پیش بینی کاهش بی سابقه تقاضای نفت در دنیا، آغاز قاطع اوپک پلاس

به گزارش مجله زیبایی زندگی، آژانس بین المللی انرژی توافق کاهش فراوری نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به اوپک پلاس را شروعی قاطع نامید.

پیش بینی کاهش بی سابقه تقاضای نفت در دنیا، آغاز قاطع اوپک پلاس

به گزارش گروه مالی خبرگزاری مجله زیبایی زندگی به نقل از رویترز از لندن، آژانس بین المللی انرژی (IEA) روز چهارشنبه 27 فروردین ماه در گزارش چشم انداز کوتاه مدت انرژی خود با پیش بینی کاهش تقاضایی معادل 29 میلیون بشکه در روز در ماه آوریل خاطرنشان کرد که چنین کاهش تقاضایی در 25 سال اخیر بی سابقه است.

این نهاد هشدار داد کاهش فراوری فراورینمایندگان نفت نمی تواند به طور کامل فرایند کاهشی در بازار نفت را جبران کند.

قیمت نفت خام شاخص برنت پس از این گزارش ماهانه با بیش از 4 درصد (یک دلار و 30 سنت) سقوط در ساعت 13 و 57 دقیقه امروز چهارشنبه (27 فروردین ماه) حدود 28 دلار و 30 سنت برای هر بشکه معامله شد.

اگرچه آژانس بین المللی انرژی توافق کاهش فراوری نفت سازمان کشورهای صادرنماینده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به اوپک پلاس را شروعی قاطع نامید، اما پیش بینی کرد تقاضای نفت خام در سال 2020 به طور میانگین 9.3 میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

در این گزارش آمده است: هیچ توافق عملی نمی تواند عرضه را به اندازه ای کاهش دهد که چنین تضعیف تقاضایی را جبران کند. با این حال، دستاوردهای هفته گذشته شروعی قاطع است.

به گزارش شانا، وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرنماینده نفت (اوپک) و متحدانش در دهمین نشست فوق العاده خود بر سر کاهش فراوری روزانه 9 میلیون و 700 هزار بشکه ای در ماه های مه و ژوئن به توافق رسیدند.

فاتح بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی روز آدینه (15 فروردین ماه) خاطرنشان کرد که تعمیق کاهش فراوری از سوی سازمان کشورهای صادرنماینده نفت (اوپک) و دیگر کشورهای فراورینماینده نفت مانع افزایش سطح ذخیره سازی های دنیای نفت خام نمی گردد و از ثروتمندترین اقتصادهای دنیا خواست درباره راه هایی برای ثبات در بازارهای نفت گفت وگو نمایند.

وی گفت: اقدام ها برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، تقاضای دنیای برای نفت خام را به طور بی سابقه ای و حدود یک چهارم کل مصرف دنیا کاهش داده است.

رئیس آژانس بین المللی انرژی توضیح داد: حتی با کاهش فراوری روزانه 10 میلیون بشکه، معادل 10 درصد از عرضه دنیای، ذخیره سازی های دنیای نفت در سه ماه دوم 15 میلیون بشکه در روز افزایش می یابد.

بیرول گفت: این به آن معناست که بازارهای دنیای نفت خام به شدت تحت فشار قرار می گیرد.

وی اضافه نمود: نشست احتمالی روز دوشنبه (18 فروردین ماه) سازمان کشورهای صادرنماینده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به اوپک پلاس می تواند شروع خوبی باشد، اما ارقامی که مطرح می گردد ممکن است برای یافتن راه چاره این مسئله کافی نباشد، این اقدام تنها به کاهش آسیب هایی که با آن روبه رو هستیم یاری می نماید.

رئیس آژانس بین المللی انرژی امروز (چهارشنبه، 27 فروردین ماه) به مجله زیبایی زندگی گفت: در آینده وقتی برگردیم و به سال 2020 بنگریم، خواهیم دید که بدترین سال بوده است. ممکن است آوریل بدترین ماه باشد. ممکن است از آن به عنوان آوریل سیاه یاد گردد.

بیرول با اشاره به نبود توافق کاهش فراوری در اوایل ماه مارس و پس از آن جنگ قیمتی عربستان و روسیه و افزایش فراوری این دو کشور برای دریافت سهم بیشتری از بازار، اضافه نمود: دو ماه بسیار مهم را از دست دادیم.

اکنون افزون بر کاهش برنامه ریزی شده عرضه، انتظار می رود بعضی کشورها برای افزایش ذخیره سازی های راهبردی خود، نفت بیشتری بخرند.

آژانس بین المللی انرژی با اشاره به اینکه ایالات متحده، هند، چین و کره جنوبی پیشنهاد چنین خریدهایی را ارائه داده اند یا در نظر دارند، خاطرنشان کرد: هنوز منتظر جزئیات بیشتری از سوی بعضی کشورها برای کاهش فراوری برنامه ریزی شده و پیشنهاد آن ها برای استفاده از ذخیره سازی های راهبردی هستیم.

در این گزارش آمده است: اگر انتقال به ذخیره سازی های راهبردی، که ممکن است بیش از 200 میلیون بشکه باشد، در سه ماه آینده انجام گردد، می تواند حدود 2 میلیون بشکه در روز از عرضه بازار را به خود اختصاص دهد.

بیرول گفت: برآوردهای آژانس بین المللی انرژی درباره چنین خریدهایی مبتنی بر ارتباط های ما با کشورها، آنچه در مطبوعات و اعلامیه های عمومی کشورها می بینیم است.

4141

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 981

به "پیش بینی کاهش بی سابقه تقاضای نفت در دنیا، آغاز قاطع اوپک پلاس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی کاهش بی سابقه تقاضای نفت در دنیا، آغاز قاطع اوپک پلاس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید