نحوه حمایت از کسب و کارهای صنعت حمل و نقل هوایی

به گزارش مجله زیبایی زندگی، معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری درباره برآورد میزان خسارات وارده به صنعت هوانوردی در پی شیوع ویروس کرونا گفت: با توجه به اینکه این صنعت، به ارتباطات با جهان وابسته است، میزان خسارات قابل برآورد نیست و به کل صنعت هوانوردی جهان و به طور کلی حمل و نقل، زیان وارد شده است. به عنوان مثال می توان یکی از دلایل کاهش قیمت نفت در جهان را کاهش تقاضای حمل و نقل دانست چون یکی از مهمترین موارد مصرف انرژی، بخش حمل و نقل است .

نحوه حمایت از کسب و کارهای صنعت حمل و نقل هوایی

مرتضی دهقان اضافه نمود: با زمین گیر شدن بسیاری از هواپیماها در جهان روبرو شده ایم و در کشور ما نیز که همه ساله در این فصل سال با اوج تقاضای سفرهای هوایی روبرو بودیم، در حال حاضر پروازها با 20 تا 30 درصد ظرفیت انجام می شود.

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: این شرایط صرفاً به شرکت های هواپیمایی ایرانی محدود نیست و شرکت های هواپیمایی منطقه از جمله امارات و ترکیش ایر نیز با همین مشکل روبرو شده اند.

دهقان توضیح داد: متأسفانه سایر زیرمجموعه ها یا فعالیت های مالی وابسته به صنعت هوانوردی از قبیل شرکت های هندلینگ، خدمات فرودگاهی، تاکسی های فرودگاه، شرکت های کترینگ، شرکت های تعمیر و نگهداری هواپیما، غرفه داران فرودگاه ها و… نیز دچار خسارت شده اند.

معاون سازمان هواپیمایی در مورد این موضوع که بخشنامه های بعضی شرکت های هواپیمایی درباره دستورالعمل استرداد بلیت هواپیما به مسافران بدون کسر جریمه، محدودیت زمانی تا قبل از سفرهای نوروزی داشته و بعضی ایرلاین ها، از مردم بابت کنسلی بلیت، خسارت کسر می کردند، تأکید کرد: قطعاً این بخشنامه های صادره از سوی ایرلاین ها باطل بوده و قابل انجام نیست چون کسی در آن مقطع زمانی در ابتدای اسفند فکر نمی کرد که این ویروس تا انتهای اسفند گریبانگیر مردم باشد؛ اما در حال حاضر همه شرکت های هواپیمایی در حال ابطال پروازهای نوروزی بدون کسر خسارت کنسلی هستند، ما هیچ ایرلاین داخلی نداریم که بلیت را با کسر خسارت، کنسل کند.

به گفته دهقان، مشکل بعضی ایرلاین ها در حال حاضر کمبود نقدینگی است که سبب شده تا در بازگرداندن هزینه بلیت های کنسل شده با مشکل روبرو شوند، ولی اصل موضوع استرداد بلیت بدون کسر خسارت را همه ایرلاین های ایرانی پذیرفته و به آن متعهد هستند. اما به دلیل نبود نقدینگی، ممکن است زمان بازگرداندن هزینه بلیت بین 24 ساعت تا یک هفته زمان ببرد. اگر هم بصورت موردی کسی شکایت کند، اکثراً به اختلاف بین آژانس و ایرلاین برمی شود که ما پیگیری می کنیم.

وی یادآور شد: موضوع استرداد هزینه بلیت به مردم بدون کسر خسارت، برای بار دوم به شرکت های هواپیمایی ابلاغ شده است؛ همچنین بر اساس دستور وزیر راه و شهرسازی، امکان انتقال زمان سفر بر اساس تمایل مسافر به زمان های دیگر هم وجود دارد.

دهقان مضمون یکی دیگر از بخشنامه های کرونایی سازمان هواپیمایی را الزام ایرلاین ها، فرودگاه ها و شرکت های هندلینگ به ضدعفونی کردن همه روزه هواپیماها و فضاهای فرودگاهی اعلام نمود و اضافه نمود: گروه های نظارتی همه روزه این فرایند را نظارت می نمایند. البته از نظر تأمین مواد ضدعفونی نماینده با مشکل و محدودیت روبرو هستیم.

این مقام مسئول در سازمان هواپیمایی کشوری اعلام نمود: اگر مسافر مشکوک به کرونا در هواپیما مشاهده شود، از انجام سفر وی جلوگیری شده و کل هزینه بلیت بدون کسر وجه کنسلی به وی عودت داده می شود.

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری درباره مصوبه شورای پول و اعتبار برای حمایت از صنعت هوانوردی که از انتشار ویروس کرونا تحت تأثیر قرار گرفته، اظهار کرد: قرار شده تا کلیه فعالیت ها و کسب وکارهای زیرمجموعه صنعت هوانوردی تحت شمول این مصوبه قرار بگیرد؛ البته هنوز دستورالعمل اجرایی آن به سازمان هواپیمایی ابلاغ نشده اما می بایست ابتدا خسارات وارده برآورد شود، به خصوص که برآورد حجم خسارت وارده، به مدت زمان ادامه این فرایند هم بستگی دارد.

وی در مورد نقش ادامه پروازهای یکی از ایرلاین ها به چین در شیوع کرونا گفت: این شرکت هواپیمایی در راستای بازگرداندن هموطنانمان از چین تعدادی پرواز را انجام داد ولی بلافاصله پس از ابلاغ اتمام فروش سیستمی، پروازهای برنامه ای به چین را قطع کرد اما ازخودگذشتگی هم انجام داد و برای بازگرداندن دانشجویان و ایرانیان مقیم چین، پروازهایی را ترتیب داد، پروازهای بعدی هم باری بود و برای انتقال یاری های اقلام بهداشتی به ایران انجام شد که نشان می دهد این ایرلاین مطابق مقررات ستاد مبارزه با کرونا رفتار نموده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 897

به "نحوه حمایت از کسب و کارهای صنعت حمل و نقل هوایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه حمایت از کسب و کارهای صنعت حمل و نقل هوایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید