.

چاووش اغلو در ادامه سیاست کشور های منطقه را به دو نوع سازنده و غیر سازنده تقسیم کرد و گفت: سیاست های سازنده می توانند موتور صلح و دیپلماسی باشند.

وی گفت: ایران و ترکیه به عنوان دو قدرت منطقه ای مهم، مذاکرات سیاسی نزدیک خود را در مورد مسائل منطقه ای ادامه داده اند... این مسئله همچنین برای امنیت و ثبات منطقه و فراتر از آن کاربرد دارد.

وزیر خارجه ترکیه اضافه کرد: ممکن است ما اختلافاتی بر سر بعضی مسائل خاص داشته باشیم که البته طبیعی است، اما هیچ وقت تعامل با یکدیگر را قطع نمی کنیم.

وی در مورد تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران هم گفت: از ابتدا در مقابله با تحریم های یکجانبه از ایران حمایت نموده ایم و ترکیه از اجرای کامل برجام حمایت نموده است.

وی اضافه کرد: در واقع برجام به لطف توافق اولیه میان ایران، ترکیه و برزیل و مذاکرات 5+1 شکل گرفت. اکنون ما از نیت اعلام شده دولت جدید آمریکا برای باز گشت به برجام حمایت می کنیم. ما امیدوار هستیم که فرمول مشترکی با توافق طرفین، موجب احیای برجام گردد.

وی در انتها نیز سخنانی در مورد حقوق دریایی ترکیه در شرق مدیترانه و تنش های کشورش با یونان اظهار کرد.

دو هفته گذشته بود که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه خواهان لغو تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران شد.

اردوغان طی سخنرانی در چهاردهمین نشست سران سازمان همکاری مالی (اِکو) گفت: انتها تحریم هایی که به صورت یکجانبه بر ایران اعمال شده و همچنین بازگشت تمام طرف ها به برجام و اجرای مسئولیت های ذیل آن، به رونق مالی و ثبات منطقه ما یاری می نماید.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی رغم مخالفت های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده های خود برای جبران آثار این خروج عمل نکردند. جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی عملی کشور های اروپایی در 5 گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

ایران اخیراً از روز پنج اسفندماه اظهار داشت اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می نماید. اقدام ایران در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران است که طرف های ایران در برجام را به لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بند های 26 و 36 برجام ملزم می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1573

به "چاووش اوغلو: در برابر تحریم ها از ایران حمایت نموده ایم خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاووش اوغلو: در برابر تحریم ها از ایران حمایت نموده ایم خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید