هفتمین سالگرد جنگ یمن؛ تثبیت بازدارندگی انصارالله و رویاهای بر باد رفته عربستان

به گزارش مجله زیبایی زندگی، جنگ یمن در حالی وارد هفتمین سال خود می گردد که انصارالله با تثبیت معادله بازدارندگی، عربستان و متحدانش را در شوکی فرو برد که آنها را مجبور نموده به هر قیمتی برای فرار از این مخمصه دست و پا بزنند.

هفتمین سالگرد جنگ یمن؛ تثبیت بازدارندگی انصارالله و رویاهای بر باد رفته عربستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در تاریخ 26 مارس 2015 برابر با 6 فروردین 1394 ائتلافی از کشورهای عربی به سرکردگی عربستان با یک حمله هوایی موسوم به عملیات طوفان قاطعیت شروعگر جنگ ویرانگر یمن بود که اکنون وارد هفتمین سال خود شده است. این عملیات در ابتدا به منظور بازگرداندن عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن که از نزدیکان دولت سعودی است و البته علیه ملت و جنبش انصارالله و کمیته های مردمی یمن شروع شد. کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به جز عمان به همراه مغرب٬ مصر٬ اردن و سودان در حمله عربستان به یمن مشارکت داشتند.

اهداف و زمینه های مداخله عربستان در یمن

عربستان همیشه نقشی مداخله گرایانه در یمن داشته و این کشور را حیاط خلوت خود تلقی نموده است و به طور کلی مهم ترین جهت گیری های سیاست خارجی عربستان در قبال تحولات سیاسی یمن، بر مبنای محورهای زیر پایدار بوده است:

-عدم شکل گیری دموکراسی در یمن.

-جلوگیری از سرعت یافتن تحولات و کوشش برای مدیریت و کنترل آن.

-حفظ ساختار حکومت یمن و کوشش برای به قدرت رساندن افراد و جریانات وابسته به سعودی.

- کاهش نفوذ جنبش انصارالله و کمیته های مردمی در یمن.

بارزترین اقداماتی که ائتلاف سعودی از شروع تجاوزات خود ضد یمن انجام داده عبارتند از:

-محاصره مالی و نظامی.

-بی اعتنایی به هنجارهای حقوقی و انسانی بین المللی.

-کسب حمایت سازمان ها و قدرت های بین المللی.

-جبهه بندی سیاسی و مذهبی.

-تخریب زیرساخت های مالی و دولتی.

- حمله نظامی و کشتار غیرنظامیان.

بعضی اقدامات عربستان در تخریب زیرساخت ها و اماکن غیرنظامی یمن به شکل زیر است:

-حمله به کارخانه لبنیات که در 100 متری پادگان جنبش انصارالله قرار داشته و برای اهداف غیرنظامی استفاده می شد و نیز تجاوز به 355 کارخانه دیگر.

- مورد هدف قرار دادن 7819 تاسیسات تجاری.

-حمله به 774 انبار مواد غذایی.

-حمله به 4134 زمین کشاورزی.

-بمباران بیمارستان صرواح الریفی در استان مارب.

-بمباران 130 باشگاه و تاسیسات ورزشی.

-حمله به سیلوهای گندم.

-حمله به زیرساخت های غیرنظامی از جمله نیروگاه برق صنعا.

-حمله به فرودگاه بین المللی صنعا و مورد هدف قرار دادن هواپیماهای مسافربری آن به منظور جلوگیری از ارسال یاری های خارجی به یمن.

-مورد هدف قرار دادن خطوط گاز و نفت و بنادر دریایی یمن.

-حمله به 176 تاسیسات دانشگاهی و 914 مدرسه و مراکز آموزشی.

- تخریب زیرساخت های تاریخی یمن در شهر صعده.

-تجاوز به 344 تاسیسات بهداشتی و پزشکی.

-بمباران های هوایی دشمن منجر به نابودی کامل 671 بازار مرکزی، سوختن 10998 فروشگاه تجاری مواد غذایی و 3500 مزرعه شده است.

- مورد هدف قرار دادن بیش از 1868 تاسیسات آبی و 1338 پمپ و شبکه آبی نیز موجب شده تا بیش از 14 میلیون یمنی به آب آشامیدنی پاکیزه دسترسی نداشته باشند.

- در بخش شیلات نیز ائتلاف متجاوز دشمن بیش از 100 مرکز نگهداری ماهی را تخریب نموده و بیش از 40 هزار ماهیگیر یمنی از ادامه فعالیت برای گذران زندگی محروم شده اند؛ همچنین اینکه بیش از 500 ماهیگیر نیز در سواحل یمن هنگام کار در حملات دشمن کشته شدند.

- ائتلاف سعودی با حمله به بیش از 483 مرکز بهداشتی و 92 آمبولانس، موردهدف قرار دادن تاسیسات مذهبی و آثار باستانی و تخریب بیش از 417 اثر تاریخی و باستانی و بیش از 1324 همه عرف و هنجارهای بین المللی را زیر پا گذاشته است.

-مرکز حقوق بشری عین الانسانیه یمن اخیرا گزارش داد که بر اثر حملات ائتلاف سعودی 15 فرودگاه، 16 بندر، 4764 جاده وپل، 307 نیروگاه و مولد برق، 551 شبکه و مرکز ارتباطی، 2228 منبع آب آشامیدنی هدف نهاده شده است.

-طی شش سال 571,190 منزل و 178 مرکز دانشگاهی، 1413 مسجد، 367 مرکز گردشگری و 390 بیمارستان و مرکز درمانی هدف نهاده شده است.

جنایت های ائتلاف سعودی-آمریکایی علیه غیرنظامیان یمن

درباره آخرین آمار جنایت های ائتلاف آمریکایی-سعودی علیه یمنی ها وزارت حقوق بشر در صنعا 25 ژانویه 2021 گزارشی منتشر کرد که بر اساس آن در نتیجه تجاوزات این ائتلاف ضد یمنی ها از 6 سال گذشته 16802 غیرنظامی یمنی از جمله 3753 کودک و 2361 زن جان خود را از دست داده اند. 19375 غیرنظامی نیز به شدت مجروح شده اند که 4036 تن از آنها کودک و 2994 نفر زن هستند. بیش از 3.2 میلیون نفر نیز آواره شده اند. به دنبال محاصره ظالمانه یمنی ها از سوی ائتلاف متجاوز 75 هزار یمنی که از بیماری های سخت رنج می برند به دلیل تعطیلی فرودگاه صنعا نمی توانند برای معالجه به خارج از کشور بروند. همچنین طی سالهای گذشته 42 هزار بیمار یمنی به همین علت جان خود را از دست داده اند.

این گزارش نشان می دهد که علاوه بر آن محاصره ای که دشمن سعودی-آمریکایی علیه یمنی ها اعمال نموده منجر به فوت هزاران شهروند یمنی که بیشتر آنها زن و کودک هستند در اثر نبود و کمبود دارو و نیز سوءتغذیه شدید شده که در میان بیش از 2.6 میلیون کودک رایج است. این امر درباره مادران باردار به 200 درصد رسیده است.

مخمصه عظیم سعودی ها در جنگ پس از 7 سال

اما عربستان سعودی در هفتمین سالگرد جنگ یمن هنوز نتوانسته چه به صورت درگیری میدانی و استراتژیک و چه به صورت مذاکره و چالش در عرصه دیپلماتیک از باتلاق یمن رهایی یابد. اخیرا نیز با تغییر دولت آمریکا عرصه برای سعودی ها در این جنگ تنگ شده و آنها مجبورند تحت فشارهای دولت جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا جنگ را متوقف نمایند. هرچند که مواضع دموکرات های آمریکا در حل بحران یمن بر اساس منافع واشنگتن در خاورمیانه و نیز کسب امتیاز برای عربستان است اما در هر صورت ریاض ناچار است با چشم پوشی از اهدافی که برای خود ترسیم نموده بود از این جنگ خارج گردد.

علاوه بر آن در این جنگ قدرت نرم عربستان نیز تحت الشعاع نهاده شده و پخش تصاویر بچه ها و زنان آواره یمنی چهره محافظه کار آل سعود را در برابر همه جهانیان کاملا تخریب کرد و موجب افزایش انزجار افکار عمومی از عربستان شد.

شگفتی آفرینی یمنی ها در تثبیت معادله بازدارندگی

اما جنبش انصارالله یمن به خصوص طی دو سال اخیر با انجام چندین عملیات علیه ائتلاف سعودی، قدرت بازدارندگی خود را ثابت کرد. در سال پنجم جنگ در سایه تقویت قدرت پدافندی و موشکی یمن موازنه قدرت در عرصه جنگ تغییر کرد.

نگاهی به افزایش توان موشکی و پهپادی یمن نشان می دهد که یمنی ها از حدود سه سال پیش به فراوری موشک های پیشرفته و نیز هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) پرداخته اند اقدامی که موجب رجحان نظامی در مقابله با تجاوز سعودی ها شده است.

موشک های بالدار کروز یکی دیگر از موشک های مورد استفاده رزمندگان یمنی است که توسط خود آنها ساخته و فراوری شده است. این موشک های دقیق در ارتفاع پایین حرکت می نماید؛ برد آن به 2 هزار و 500 کیلومتر می رسد و از دقت بالا در اصابت هدف برخوردار است و میزان خطای آن کمتر از یک و نیم متر است.

موشک زلزال 3 نیز از جمله موشک های ساخت یمن و جزو موشک های بالستیک است که می تواند مقادیر زیادی از مواد منفجره و کلاهک های منهدم نماینده جنگی را با خود حمل کند.

کارشناسان نظامی منطقه پیش بینی نموده بودند که تحولات به وجود آمده در جنگ یمن و دستیابی نیروهای انصارالله به فناوری ساخت موشک های پیشرفته تر، سال هفتم این جنگ را با سال های گذشته آن متفاوت کند.

اکنون با گذشت چند ماه، پیش بینی کارشناسان نظامی منطقه که در بعضی از منابع خبری منتشر شده، تحقق یافته است و انصارالله توانسته به فناوری ساخت موشک های پیشرفته تر و استفاده از قایق های تندرو دست یابد.

یمن از 2 سال گذشته توانسته در زمینه فراوری سلاح های هوایی به پیشرفت قابل توجهی برسد که پیروزی های ارتش و درماندگی دفاع هوایی عربستان را به دنبال داشته است.

در جدیدترین دستاورد وزارت کشور دولت نجات ملی یمن مورد حمایت انصارالله از فراوری خودروهای امنیتی زرهی به دست کارشناسان یمنی اطلاع داد که از کیفیت بالایی در انجام عملیات اطلاعاتی و امنیتی برخوردار است و نشان از توانمندی در فراوری دستاوردهای اطلاعاتی آنها علی رغم محاصره و حمله ائتلاف سعودی است.

ارتش و کمیته های مردمی یمن از اوت 2019 تا به امروز 6 عملیات بازدارندگی علیه عربستان سعودی و در خاک این کشور انجام داد:

-عملیات بازدارندگی نخست در اوت 2019 و در عمق 1200 کیلومتری عربستان در منطقه شرقی الدمام انجام شد. عملیات بازدارندگی دوم سپتامبر 2019 علیه تاسیسات نفتی عربستان در بقیق و خریص در شرق انجام شد و توقف 50 درصدی فراوری نفت این کشور را در پی داشته است.

-عملیات بازدارندگی سوم فوریه 2020 انجام شد و این بار ارتش و کمیته های مردمی یمن شرکت آرامکو و اهداف حساس دیگر در ینبع واقع در غرب عربستان را هدف قرار داد.

-عملیات بازدارندگی چهارم نیز در ژوئن 2020 انجام شد و وزارت دفاع، اطلاعات و پایگاه هوایی سلمان و بعضی مواضع نظامی در ریاض، پایتخت عربستان و جیزان و نجران هدف حملات موشکی و پهپادی ارتش و کمیته های مردمی یمن نهاده شد.

-عملیات بازدارندگی پنجم در فوریه 2021 و به فاصله هشت ماه پس از عملیات بازدارندگی چهارم انجام شد. به لحاظ جغرافیایی، این عملیات بار دیگر ریاض، پایتخت عربستان و دو شهر جنوبی ابها و خمیس مشیط را هدف قرار داد. به لحاظ هدف نیز مکان های حساس نظیر فرودگاه ریاض و اماکن نظامی هدف حمله نهاده شد. به لحاظ تجهیزات نیز به گفته یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از یک موشک بالستیک، 15 هواپیمای بدون سرنشین از جمله 9 هواپیمای بدون سرنشین صماد 3 و 6 هواپیمای بدون سرنشین قاصف K2 استفاده شد.

-سرتیپ یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن 7 مارس 2021 اعلام نمود که یگان پهپادی و موشکی یمن در عملیاتی مشترک و ترکیبی 22 موشک و پهپاد به سمت عربستان شلیک و ارسال نموده اند. او گفت که در این عملیات که موازنه بازدارندگی ششم نامگذاری شده، هشت موشک بالستیک و 14 فروند پهپاد تهاجمی دوربرد استفاده شده است. سخنگوی نیروهای مسلح یمن در تشریح این عملیات مهم گفت که در این عملیات، شرکت نفت ملی عربستان (آرامکو) در بندر نفتی رأس التنوره و اهداف نظامی در شهر الدمام (شرق عربستان)، با 10 پهپاد از نوع صماد 3 و یک فروند موشک از نوع ذوالفقار هدف نهاده شده است. او همچنین گفت که با چهار پهپاد از نوع قاصف کی2 و هفت موشک از نوع بدر نیز مناطقی در عسیر و جیزان در جنوب عربستان هدف نهاده شده است.

تلفات ائتلاف سعودی در 7 سال جنگ

اخیرا سخنگوی جنبش انصارالله یمن درباره تلفات دشمن در جنگ یمن گزارش داد، از ابتدای جنگ بیش از 10400 نفر از عناصر و افسران ارتش سعودی کشته و زخمی شده اند. بیش از 400 نفر از عناصر و افسران ارتش عربستان از ابتدای امسال میلادی در عملیاتی که آنرا هنوز اعلام ننموده ایم و جزئیات آن در زمان مناسب اعلام خواهد شد، کشته شده اند. تا مورخه 23 مارس 2020 خسارات دشمن اماراتی به 1240 کشته و زخمی رسید. بیش از 8634 کشته و زخمی در میان مزدوران سودانی بوده است که در این بین 4416 نفر کشته و 4218 تن دیگر زخمی بوده است.

وی گفت: تلفات و خسارات وارد شده به مزدوران و خائنین بیش از 226615 کشته و زخمی بوده است. دشمن طی روزهای گذشته به کشته شدن 18 هزار مزدور و زخمی شدن 50 هزار نفر در سال 2020 فقط در جبهه مأرب اذعان کرد. بیش از 4700 کشته و زخمی در ماههای گذشته در میان خائنان و مزدوران ثبت شده است. همچنین بیش از 14524 خودرو نظامی، نفربر، تانک و دیگر تجهیزات و سلاح از ابتدای جنگ منهدم و از کار افتاده است.

طرح عربستان برای فرار از باتلاق یمن

علاوه بر آن پیشروی برق آسای نیروهای انصارالله در شهر راهبردی مارب که آخرین سرپل عربستان در یمن به شمار می رود موجب شده تا شرایط جنگ برای سعودی ها بیش از پیش پیچیده گردد. بر همین اساس ریاض روز دوشنبه 22 مارس - دوم فروردین، طرحی به زعم خود برای حل بحران یمن ارائه داد. فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان، این طرح را رسما در ریاض اعلام نمود و از انصارالله یمن خواست که آن را بپذیرند.

وزیر خارجه سعودی در این زمینه گفت، ائتلاف عربی به رهبری عربستان از شدت محاصره بندر الحدیده خواهد کاست و درآمدهای مالیاتی این بندر به حساب بانکی مشترکی در بانک مرکزی واریز خواهد شد. همچنین اجازه داده خواهد شد تا فرودگاه صنعاء به تعداد مشخصی از کشورهای منطقه ای و بین المللی به صورت مستقیم پرواز داشته باشد.

اما در مقابل، محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله یمن و رئیس هیئت مذاکره نماینده صنعا اعلام کرد: طرح عربستان برای انتها جنگ چیز جدیدی دربرندارد. ریاض باید توقف جنگ را اعلام نموده و محاصره را بشکند نه این که افکار و ایده هایی را که قبلا آنالیز شده، مطرح کند. شکستن محاصره احتیاج به طرح ندارد و مبادله پایاپای در پرونده انسانی جنایت در حق کل ملت یمن است و هرگونه طرحی که به جنبه انسانی توجه نداشته باشد، جدی نیست.

اما به گفته کارشناسان آنچه فیصل بن فرحان مطرح نموده، ظاهرش طرح و باطنش خدعه ضد یمنی ها و به مثابه بمبی دودزا است که از جانب ریاض برای سرپوش گذاشتن بر شکست و عقب نشینی تاکتیکی از جنگی است که تقریبا در حال اتمام به نفع صنعا پیش می رود.

سه هدف سعودی از این طرح عبارت است از؛

-کوشش برای نجات خود و متحدانش از باتلاق شکست.

-کوشش برای تبدیل شکست به پیروزی.

-کاستن از محاصره و جنگ و نه انتها آن.

این طرح در واقع به منظور تحقق اهداف ریاض و متحدانش است به ویژه که آمریکا و انگلیس واروپایی ها به سرعت از آن استقبال کردند اما دولت صنعا و متحدانش خواهان انتها جنگ و برطرف کامل محاصره و انجام مذاکرات یمنی-یمنی بدون دخالت خارجی هستند.

آمریکایی ها نیز پیش از این طرحی یکجانبه برای حل بحران یمن ارائه داده بودند که یمنی ها آن را نپذیرفته و مشابه طرح قبلی سازمان ملل دانستند که نتیجه ای نداشته است.

مسلم است، یمنی ها پس از تحولات اخیر میدانی که معادله های جنگ را تا حدود زیادی به نفع آنها تغییر داده قصد ندارند از حقوق ملت خود چشم پوشی نمایند و به هر قیمتی انتها جنگ را نمی پذیرند و تسلیم خواسته های دشمن سعودی-آمریکایی نخواهند شد.

کارشناسان معتقدند، در هفتمین سالگرد جنگ یمن، صنعا به دلیل دگرگون کردن موازنه جنگ به نفع خود، برنده این نبرد به نظر می رسد. دستاورد صنعا تحول چشمگیر در پرونده نظامی با وجود تفاوت در امکانات، تسلیحات و نیرو بود که موضع دفاعی اش را به موضع تهاجمی تغییر داد.

این همان چیزی است که نیروهای مسلح یمن با ادله و آمار تایید و اعلام نمود که از ابتدای جنگ، 1348 موشک بالستیک شلیک نموده که هدف 499 عدد از آنها تاسیسات نظامی و حیاتی عربستان و امارات بوده اند. این مسئله از سویی بیانگر آمادگی کامل نظامی نیروهای یمن بخصوص بعد از گسترش فضای تحت کنترل خود در داخل یمن با پیروزی های میدانی اش در بیش از یک جبهه است و از سوی دیگر، حجم مخمصه ای را نشان می دهد که عربستان و متحدانش در آن گرفتار شده اند.

دستاورد دیگر صنعا گسترش روابط خارجی و شکستن شرایط محاصره دیپلماتیک بر خود و نشان دادن قدرتمندی جنبش انصارالله و موفقیت آن در ایجاد یک تجمع گسترده پیرامون خود بود. این مسئله باعث شد که پس از درج نام این جنبش در لیست تروریسم آمریکا، موج وسیعی از واکنش ها علیه این اقدام برانگیخته گردد که آمریکا را وادار به عقب نشینی از این تصمیم کرد.

اما شش سال جنگ یمن درحالی به انتها رسید که سایه فجایع آن برای مدتی طولانی بر سر سعودی ها خواهد ماند. عامل اصلی ناکامی عربستان در این جنگ عدم وجود یک دکترین نظامی و خلاء اطلاعاتی درباره توانایی های طرف مقابل بود که اکنون ریاض و متحدان آن را در شوک فرو برده است؛ این امر به ویژه پس از ضربات دردناک موشکی و پهپادی یمنی ها به عمق عربستان کاملا مشهود شد.

شواهد حاکی از آن است که هفتمین سال جنگ یمن نیز همانند سال گذشته همراه با شگفتی آفرینی های جدید یمنی ها در سطحی وسیع تر خواهد بود و هرچند نمی توان زمان دقیقی برای انتها جنگ یمن مشخص کرد، اما در سایه افزایش خسارت های مادی و معنوی ائتلاف عربستان و عدم وجود چشم اندازی برای خروج از این بن بست، سعودی ها نمی توانند برای مدت طولانی جنگ را ادامه دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 1589

به "هفتمین سالگرد جنگ یمن؛ تثبیت بازدارندگی انصارالله و رویاهای بر باد رفته عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفتمین سالگرد جنگ یمن؛ تثبیت بازدارندگی انصارالله و رویاهای بر باد رفته عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید