چرا شرکت های خارجی از سرمایه گذاری در عربستان عقب نشینی کردند؟

به گزارش مجله زیبایی زندگی، شرکت های خارجی به دلایل مختلفی از همکاری با عربستان عقب نشینی نموده اند که این امر چالش بزرگی برای ریاض به شمار می آید.

چرا شرکت های خارجی از سرمایه گذاری در عربستان عقب نشینی کردند؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از آغاز ولیعهدی خود آغاز به ترسیم آینده عربستان با استراتژی مبتنی بر جاه طلبی ها نموده تا جایی که وی اعدادی غیرواقع بینانه ای پیش بینی می نماید. منظره 2030 وی که با هدف جداسازی اقتصاد کشور از نفت و تقویت بخش های تولیدی و سایر بخش ها که اساساً مستلزم اتکا به شرکت های سرمایه گذاری خارجی است، از همان روز اول با چالش هایی روبه رو شد تاجایی که بسیاری از سرمایه گذاران خارجی به علت سیاست های ولیعهد سعودی و جنایت جنگی وی علیه یمن سرمایه گذاری خود را در این کشور کاهش داده اند.

وبسایت الخنادق به نقل از روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال تأکید کرد که علاقه بسیاری از شرکت های خارجی به عربستان سعودی به عنوان بازار سرمایه گذاری امیدوارنماینده با توجه به اشتباهات و سیاست های متزلزل محمد بن سلمان، کاهش یافته است.

تبدیل فضای تجاری عربستان به فضایی خصمانه

این روزنامه در گزارشی که به وسیله نویسندگان استفان کالین و جاستین شیک تهیه شده است، فاش کرد که زمانی که ریاض به منظور تقویت اقتصاد خود و رقابت با مراکز اقتصادی منطقه به شرکت های بزرگ بین المللی علاقه مند شد، فضای تجاری این کشور به فضایی خصمانه تبدیل شد.این امر باعث شده تا سرمایه گذاران خارجی اشتیاق خود را به سرمایه گذاری در عربستان از دست بدهند که این امر ضربه سختی به برنامه های محمد بن سلمان است؛چرا که ولیعهد جوان از خلال این برنامه ها کوشش می نماید وجه خود را در سطح بین المللی بهبود بخشد.

تمایل بسیاری از شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در عربستان کاهش یافت و شرکت هایی مانند اوبر تکنولوژی،جنرال الکتریک به علت اقتصادیات های سنگین تحمیل شده شانس حضور خود را در بازار عربستان کاهش دادند.بعلاوه شرکت هایی مانند بریستل مایرز و گیلیاد ساینس و دیگر شرکت های داروسازی دیگر به علت سرقت اطلاعات خصوصی آنها شکایت کردند. این اختلاف طولانی مدت بین عربستان سعودی و شرکت های داروسازی آمریکایی بر سر سرقت اطلاعات خصوصی آن ها باعث شد تا دیگر شرکت ها که عربستان در پی جذب آن هاست، احتیاط پیشه نمایند. شرکت پیمانکاری ساخت و ساز آمریکایی بکتل نیز کوشش کرد بیش از یک میلیارد دلار صورت حساب های معوق را جمع آوری کند و بعضی از پیمانکاران را به کشورهایشان بازگرداند.

حجم سرمایه گذاری های خارجی در عربستان سعودی در سال 2020 به 5.4 میلیارد دلار رسید که کمتر از نیمی از اندازه یک دهه قبل و بسیار کمتر از 19 میلیارد دلاری است که عربستان سعودی پیش بینی نموده بود.

سرمایه گذاری خارجی تا سه ماهه سوم سال 2021 بدون احتساب فروش 12.4 میلیارد دلار از سهام شرکت غول پیکر نفتی آرامکو به سرمایه گذاران خارجی، تنها در آستانه 6 میلیارد دلار نهاده شد.

اعداد رسمی اعلام شده با واقعیت مطابقت ندارند

دلایل بسیاری برای کاهش توانایی عربستان برای ایجاد محیطی مجذوب کننده برای سرمایه گذاران و حتی ناتوانی این کشور در حفظ شرکت های مستقر وجود دارد. رسانه های پیگیر بسیاری از اقدامات ریاض را که موجب نارضایتی و خشم شدید بسیاری از سرمایه گذاران شد را فاش کردند.

یکی از دلایل مهم نارضایتی سرمایه گذاران خارجی اعمال اقتصادیات های گزاف به ویژه اقتصادیات بر ارزش افزوده در سال 2020 است که تقریبا این اقتصادیات ها سه برابر شد. این اقدام دولت عربستان در راستای جبران کسری بودجه صورت گرفت که نزدیک به 6 سال است از این بحران رنج می برد.

شایان ذکر است که عربستان در دوره گذشته بسیاری از شرکت های خارجی بین المللی را تهدید کرد که مقرهای منطقه ای خود را به ریاض منتقل نمایند در غیر این صورت قراردادهای دولتی را از دست می دهند.این موضوع باعث شد تا این شرکت های بین المللی این اقدام دولت سعودی را به منزله باج گیری بدانند.

یکی دیگر از دلایلی که باعث شده تا سرمایه گذاران خارجی از سرمایه گذاری در عربستان عقب نشینی نمایند، اجبار شرکت ها به استخدام سعودی ها در چارچوب سیاست سعودی سازی مشاغل است. این روندی است که دولت برای حمایت از سعودی ها اتخاذ نموده، اما این اقدام بودجه زیادی را بر این شرکت ها اعمال می نماید.به ویژه اینکه بسیاری از شرکت ها مجبورند بسیاری از سعودی ها را تنها بر روی کاغذ استخدام نمایند.

توسعه فساد در عربستان سعودی با دخالت شاهزادگان و مقامات ارشد رژیم آل سعود، مانع بزرگی برای جذب سرمایه گذاری خارجی است. بعلاوه بسیاری از شرکت های چند ملیتی فعال در عربستان سعودی از مسائل اقتصادیاتی رنج می برند، زیرا در مقایسه با سایر کشورهایی که در آنها سرمایه گذاری نموده اند شفافیت، سازگاری و رویه های قانونی در آن وجود ندارد.

ارقام اعلام شده به وسیله دولت عربستان واقعی نیست. رژیم آل سعود از خلال اعلام ارقام غیرواقع بینانه در پی تبلیغ اهداف خود است، اهدافی که امروزه با چالش های بسیاری روبرو شده است.

برنامه های ولیعهد سعودی بلندپروازانه است که اهداف غیرواقع بینانه ای را در پی دارد. این منظرهها و برنامه ها بدون برنامه ریزی و بسیار کند حرکت می نماید و این در حالی است که سرمایه گذاری های خارجی که سنگ بنای اقتصادی این منظره است، به شدت کاهش یافته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: beauty-of-life.ir شناسه مطلب: 2047

به "چرا شرکت های خارجی از سرمایه گذاری در عربستان عقب نشینی کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شرکت های خارجی از سرمایه گذاری در عربستان عقب نشینی کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید