پکن: ایران دلایلی قوی برای کاهش تعهداتش ذیل برجام دارد

به گزارش مجله زیبایی زندگی، سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن ابراز تاسف از اقدام اخیر سه کشور اروپایی در فعال کردن ساز و کار حل اختلافات در برجام، آمریکا را مسئول تمام مسائل کنونی برشمرد.

پکن: ایران دلایلی قوی برای کاهش تعهداتش ذیل برجام دارد

با تور چین از تهران سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست هفتگی چهارشنبه با خبرنگاران به مسائل روز این کشور و دنیا از جمله آخرین شرایط برجام و پیوستن ایران به سازمان همکاری های شانگهای پرداخت.

به نوشته وبگاه وزارت خارجه چین گنگ شوانگ از سخنگویان وزارت خارجه چین در پاسخ به سئوالی در مورد شروع ساز و کار حل اختلافات در برجام از سوی انگلیس، فرانسه و آلمان و ارسال نامه ای از سوی وزارت خارجه سه کشور یاد شده به جوزف بورل رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت: از این که انگلیس، فرانسه و آلمان باعث فعال شدن ساز و کار حل اختلاف در برجام شده اند، اظهار تاسف می کنیم. ما معتقدیم که این مسئله به حل مشکل یا رفع تنش یاری نخواهد نمود. دیدگاه همیشگی چین این است که دلایل محکمی در کاهش تعهدات برجامی ایران وجود دارد. ایالات متحده به طور یک جانبه از این توافق خارج شد. با بی اعتنایی به قوانین و تعهدات بین المللی ، فشار بیش از حد بر ایران اعمال کرد و کوشش های دیگران در اجرای برجام را بی اثر ساخت. این دلیل اصلی تنش در موضوع هسته ای ایران است. برجام نتیجه مهم دیپلماسی چندجانبه است که به تایید قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است. به عنوان ستونی برای ساز و کار منع گسترش سلاح های هسته ای و برقراری و صلح و ثبات در خاورمیانه، این یک مولفه اصلی نظم بین المللی است که براساس قوانین بین المللی بنا شده است. در شرایط کنونی، امیدواریم که طرفین آرامش و خشویتنداری خود را حفظ نمایند و اختلافات را طریق گفت وگو و مشورت تحت کمیسیون مشترک برجام رفع سازند و با بازگرداندن حقوق و تعهدات، اقدامات مشخصی را برای حفظ و اجرای برجام انجام دهند. چین برای برقراری صلح به وسیله گفت وگو و کوشش برای حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک موضوع هسته ای ایران، ارتباطات نزدیکی با همه طرف ها برقرار خواهد نمود. ما تمام کوشش خود را برای یاری به کاهش تنش پیرامون مسئله هسته ای ایران و خاورمیانه انجام خواهیم داد.

آلمان، انگلیس و فرانسه روز سه شنبه در اقدامی که آن را کوشش برای حفظ برجام خواندند، با انتشار بیانیه ای، ساز و کار حل اختلاف در چارچوب برجام را فعال کردند. (جزئیات بیشتر)

به گزارش وبگاه وزارت خارجه چین، این دیپلمات چینی در پاسخ به پرسش دیگری در زمینه استقبال وزیر خارجه روسیه از پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای و موضع پکن نیز گفت: من آخرین اظهارات وزیر خارجه روسیه را ملاحظه نکرده ام و بعدا آن را آنالیز خواهم کرد. می دانم که ایران از قبل عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای است و مدتهاست که در رویدادهای مربوطه حاضر می شود. با توجه به گسترش سازمان همکاری شانگهای، چین در ارتباط نزدیک با سایر اعضا در این زمینه تصمیم گیری می نماید.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 614

به "پکن: ایران دلایلی قوی برای کاهش تعهداتش ذیل برجام دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پکن: ایران دلایلی قوی برای کاهش تعهداتش ذیل برجام دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید